Lütfen bekleyin..

Yazarlar

Kürt  politikası ve mücadelesinin önceliği ne olmalı? Yaşadıkları her parçanın egemen devletinin halkıyla(halklarıyla) birlikte yaşamak mı, yoksa Kürt ulusal birliğinin tesisini esas alarak bölgenin diğer halklarıyla eşit koşullar altında birlikte yaşamak mı?..
Bu yazımda Almanya siyasetinin farklı bir boyutunu sizinle paylaşmak istiyorum.Almanya’da görünürdeki siyasetin arkasında farklı bir durum söz konusu. Perde arkasında bulunan siyasetçiler genelde her konuda belirleyicidir.Almanya Federal Başbakanı Angela Merkel..
11 Nisan 2017 günü Amed’in Bağlar ilçesinde içinde Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binası, PTT Polis Okulu Şubesi, Bağlar Polis Merkezi Amirliği, Terörle Mücadele Müdürlüğ&u..
''Devletin Alevi politikası, yurttaş olarak yok saydığı, imha ve inkar ettiği, inanç olarak ise tanımadığı, tanıdığında ise hakaretler ve küfürler ederek hiçleştirdiği Alevilerin varlığını ancak ve ancak katledilmesi gereken düşman olarak kabul etmesi şeklinde ..
-ödünç zamanlar aldıkbazısı iyi huylu çıktıbazısı kötübütün mesele bu oğul--ermeniler zamanında bıkoinsanuzaklarda aramıyordu ustayı-şimdilerdeköpek bile tanımıyorsahibi-kimse örmekle uğraşmıyorilmek ilmek, göznuru ..
Recep Tayyip Erdoğan, ‘çıraklık’, ‘kalfalık’ ve ‘ustalık dönemi’ olarak özetlediği 14-15 yıllık iktidarı boyunca ‘eski Türkiye’nin varlığına son verdiklerini ve artık yeni Türkiye’nin var olduğunu söyleyip Durdu...
Kültürel değerler ve toplumsal algılar bir milletin ortak yaşam kodlarıdır. Bu alana ilişkin en önemli unsurlar; gelenek, görenek, inanç ve dolayısıyla bütünlükçü etnonim kalıtlardır. Her milletin kendi tarihinde sahip olduğu bu değerlerin, sosoy..
Evrensel laiklik anlayışından çok uzak olan yeni sekülerleşme arayışında doğru temelde toplumun ihtiyacı olan din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması yoktur. Tam tersine dinin devlet hizmetine girmesi, devlet dininin yaratılması söz konusudur. Bu politika, günüm&uu..
 Yaşamın dışına kurulur esaretin bahçesi. Etrafı yalnızlıkla çevrilir. Betonlar kuşatır yaşamı. Tellere takılır uçurtmalar, kuşlara yasaklanır gökyüzü. Böcekler ötmez, ses çıkmaz yalnızlıkla sınırları çizilmiş mahpusluğun.D..
Ekim Devrim’i sonrası Mao ZeDong’la başlayan Fidel ve Che’yle yaygınlaşan ve zirvesine Giyap’lı Vietnam’la ulaşan sosyalist devrim dalgası dünyada yeni bir siyasal gençlik jenerasyonu yarattı. Mottosu “emperyalist sömürgeciliği yıkarak yerine..
O, hep özlemini duydukları kutsal ülke toprakları, onları bir ana sevgisiyle kucağına alarak sarıp sarmaladı. Toprakla tanışıklıkları daha kundaktayken başlamamış mıydı? Gittiler vedasız,Zin’e giden Mem gibi,bir düğüne gider gibi gittiler…Sıcak gü..
Her bir araya geldiğimizde, Kazım’ın elinde gitarı oldukça ondan, ‘Boynuna o yeşil fuları sarma çocuk’ şarkısını çalmasını isterdim. O da çalardı. Şimdi onu dinliyorum...Size burada bir Kazım Koyuncu portresi yazmayacağım elbet. Onu Ümit Kıvan..