Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / DİK: Onuru hiç bir zaman yere düşürmeyen bir hayatı yaşadı

DİK: Onuru hiç bir zaman yere düşürmeyen bir hayatı yaşadı

18 Aralık 2021, 14:52

Araştırmacı-yazar Haydar Işık, Hakk’a yürüdü. Işık’ın Hakk’a yürümesine dair açıklama yayınlayan Dersim İnşa Kongresi , “Baskıya, zulme ve sömürüye karşı özgürlük mücadelesi veren tüm mazlum halkların ve toplumsal kesimlerin acısıdır. Çünkü o, acıyı ayırmadan, kim olduklarına bakmadan ayrımsız tüm mazlumlardan yana taraf oldu” denildi.

Dersim İnşa Kongresi araştırmacı-yazar ve Dersim İnşa Kongresi’nin onursal başkanı Haydar Işık’ın Hakk’a yürümesine dair açıklama yayınladı.

Hayatını Dersim soykırımında adalet ve hakikate ulaşma mücadelesine adamış aydın, yazar, siyasi aktivist  ve Dersim İnşa Kongresi Onursal Başkanı Haydar Işık’ın kaybının büyük ve üzüntülerinin de tarif edilemeyecek kadar ağır olduğunun belirtildiği açıklamada, “Öncelikle acılı ailesine başsağlığı diliyoruz. Acısı acımızdır, bir bütün Dersim ve Kürt halkının acısıdır. Baskıya, zulme ve sömürüye karşı özgürlük mücadelesi veren tüm mazlum halkların ve toplumsal kesimlerin acısıdır. Çünkü o, acıyı ayırmadan, kim olduklarına bakmadan ayrımsız tüm mazlumlardan yana taraf oldu” denildi.

Haydar Işık’ın katliam ve soykırımların görünür ve anlaşılır kılınması için yoğun bir mücadele içinde olduğunun vurgulandığı açıklamada şunlar dile getirildi:

“Özelde Dersim soykırımıyla yüzleşme sürecinin yaşanması, hakikatin kabul edilmesi ve yaraların sağaltılması için olanca enerjisiyle çaba gösterirken, diğer katliam ve soykırımlara da kayıtsız kalmadı. Kürt halkının özgürlüğü için mücadele yürüttü. Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki, Haydar Işık yoldaşımız, mazlum ve mağdurun hak ve hakikat arayışının cisimleştiği bir şahsiyet olarak öne çıktı. Her zaman çok kimlikli, çok kültürlü, çok inançlı bir toplumsal yaşamı savundu. İdeallerini gerçekleştirmek için bir an olsun mücadeleden geri adım atmadı.

Haydar Işık yoldaşımız, Dersim özelinde soykırım hakikatinin ters yüz edilerek, resmi anlatıya uygun yeni bir hakikat üretilmesine karşı kesintisiz mücadele etti. Bu bağlamda kültürel soykırım politikalarıyla kesintisiz sürdürülen hafızasızlaştırma ve kültürel dokuyu başkalaştırma faaliyetlerine karşı edebiyatla karşı koydu : Romanlar yazdı, makaleler  ve kitaplar yayınladı.

Dersim İnşa Cemiyeti Başkanı kimliğiyle Avrupa Parlamentosu ve Uluslararası Kurumlar nezdinde konferanslar düzenlenmesine öncülük etti, soykırım davasının Birleşmiş Milletler bünyesinde ele alınması için girişimler başlattı. Dersim soykırımını Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne taşıdı”
Haydar Işık’ın, ilerleyen yaşına, geçirdiği ağır sağlık sorunlarına rağmen ana toprağından ve Dersim kentinin toplumsallığından hiç kopmadığının altının çizildiği açıklamanın devamında,
“Soykırımlar yaşamış ve halen soykırım tehlikesi içinde olan bir toplumun sağlam bir tarih bilincine sahip olması için mücadele etti. Onuru hiç bir zaman yere düşürmeyen bir hayatı yaşadı. Ana topraklarına bağlığını sürdüren hakkı verilmiş bir yaşamın sahibi oldu. Dersim İnşa Kongresi olarak, Haydar Işık’ın mücadelesini sürdüreceğimizin ve ideallerini gerçekleştireceğimizin sözünü veriyoruz” ifadelerine yer verildi.

Dersim İnşa Kongresi (DİK)

 

Bu haber 499 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Etnik, dini, sosyo-politik kimliği ve doğasıyla tarihsel özgünlüğü olan Der..