Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Dersim İnşa Kongresi (DİK) 2. Olağan Kongresini gerçekleştirdi

Dersim İnşa Kongresi (DİK) 2. Olağan Kongresini gerçekleştirdi

24 Kasım 2021, 12:17

Dersim İnşa Kongresi (DİK) 2. Olağan Kongresini Almanya’nın Frankfurt şehrinde bulunan Oberursel Alevi Kültür Merkezinde farklı ülkelerden gelen 45 delegenin katılımıyla gerçekleştirdi.

Dersim İnşa Kongresi (DİK) 2. Olağan Kongresini gerçekleştirdi.

Divan üyeliklerine Songül Çelik, Helene Dersim ve Veli Güneş’i seçtikten sonra kongre güncel akışına geçerek başlamış oldu. HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü’nün ülkedeki ve Dersim’deki güncel duruma dair aktarımlar yapıp süreci değerlendirdiği kongrede, 2 yıllık faaliyet süreci masaya yatırıldı.

Kapsamlı eleştiri ve özeleştirinin yapıldığı kongrede tüm katılımcılarda “Yüzümüzü artık içe yani Dersim’e dönmeliyiz” görüşü ortak fikir olarak öne çıkarken, ayrıca sanatçı Ferhat Tunç da sürece dair düşüncelerini kongrede paylaştı.

Dersim İnşa Kongresi üyeleri, yapılan tartışmalar sonucunda önümüzdeki süreçte kurumsallaşmayı ve Avrupa’da örgütlenmeyi önlerine görev olarak koyduklarını vurgulayarak, 29 kişilik meclisini oy birliği ile seçti.

2 hafta sonra toplanma kararı alan meclis, bu toplantıda yönetim kurulu üyelerini ve eş başkanları seçeceklerini belirtti.

PİRHA/ALMANYA

Bu haber 197 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Etnik, dini, sosyo-politik kimliği ve doğasıyla tarihsel özgünlüğü olan Der..