Lütfen bekleyin..

Yazarlar

Hırsızlığı, katliamları, talanlarına rağmen AKP ve Erdoğan’ı Türkiye’deki kaosun ve toplumsal huzursuzluğun tek sorumlusu görmek, göstermek hem bu çeteye ‘haksızlık’ olur, ama daha önemlisi ise, Türk devletinin tarihsel gerçeğini ör..
Almanya’da 4 partili Jamaika Koalisyonu görüşmelerinden Hür Demokrat Partisi’nin (FDP) geri çekilmesi ile 8 hafta süren müzakereler 20 Kasım’da sona erdi. Almanya’da 4 partili Jamaika Koalisyonu görüşmelerinden Hür Demokrat P..
Türk devletinin Kürtlere düşmanlığının sınırı yoktur. Kürt inkarına ve soykırımına dayalı olan Türk devletinin rejimi, bugünlerde Efrîn’de kendi kanlı yüzünü tekrar göstermektedir. YPG ve YPJ’li savaşçılar ile Efrîn hal..
Dersim ve Dersim dışında yaşayan Dersimliler bir kez daha 'ortak acılar' etrafında bir araya geldiler ve gelmeye de devam edecekler.Çünkü, ülkedeki bütün baskı ve şiddet yetmezmişçesine OHAL içinde adeta bir başka OHAL'i yaşayan Dersim ve..
-bir kenarından tutunduk yaşamaekmeğe beş kuruş zam gelsebükülür kalırdı belimizondandır fakirliğimiz, ondandır-dedi, hayat değil benim kiçile çekiyorum gardaş, çilelo dedim, bu kimin çilesidirgün güne örüp de sırtına y&u..
Türkiye’de 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimlerine 19 gün kaldı. 24 Haziran akşamı 59 milyon 391 seçmen demokrasi ile diktatörlük arasında bir tercihte bulunacak. Elbette her siyasi parti ve toplum için ..
Kürdoloji tarihinde Newroz’la alakalı derli-toplu bir çalışmanın olmayışı, bu alandaki büyük bir boşluğa işaret etmektedir. Var olan yazılı meteryaller ise, günümüzde Newroz’un sadece siyasi-politik getirileri üzerinde durulmuştur. Dolayısıyla Ne..
Türkiye’de eğitim sistemi ve müfredat her dönemde olduğu gibi bir kez daha ana tartışmalardan biri haline geldi. Değişen eğitim sistemi ve müfredatı geleneksel devlet aklını esas alıp, aynı yöntemi kullansa da mevcut hükümet gizli ajandasında var olan ideoloj..
Türkiye'de yaşanan hukuksuzluklar öyle bir aşamaya geldi ki, artık kimse gördüğü, duyduğu tuhaflıklara yeterince tepki vermez, şaşırmaz bir hal aldı. Bu durum bir yandan hak ihlallerinin, antidemokratik uygulamaların, hukuksuzluğun geldiği aşamayı gösteriyor ama &ou..
Sınıflaşma ve uygarlık; zor, yalan ve sömürüyle iç içe gerçekleştiğinden başlangıcından beri iktidar sistemlerinin temel ajandası hakikati ters yüz etmek olmuştur. Çünkü insan kendi hakikatini çözümlediği oranda hayatına anla..
Alevi toplumu için çok büyük bir önem arz eden Muharrem ayındayız. Muharrem Ayı ile birlikte Alevilerin tuttuğu ve halk arasında “Oniki İmamlar Orucu” olarak bilinen oruç da başladı.Oniki İmamlar Orucu’nun en önemli özelliklerinden ..
Herkes bir başına dolaşıyor, kimse giyinmiyor bir diğerinin ölüm acısını. Acısının başında nöbetçi bırakılıyoruz sıramız geldikçe. Paramparça olmaya doğru hızla gidiyoruz...Geçen cumartesi günü “Dersim’in Beşinci Mevsimi&rdqu..