Lütfen bekleyin..

Yazarlar

Türkiye’de bürokrasi, asker ve mafya ilişkileri Topal Osman’a kadar gerilere gider. Devlet, bordrolu elemanı haline getirdiği mafya liderleriyle hep sorun yaşamak zorunda kalmıştır. Topal Osman olayında olduğu gibi.Şu anda Türkiye’yi çalkalayan gelişmeler,..
Almanya’da 4 partili Jamaika Koalisyonu görüşmelerinden Hür Demokrat Partisi’nin (FDP) geri çekilmesi ile 8 hafta süren müzakereler 20 Kasım’da sona erdi. Almanya’da 4 partili Jamaika Koalisyonu görüşmelerinden Hür Demokrat P..
Türk devletinin Kürtlere düşmanlığının sınırı yoktur. Kürt inkarına ve soykırımına dayalı olan Türk devletinin rejimi, bugünlerde Efrîn’de kendi kanlı yüzünü tekrar göstermektedir. YPG ve YPJ’li savaşçılar ile Efrîn hal..
‘Tarih öncesi köpekler havlıyordu. Aklımdan hiç çıkmaz o yolculuk, o havlamalar, polisler.’(*)   ‘Atatürk Vurun dedi, Dersim’i Vurduk’ diyen Celal Bayar her şeyi bu cümlede özetlemiş! '37-38&..
-bir kenarından tutunduk yaşamaekmeğe beş kuruş zam gelsebükülür kalırdı belimizondandır fakirliğimiz, ondandır-dedi, hayat değil benim kiçile çekiyorum gardaş, çilelo dedim, bu kimin çilesidirgün güne örüp de sırtına y&u..
1990-91’de Kuveyt işgalinden dönen yenilmiş dört Irak Cumhuriyet Muhafız tümeni, öfkelerini ve tankların namlularını Şii ve Kürtlerin üzerine çevirmişti.  Nedense Müttefik Kuvvetler bu dört tümene dokunmamıştı.Saddam’ın tan..
İstanbul’daki Osmanlının Meclis-i Mebusanı, 18 Mart 1920 de son toplantısını yaptı ve bir daha toplanmamak üzere dağıldı. Bu yeni durum, yaklaşık 600 yıllık bir imparatorluk kuran Osmanlının da tarihe karışması anlamına geliyordu. Meclis-i Mebusanın bazı üyeleri ise Ankara da kurulma..
Bu topraklarda ömürlerinin baharında kendilerini rüzgara bırakmış, rüzgar olup yüreklerde dolaşan gençler vardı. Kendi dilleri vardı ben yerine biz diyen. Hayalleri maviliklere çizilmiş özgürlüktü. Hiçbir zaman kendilerine ait dü..
Osmanlı ve  Cumhuriyet döneminde eğemelerin tek din anlayışına dayalı olarak geliştirdikleri inkar ve imha siyaseti genelde Aleviliği özelde ise Rae Xaq (/Riya Haqq) -Dersim Aleviliği hep düşman olarak görmüş ve yok etmeye çalışmıştır. Egemenlerin Aleviliğe bakış..
“NonTaceba” *Bilme ya da bilimin ve onunla bağlantılı olarak felsefe ve sanatın başlangıcını belli bir döneme tarihlemek pek isabetli olmayacaktır. İnsanı gerçekliğini anlamlandırmaya çalışan (bilebildiğimiz kadarıyla) yegâne doğal varlık olarak kabul ettiğim..
Gelen tepkiler sonrasında katliam ihalesinin iptal edilmesi önemli elbette, ancak doğası, dili, kültürü ve inancı büyük bir kuşatma altında olan Dersim’de tehlike altında olan dağ keçileri değil sadece. Her yaz, kalekolların çevresinden başlanarak..
Bunların böyle olmasının esas sebebi Kürtlerdir, hiçbir şey yapmadan öylece doğdukları yerlerle anılsalar bile Kürtlerdir.Bu ülkede her şey göz önünde olur: Kadına şiddet ve günlük rutin hale gelmiş  kadın cinayetleri; Ağaç..