Lütfen bekleyin..

Yazarlar

Kürtler için ortak hayal etmek ve bu hayali yaşamak dahi yasak. Bu yasakçı zihniyet sadece bölgesel sömürgeci güçlerle, yada Ortadoğu’yu egemenlik sahaları olarak kulanan uluslararası güçlerle sınırlı olsa, anlamak kolay.Anlaşılması..
“Bu toplum büyük olumsuzlukları zaten 1930’lu yılların sonunda ‘Heil Hitler’ selamını vererek yaşamamış mıydı? Halk bu dönemi, kara tarih olarak ilan etmemiş miydi? Almanya’da zamanla, seçimin sonuçlarını göreceğiz ama şimdiden hepi..
Gerilla alanlarındayım. Gerillalar ile birlikte içine girilen süreci takip ediyoruz. Gelişmeler çok hızlı ve çok yönlü. 16 Ekim 2017’deki gelişmelerle başlayalım. Irak ordusu, İran’ın bölgesel ordusu olan Haşdi Şabi ile Kerkük’e girdi. ..
 ‘İkiyüzlü insanlara o kadar alıştık ki doğru insan karşısında 'niyeti ne acaba' diye düşünmeden edemiyoruz.‘Avrupa Birliği’nin kendi özgün mevcut gündemini  meşgul eden bir çok önemli konula..
-hafızamı yitirmişim, manasızboşgözlerle bakışım ondanondandır bunca çektiğim...hangi masala başlasam şimdikuyruğu kalıyor elimdeelimde değil, kuyruk bu, kuyrukyalan üstüne yalanla takmışlarbin yılların masalına-hafızamı yitirmişimne bir evim var bugün..
Kürdistan’da geçmiş, toplumsal hafıza bize bir hikâye anlatıyor; kanlı ve trajik  bir hikâye.Bizim kuşak geçmişe ait savaş hikâyelerini dinleyerek, bugün de yaşayarak büyüdü.Son yüz yıl içinde on milyonlarca..
Kürtçe (kurmanci/kırmançki) Oruç sözcüğünün karşılığı “Rocı” ve “Roce” dir. Bu kelimelerin “gün/güneş“ ile direk bağlantısı vardır. Çünkü Kürtçedeki “roj, ro, roz, şem, tav,..
Evrensel laiklik anlayışından çok uzak olan yeni sekülerleşme arayışında doğru temelde toplumun ihtiyacı olan din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması yoktur. Tam tersine dinin devlet hizmetine girmesi, devlet dininin yaratılması söz konusudur. Bu politika, günüm&uu..
Zamanın dilsizliği, sokakların lal haliydi. Dağların arasında yalnızlığını yaşayan şehrin sinesinde yankılansa her şeye rağmen, kocaman bir direnişin sesiydi.Dört dağ arasında acılarıyla yaşlanan bir efsanedir Dersim. Acılardan ağıt olmuş, dile düşmüş, her söylenişte tutam tu..
Toplumsallığın oluşum kodları esasında mitolojilerde mündemiçtir. Mitolojik anlatımlar özünde hakikatin günün koşullarında yorumlanışıdır. Temelleri 7 bin yıllık bir geçmişe dayansa da Mezopotamya, Mısır, Grek-Roma ve bunların izdüşümünde kurgula..
“Biz kadınlara yöneltilen saldırıların çokluğu ve sertliği karşısında yılmayacağımız gibi; ne 'sahici kadın'a yağdırılan çıkarcı övgülere kanıp aldanacağız, ne de paylaşmaya yanaşmadıkları alın yazısının erkeklerde uyandırdığı coşkunluğa kapılacağız.”..
Yanı başlarında, Rojava'da yepyeni bir hayat filizlenirken, yüzlerini oraya dönmeyip kendi iktidarlarını kirli pazarlıklarla sürdürmek derdine düşmüştü Kürt elitleri.İnsan yaşayıp geçmişte bıraktığı çocukluğundan yara alır mı, ben a..