Lütfen bekleyin..

Yazarlar

Hırsızlığı, katliamları, talanlarına rağmen AKP ve Erdoğan’ı Türkiye’deki kaosun ve toplumsal huzursuzluğun tek sorumlusu görmek, göstermek hem bu çeteye ‘haksızlık’ olur, ama daha önemlisi ise, Türk devletinin tarihsel gerçeğini ör..
Almanya’da 4 partili Jamaika Koalisyonu görüşmelerinden Hür Demokrat Partisi’nin (FDP) geri çekilmesi ile 8 hafta süren müzakereler 20 Kasım’da sona erdi. Almanya’da 4 partili Jamaika Koalisyonu görüşmelerinden Hür Demokrat P..
Türk devletinin Kürtlere düşmanlığının sınırı yoktur. Kürt inkarına ve soykırımına dayalı olan Türk devletinin rejimi, bugünlerde Efrîn’de kendi kanlı yüzünü tekrar göstermektedir. YPG ve YPJ’li savaşçılar ile Efrîn hal..
Her dönem olduğu üzere dikkat edilirse özellikle son dönemlerde gerek Aleviler ve gerekse Dersim söz konusu olduğunda ‘paralel’ giden bir süreç var. Daha doğrusu Alevilere yada Aleviliğie yaklaşım ile Dersim’e yaklaşım a..
-bir kenarından tutunduk yaşamaekmeğe beş kuruş zam gelsebükülür kalırdı belimizondandır fakirliğimiz, ondandır-dedi, hayat değil benim kiçile çekiyorum gardaş, çilelo dedim, bu kimin çilesidirgün güne örüp de sırtına y&u..
Türkiye’de demokrasinin neden kurumsallaşmadığı, barış ve eşitliğin neden sağlanmadığı, kanın hâlâ neden aktığının 96 yıllık resmi hikâyesinin özeti; devleti koruyan ırkçı metinlerde saklı.21. yüzyılın dünyasında ilkokul çağındaki öğ..
Kürdoloji tarihinde Newroz’la alakalı derli-toplu bir çalışmanın olmayışı, bu alandaki büyük bir boşluğa işaret etmektedir. Var olan yazılı meteryaller ise, günümüzde Newroz’un sadece siyasi-politik getirileri üzerinde durulmuştur. Dolayısıyla Ne..
Ergin DOĞRU *Yerel seçimler her yerde olduğu gibi Dersim’de de farklı anlam ve içeriklerle tartışılıyor. Monarşist zihniyetin kendini kurumsallaştırmak için her türlü baskı ve antidemokratik hukuksuz, haksız uygulamalarla şaibeli hale getirdiği seçimle..
Bu topraklarda ömürlerinin baharında kendilerini rüzgara bırakmış, rüzgar olup yüreklerde dolaşan gençler vardı. Kendi dilleri vardı ben yerine biz diyen. Hayalleri maviliklere çizilmiş özgürlüktü. Hiçbir zaman kendilerine ait dü..
Türkiye, 31 Mart 2019 tarihinde yerel yöneticilerini seçmek için sandık başına gidiyor. Savaşa mı, seçime mi gidiyoruz belli değil. Bir ‘beka’ sorunudur almış başını gidiyor. Meydanlarda kullanılan sert, hedef gösteren ve argo dilin yarardan çok..
Fransa’nın kuzeydoğusundaki Brittany bölgesinde Le Gros Chene adlı teknik liseye ait organik yumurta üretimi yapılan tavuk çiftliğinde kümese giren bir tilki, kümes alanının gün batımına ayarlı otomatik kapılarının kilitlenmesi nedeniyle mahsur kaldı. BBC’..
İyinin güzelin kapısını sonuna kadar kapalı tutan her şey elin tersiyle bir kenara itilmeli. Anlayacağınız korku, kaygı değil, müzik girmeli insanın içine.Ülkenin dağını taşın koyun bir kenara. Sabah evimizden çıkıp adım attığımız sokaklara, eve gelmek için ot..