Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / DİK Eşbaşkanlarını ve komisyonlarını seçti

DİK Eşbaşkanlarını ve komisyonlarını seçti

24 Ocak 2022, 11:16

Bir süre önce 2.Olağan kongresini yapan Dersim İnşa Kongresi (DİK) ilk meclis toplantısında bir araya geldi. Yapılan toplantıda DİK Eşbaşkanlığı’na Hülya Yer ve Mehmet Taşkale seçildi.

Dersim İnşa Kongresi (DİK) Eşbaşknlarını ve komisyonlarını seçti.

Dersim İnşaa Kongresi (DİK) ilk meclis toplantısını hafta sonu Bad Homburg'ta yaptı. Toplantıda eşbaşkanlar ile meclis sözcüleri seçildi ve komisyonlar belirlendi. Bu dönem DİK Eşbaşkanlığı’nı Hülya Yer ve Mehmet Taşkale yapacak. Meclis Sözcülüğü’nü de Leyla Yıldız ve Ali Çatakçı yürütecek. Ayrıca Tarih ve Kültür, İnanç, Ekoloji, Kadın, Hukuk, Diplomasi ve Örgütlenme komisyonları da oluşturuldu.

Planlama da yapıldı

Toplantıda yeni dönem planlaması da yapıldı. 4 Mayıs'ta Berlin ve Brüksel'de Dersim Soykırımı’na dair konferanslar yapılacak. Ayrıca bu yıl Dersim Festivali’nin korona tedbirleri göz önünde bulundurularak yapılması ve Kürt sivil toplum kurumlarıyla bir toplantı organize edilmesi de planlandı.

DİK yol gösterici olmalı

Toplantıdaki konuşmasında sanatçı Ferhat Tunç, “Dersim’in kadim Kürt kimliğini tartışmak hicap verici bir durum. Dersim, kuşkusuz planlı bir saldırıyla karşı karşıyadır. DİK'in bu konularda daha dikkatli, yol gösterici ve kucaklayıcı olması gerekir” dedi.

Travma hafife alınmamalı

Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) Eşbaşkanı Demir Çelik de “Soykırımcı ve sömürgeci zihniyet, Dersim hakikatını tarumar etmekle kalmayıp, ortadan kaldırmaya yeminli bir strateji uyguluyor. Dersim’de siyasal, kültürel, ekolojik, kadın ve toplumsal kırım yaşanıyor. Yaşanan travmayı hafif görerek sıradanlaştırırsak çözümde de yetersiz kalırız” uyarısında bulundu. Çelik ortak mücadelenin önemine de vurgu yaptı.

Öldürücü darbe vurmak istiyorlar

Gazeteci Erdal Er de Dersim’in Kürdistan'dan kopartılmak istendiğine dikkat çekerek, “Dersim'in karşı karşıya olduğu saldırının merkezinde Kürtsüzleştirmek ve Alevisizleştirmek var. Dersim'e öldürücü darbeyi vurmak istiyorlar. Biz de tüm bunları bilerek çalışma yürütmeliyiz” dedi.

Bilindiği üzere Dersim İnşa Kongresi (DİK) 2. Olağan Kongresini 23-24 Kasım tarihlerinde Almanya’nın Frankfurt kenti yakınlarındaki Oberursel kasabasında bulunan Alevi Kültür Merkezinde farklı ülkelerden gelen 45 delegenin katılımıyla gerçekleştirmiş idi.

Kaynak; Y.Özgür Politika

 

Bu haber 597 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Etnik, dini, sosyo-politik kimliği ve doğasıyla tarihsel özgünlüğü olan Der..