Lütfen bekleyin..

Yazarlar

Son kırk yılı sadece Kürtler için bir yeniden doğuş süreci olarak anlamak yetersiz. Çünkü bu sürecin diğer bir yanı da Sömürgecilerin, Kürtlerin esaretini devam ettirebilmek için, kendi politikalarında da yaptıkları politik ve siyasi y&oum..
Almanya’da 4 partili Jamaika Koalisyonu görüşmelerinden Hür Demokrat Partisi’nin (FDP) geri çekilmesi ile 8 hafta süren müzakereler 20 Kasım’da sona erdi. Almanya’da 4 partili Jamaika Koalisyonu görüşmelerinden Hür Demokrat P..
Türk devletinin Kürtlere düşmanlığının sınırı yoktur. Kürt inkarına ve soykırımına dayalı olan Türk devletinin rejimi, bugünlerde Efrîn’de kendi kanlı yüzünü tekrar göstermektedir. YPG ve YPJ’li savaşçılar ile Efrîn hal..
‘Dersim’ eksenli tartışmalar Dersim’de ve Dersimlilerin olduğu her yerde devam ediyor.Özellikle Dersimliler ve kurumlarının ‘Dersim Tunceli değil Dersim’dir’ demesine karşın devletin, TBMM, siyasi parti ve temsilcilerinin ‘hayır, Dersim değil Tuncel..
-bir kenarından tutunduk yaşamaekmeğe beş kuruş zam gelsebükülür kalırdı belimizondandır fakirliğimiz, ondandır-dedi, hayat değil benim kiçile çekiyorum gardaş, çilelo dedim, bu kimin çilesidirgün güne örüp de sırtına y&u..
Recep Tayyip Erdoğan açıkladı, Diyarbakır HDP il binasının önünde devam eden “oturma eylemi” için, “sonuna kadar destek olacağız” dedi.İşaret verilince hükümet yanlısı medyada harekete geçti. Canlı yayınlar, gazete manşetleri, dest..
Kürdoloji tarihinde Newroz’la alakalı derli-toplu bir çalışmanın olmayışı, bu alandaki büyük bir boşluğa işaret etmektedir. Var olan yazılı meteryaller ise, günümüzde Newroz’un sadece siyasi-politik getirileri üzerinde durulmuştur. Dolayısıyla Ne..
‘Yas-ı Matem’de bir kez daha Kerbela’yı anlama ve anlamlandırmaya çalışırken, Kerbela’nın bugünle bağını kurabilmek gerekiyor. Kerbela’nın günümüzle bağını kurmak Hz. Hüseyin ve Ehli Beyt’in anlamlı direnişine yanıt olmak ve Kerbela..
Bu topraklarda ömürlerinin baharında kendilerini rüzgara bırakmış, rüzgar olup yüreklerde dolaşan gençler vardı. Kendi dilleri vardı ben yerine biz diyen. Hayalleri maviliklere çizilmiş özgürlüktü. Hiçbir zaman kendilerine ait dü..
“NonTaceba” *Bilme ya da bilimin ve onunla bağlantılı olarak felsefe ve sanatın başlangıcını belli bir döneme tarihlemek pek isabetli olmayacaktır. İnsanı gerçekliğini anlamlandırmaya çalışan (bilebildiğimiz kadarıyla) yegâne doğal varlık olarak kabul ettiğim..
Geçen haftaki yazımda kadına yönelik şiddetin son bulması için devletin acil önlemler alması gerektiğini yazmış ve İspanya’da kadına karşı şiddetle mücadelede alınan önlemleri örnek vermiş, yer darlığı nedeniyle ne yazık ki konuyu açamamıştım.İ..
12 Eylül’ün üstünden 39 yıl geçmesine rağmen halen darbe mantığıyla yönetiliyoruz, halen insanlar gündüz gözüyle kaybediliyor, Ahmet Türk o gün de ‘teröristti’ bugün de ‘terörist’.Har..