Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Kadınlar herHAL’de direniyor

Kadınlar herHAL’de direniyor

25 Kasım 2016, 19:12

Kadınlar ve LGBTİ’ler, yükselen erkek faşizmine karşı direnmek ve hayatlarına sahip çıkmak için alanları dolduracak.

Kadınlar ve LGBTİ’ler, şiddet sarmalına karşı direnmek ve hayatlarına sahip çıkmak için 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde meydanlarda buluşuyor. 

Kadına yönelik erkek şiddetinin devlet politikalarıyla pekiştirildiği Türkiye ve Kürdistan’da kadın örgütleri, kamusal alanın şiddetle şekillendiği OHAL sürecine, erkek şiddetinin devlet ve yargı sistemiyle meşrulaştırılmasına, kadın dayanışmasının örüldüğü kurumların kapatılıp istismar merkezleri haline gelen kurumların korunmasına ve kadın kazanımlarının kanun hükmünde kararnamelerle yok edilmesine karşı mücadele ve dayanışmanın olmazsa olmaz düzeyde önemine dikkat çekiyor ve şu çağrıyı yapıyor:“Bizler, hayatlarımıza sahip çıkmak ve haklarımızı korumak için; erkeklerin bütün şiddet biçimlerine karşı savaşabilmek için; yargısıyla, polisiyle ve her türlü politikasıyla, faillerle daimi işbirliği içinde olan devlete karşı daha güçlü haykırmak için; özgür olduğumuz, şiddetsiz, sömürüsüz ve sığınaksız bir dünya için bütün kadınları ve transları mücadeleye ve dayanışmaya çağırıyoruz.“ Eylemler başta İstanbul, Ankara, Amed ve Wan olmak üzere onlarca kentte gerçekleştirilecek. 

TJKE bugün 21 kentte eylemde

Avrupa’da ise Kürt Kadın Hareketi ise kadın kırımı boyutunda yürütülen savaşa karşı ’Ji bo têkbirina dagirkeriyê xwebûn’ sloganıyla, bugün Almanya’da 15 olmak üzere 21 merkezde yürüyüş ve mitingler düzenliyor. Eylemler Almanya’nın Berlin, Dresden, Hannover, Oldenburg, Stuttgart, Freiburg, Köln, Münih, Bremen, Ulm, Nürnberg, Saarbrücken, Mannheim, Mainz ve Kiel, İngiltere’nin başkenti Londra, İsveç’in başkenti Stockholm, İsviçre’nin Zürih, Danimarka’nın başkenti Kopenhag, Fransa’nın başkenti Paris ve Hollanda’nın Rotterdam’da gerçekleştiriliyor. 

KCK: ’Kadına şiddete karşı mücadele bir insanlık mücadelesidir'

Komalên Civaka Kurdistan (KCK) Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, kadına yönelik şiddete karşı mücadelenin bir insanlık, demokrasi ve özgürlük mücadelesi olarak her yerde yükseltilmesi çağrısı yaptı.
Kadına yönelik şiddete karşı mücadelenin çok önemli bir toplumsal ve siyasal mücadele olduğunun altını çizen KCK, “Kadına yönelik şiddete karşı  mücadele, genel kadın özgürlük mücadelesi temelinde özgürlük ve demokrasi mücadelesi olarak ele alınmazsa kadın üzerindeki şiddeti ortadan kaldırmak mümkün değildir” dedi.
 
Kürt kadını halkının gururu
 
KCK  şu hususlara da dikkat çekti: “Önder Apo, kadının toplumsal yaşamın temeli olduğunu, vicdanın, ahlakın, özgür ve demokratik yaşamın kadın özgürlüğüyle sağlanacağını her fırsatta vurgulamış, Kürt kadınını özgür ve demokratik yaşamın öncüsü ve temeli yapmıştır. Kürt kadını bugün dünyada özgür ve demokratik yaşamın öncülüğünü yaparak şiddetin de, her türlü baskı ve sömürünün de kökünü kurutacak bir mücadele yürütmektedir. Bu nedenle Kürt kadını bugün tüm Kürt halkının onuru ve gururu haline gelmiştir. Bu açıdan tüm Kürdistan halkı onurları ve gururları olan kadınlara karşı şiddete evde, sokakta, toplumsal yaşamın her alanında karşı çıkarak Kürdistan'ın özgür ve demokratik yaşamın kaynağı olduğunu bu yönüyle de tüm dünyaya göstermelidir.
Tüm Kürt kadınları, dünya kadınları kadın üzerindeki şiddetin tümden ortadan kaldırılmasının yolunun kadın özgürlük çizgisinde özgürlük ve demokrasi mücadelesinden geçtiğini bilmeli ve bu temelde her yerde özgür ve demokratik yaşam mücadelesine öncülük yapmalıdır.”

 

Bu haber 492 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Diyarbakır ve Antep’teki gözaltılara tepki gösteren kadın örgütleri, “Bizi ..