Lütfen bekleyin..

Yazarlar

Hırsızlığı, katliamları, talanlarına rağmen AKP ve Erdoğan’ı Türkiye’deki kaosun ve toplumsal huzursuzluğun tek sorumlusu görmek, göstermek hem bu çeteye ‘haksızlık’ olur, ama daha önemlisi ise, Türk devletinin tarihsel gerçeğini ör..
Almanya’da 4 partili Jamaika Koalisyonu görüşmelerinden Hür Demokrat Partisi’nin (FDP) geri çekilmesi ile 8 hafta süren müzakereler 20 Kasım’da sona erdi. Almanya’da 4 partili Jamaika Koalisyonu görüşmelerinden Hür Demokrat P..
Türk devletinin Kürtlere düşmanlığının sınırı yoktur. Kürt inkarına ve soykırımına dayalı olan Türk devletinin rejimi, bugünlerde Efrîn’de kendi kanlı yüzünü tekrar göstermektedir. YPG ve YPJ’li savaşçılar ile Efrîn hal..
Raa Haqi/Riya Heqi ya da Hakikat Yolu’nun Takipçileri, yani Kürt-Kızılbaş Aleviler, yani Dersimlilere, yani bizlere verilen adlar, yada kendimizi tanımlamamız..   Ay ışığında, sabah olduğunda, güneş yüzünü gösterdiğinde ayakta karşıla..
-bir kenarından tutunduk yaşamaekmeğe beş kuruş zam gelsebükülür kalırdı belimizondandır fakirliğimiz, ondandır-dedi, hayat değil benim kiçile çekiyorum gardaş, çilelo dedim, bu kimin çilesidirgün güne örüp de sırtına y&u..
Türkiye’de demokrasinin neden kurumsallaşmadığı, barış ve eşitliğin neden sağlanmadığı, kanın hâlâ neden aktığının 96 yıllık resmi hikâyesinin özeti; devleti koruyan ırkçı metinlerde saklı.21. yüzyılın dünyasında ilkokul çağındaki öğ..
Kürdoloji tarihinde Newroz’la alakalı derli-toplu bir çalışmanın olmayışı, bu alandaki büyük bir boşluğa işaret etmektedir. Var olan yazılı meteryaller ise, günümüzde Newroz’un sadece siyasi-politik getirileri üzerinde durulmuştur. Dolayısıyla Ne..
Bir kaç yıl önce televizyonlarda küçük sarışın bir kız çocuğunun işgalci İsrail askerine karşı yumrukları sıkılı, gözlerinde öfke ile direnişini gördük. İsrail askerinin üstüne yürüyor, bağırarak küçük yumru..
Türkiye'de yaşanan hukuksuzluklar öyle bir aşamaya geldi ki, artık kimse gördüğü, duyduğu tuhaflıklara yeterince tepki vermez, şaşırmaz bir hal aldı. Bu durum bir yandan hak ihlallerinin, antidemokratik uygulamaların, hukuksuzluğun geldiği aşamayı gösteriyor ama &ou..
Gözlerime astılar seni… Ceylanım kör oldum ben…Ne havan topu ne mermi…Senle vuruldum ben…Hazandı, mevsimlerin en güzeliydi, havada ılık bir meltem esintisi, gökyüzü aydınlık. Güneş tüm Kürdistan’ı ısıtıyor..
Günümüzde “türkü” olarak geçen bir ağıdın sözleri aynen şöyledir:“Yemen yolu çukurdandır karavanam bakırdandırzenginimiz bedel verir askerimiz fakirdendir”Bedelli askerliğe tepki olarak dile getirilen bu ağıt bir za..
İnsanca paylaşarak yaşamak dururken, katilimiz olmaktan övünecek yere vardılar. Bu değildi bizim istediğimiz...Bir zamanlar bütün şarkıların kapısı sonuna kadar açıktı bize. Çat kapı girer, bir melodiden diğerine geçerdik. Anında evimize girer gibi,..