Lütfen bekleyin..

Yazarlar

Bermuda Şeytan Üçgeni olarak anılan saha, Atlantik Okyanusunda Kuzey Karibik, güney Florida, Porto Rico ve Bermuda arsındaki alanın adı.Bu coğrafik alanın en ilgi çekici yönü kendi alanına giren cisimleri(Gemi, Uçak v.b.) iz bırakmayacak şekilde yutması, ..
Almanya’da 4 partili Jamaika Koalisyonu görüşmelerinden Hür Demokrat Partisi’nin (FDP) geri çekilmesi ile 8 hafta süren müzakereler 20 Kasım’da sona erdi. Almanya’da 4 partili Jamaika Koalisyonu görüşmelerinden Hür Demokrat P..
Türk devletinin Kürtlere düşmanlığının sınırı yoktur. Kürt inkarına ve soykırımına dayalı olan Türk devletinin rejimi, bugünlerde Efrîn’de kendi kanlı yüzünü tekrar göstermektedir. YPG ve YPJ’li savaşçılar ile Efrîn hal..
‘Dersim’ eksenli tartışmalar Dersim’de ve Dersimlilerin olduğu her yerde devam ediyor.Özellikle Dersimliler ve kurumlarının ‘Dersim Tunceli değil Dersim’dir’ demesine karşın devletin, TBMM, siyasi parti ve temsilcilerinin ‘hayır, Dersim değil Tuncel..
-bir kenarından tutunduk yaşamaekmeğe beş kuruş zam gelsebükülür kalırdı belimizondandır fakirliğimiz, ondandır-dedi, hayat değil benim kiçile çekiyorum gardaş, çilelo dedim, bu kimin çilesidirgün güne örüp de sırtına y&u..
"Kuzey-Doğu Suriye’de sorun Türkiye’nin iddia ettiği gibi ‘güvenlik sorunu’, 'tehdit' değil, Kürt sorunudur. Tanımlama doğru yapılmadığı sürece kalıcı çözüm bulmak da aynı oranda imkansızdır." Ame..
Kürdoloji tarihinde Newroz’la alakalı derli-toplu bir çalışmanın olmayışı, bu alandaki büyük bir boşluğa işaret etmektedir. Var olan yazılı meteryaller ise, günümüzde Newroz’un sadece siyasi-politik getirileri üzerinde durulmuştur. Dolayısıyla Ne..
‘Yas-ı Matem’de bir kez daha Kerbela’yı anlama ve anlamlandırmaya çalışırken, Kerbela’nın bugünle bağını kurabilmek gerekiyor. Kerbela’nın günümüzle bağını kurmak Hz. Hüseyin ve Ehli Beyt’in anlamlı direnişine yanıt olmak ve Kerbela..
Bu topraklarda ömürlerinin baharında kendilerini rüzgara bırakmış, rüzgar olup yüreklerde dolaşan gençler vardı. Kendi dilleri vardı ben yerine biz diyen. Hayalleri maviliklere çizilmiş özgürlüktü. Hiçbir zaman kendilerine ait dü..
“NonTaceba” *Bilme ya da bilimin ve onunla bağlantılı olarak felsefe ve sanatın başlangıcını belli bir döneme tarihlemek pek isabetli olmayacaktır. İnsanı gerçekliğini anlamlandırmaya çalışan (bilebildiğimiz kadarıyla) yegâne doğal varlık olarak kabul ettiğim..
Çağımızın en önemli sorunlarından biridir göç. Dünyanın dört yanına dağılan göçmenlerse bu sorunun en büyük mağduru. Çünkü hiç biri yerini-yurdunu, düzenini isteyerek terk etmiş değil. Bir çoğu güç..
Kürtlerden uzak durup, laikliğin kuyruğuna tutunanlar, her durumu anti emperyalizmle açıklayanlar, Kürt olmanın ne olduğunu istemeye istemeye da olsa tadacaklar.Her birimizin yaşayarak edindiği kendini ifade etme dili AKP’nin kayyum ataması karşısında tepki vermemize y..