Lütfen bekleyin..

Yazarlar

Türkiye’de bürokrasi, asker ve mafya ilişkileri Topal Osman’a kadar gerilere gider. Devlet, bordrolu elemanı haline getirdiği mafya liderleriyle hep sorun yaşamak zorunda kalmıştır. Topal Osman olayında olduğu gibi.Şu anda Türkiye’yi çalkalayan gelişmeler,..
Almanya’da 4 partili Jamaika Koalisyonu görüşmelerinden Hür Demokrat Partisi’nin (FDP) geri çekilmesi ile 8 hafta süren müzakereler 20 Kasım’da sona erdi. Almanya’da 4 partili Jamaika Koalisyonu görüşmelerinden Hür Demokrat P..
Türk devletinin Kürtlere düşmanlığının sınırı yoktur. Kürt inkarına ve soykırımına dayalı olan Türk devletinin rejimi, bugünlerde Efrîn’de kendi kanlı yüzünü tekrar göstermektedir. YPG ve YPJ’li savaşçılar ile Efrîn hal..
‘Tarih öncesi köpekler havlıyordu. Aklımdan hiç çıkmaz o yolculuk, o havlamalar, polisler.’(*)   ‘Atatürk Vurun dedi, Dersim’i Vurduk’ diyen Celal Bayar her şeyi bu cümlede özetlemiş! '37-38&..
-bir kenarından tutunduk yaşamaekmeğe beş kuruş zam gelsebükülür kalırdı belimizondandır fakirliğimiz, ondandır-dedi, hayat değil benim kiçile çekiyorum gardaş, çilelo dedim, bu kimin çilesidirgün güne örüp de sırtına y&u..
1990-91’de Kuveyt işgalinden dönen yenilmiş dört Irak Cumhuriyet Muhafız tümeni, öfkelerini ve tankların namlularını Şii ve Kürtlerin üzerine çevirmişti.  Nedense Müttefik Kuvvetler bu dört tümene dokunmamıştı.Saddam’ın tan..
Dersim Soykırımı arifesinde Başbakan olan İsmet İnönü, Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal tarafından 19 Eylül 1937‘de görevinden alındı. Yerine Ekonomi Bakanı Bulgar göçmeni Celal Bayar getirildi. M.Kemal bu olayı, 20 Eylül 1937 tarihli gazetelere verdiği öze..
Bu topraklarda ömürlerinin baharında kendilerini rüzgara bırakmış, rüzgar olup yüreklerde dolaşan gençler vardı. Kendi dilleri vardı ben yerine biz diyen. Hayalleri maviliklere çizilmiş özgürlüktü. Hiçbir zaman kendilerine ait dü..
Osmanlı ve  Cumhuriyet döneminde eğemelerin tek din anlayışına dayalı olarak geliştirdikleri inkar ve imha siyaseti genelde Aleviliği özelde ise Rae Xaq (/Riya Haqq) -Dersim Aleviliği hep düşman olarak görmüş ve yok etmeye çalışmıştır. Egemenlerin Aleviliğe bakış..
Tarihçi Ayşe Hür: 35-40 bin ölümden söz ediliyor. Yaşananlar düşünüldüğünde 1938’deki İkinci Harekât 1948 Soykırım Sözleşmesi’nde yapılan soykırım tarifine uyuyor.Çok yönlü hazırlanan 4 Mayıs 1937 Bakanla..
Gelen tepkiler sonrasında katliam ihalesinin iptal edilmesi önemli elbette, ancak doğası, dili, kültürü ve inancı büyük bir kuşatma altında olan Dersim’de tehlike altında olan dağ keçileri değil sadece. Her yaz, kalekolların çevresinden başlanarak..
Bunların böyle olmasının esas sebebi Kürtlerdir, hiçbir şey yapmadan öylece doğdukları yerlerle anılsalar bile Kürtlerdir.Bu ülkede her şey göz önünde olur: Kadına şiddet ve günlük rutin hale gelmiş  kadın cinayetleri; Ağaç..