Lütfen bekleyin..

Yazarlar

“Türkiye’de vicdan tamamen öldürüldü. Bu vicdan ölümünü devlet başlattı ve topluma da yayıldı. Özellikle annelerin dövülmesi, reva görüldükleri muamele, Türkiye’de bütün ahlaki eşiklerin aşı..
Almanya’da 4 partili Jamaika Koalisyonu görüşmelerinden Hür Demokrat Partisi’nin (FDP) geri çekilmesi ile 8 hafta süren müzakereler 20 Kasım’da sona erdi. Almanya’da 4 partili Jamaika Koalisyonu görüşmelerinden Hür Demokrat P..
Türk devletinin Kürtlere düşmanlığının sınırı yoktur. Kürt inkarına ve soykırımına dayalı olan Türk devletinin rejimi, bugünlerde Efrîn’de kendi kanlı yüzünü tekrar göstermektedir. YPG ve YPJ’li savaşçılar ile Efrîn hal..
Başlıktaki, Osmanlı döneminde Dersim bölgesine yapılan sayısız seferin ardından Dersimlilerin söylediği sözdür. Dersim, Osmanlı’dan Cumhuriyete  hep ‘çıban başı’ olarak görüldü. Çünkü Dersim özgün, i..
-bir kenarından tutunduk yaşamaekmeğe beş kuruş zam gelsebükülür kalırdı belimizondandır fakirliğimiz, ondandır-dedi, hayat değil benim kiçile çekiyorum gardaş, çilelo dedim, bu kimin çilesidirgün güne örüp de sırtına y&u..
'Erdoğan ve yönetimi barışa karşıdır. Barış sağlandığı gün varlık sebepleri ortadan kalkacaktır. Sayın Öcalan’ın avukatları aracılığıyla yaptığı barış çağrısı AKP-MHP’ye değil, Türkiye’de yaşayan herkesedir.'' Türkiye, 20..
Kürdoloji tarihinde Newroz’la alakalı derli-toplu bir çalışmanın olmayışı, bu alandaki büyük bir boşluğa işaret etmektedir. Var olan yazılı meteryaller ise, günümüzde Newroz’un sadece siyasi-politik getirileri üzerinde durulmuştur. Dolayısıyla Ne..
Ergin DOĞRU *Yerel seçimler her yerde olduğu gibi Dersim’de de farklı anlam ve içeriklerle tartışılıyor. Monarşist zihniyetin kendini kurumsallaştırmak için her türlü baskı ve antidemokratik hukuksuz, haksız uygulamalarla şaibeli hale getirdiği seçimle..
Bu topraklarda ömürlerinin baharında kendilerini rüzgara bırakmış, rüzgar olup yüreklerde dolaşan gençler vardı. Kendi dilleri vardı ben yerine biz diyen. Hayalleri maviliklere çizilmiş özgürlüktü. Hiçbir zaman kendilerine ait dü..
Türkiye, 31 Mart 2019 tarihinde yerel yöneticilerini seçmek için sandık başına gidiyor. Savaşa mı, seçime mi gidiyoruz belli değil. Bir ‘beka’ sorunudur almış başını gidiyor. Meydanlarda kullanılan sert, hedef gösteren ve argo dilin yarardan çok..
Eğitim; okullar, kurslar ve üniversiteler aracılığıyla insanlara hayatı boyunca gerekli olan bilgi ve kabiliyetlerin sistematik bir şekilde verilmesi olarak tanımlanıyor. Cehaletse bilgisizlik, bilgiyi ve deneyimi reddetmek olarak kabul görüyor.Türk okullarında okuyan herkes ..
Şimdi yenilenecek olan İstanbul seçiminde Kürtler hiçbir pazarlığa girmeden, yıllardır bir soygun düzeni kurmuş haramileri postalamak için demokrasiyi besleyecekler.Tıpkı bütün Türkiye’nin İstanbul’u tahıl, sebze, meyve ve iş gü..