Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Dersim’de ortak açıklama: Otlubahçe’de maden ocaklarına izin vermeyeceğiz

Dersim’de ortak açıklama: Otlubahçe’de maden ocaklarına izin vermeyeceğiz

24 Kasım 2021, 12:11

Munzur Vadisi Milli Parkı’nda bulunan ve yıllardır ‘Özel Güvenlik Bölgesi’ ilan edilen Otlubahçe’de yapılmak istenen maden aramasına karşı açıklama yapan çevre örgütleri ve siyasi partileri “Maden ocaklarına izin vermeyeceğiz” dedi.

Türkiye’de yer altı kaynakları bakımından en fazla çeşitliğe ve zenginliğe sahip olan Yukarı Fırat havzasında bulunan Dersim’de her geçen gün yeni maden sahaları açılıyor. 145 maden projesinin bulunduğu Dersim’de, şimdi de 60 kilometre uzunluğundaki Munzur Dağları’nın tamamı maden sahası ilan edildi.

1994 yılında boşaltılan ve yasaklanan Dersim’in Ovacık ilçesinin Otlubahçe köyü maden şirketleri için serbest iken köylülere yasak. Maden şirketi, Otlubahçe köyünde bakır madeni çıkaracak. Maden şirketinin şu anda çalışma yapması yasadışı olmasına rağmen köye sondaj makinelerini, boruları ve çadırları götürmesi üzerine ortaya çıkan tepkiler sonucu Tunceli Orman İşletme Müdürlüğü, Munzur Vadisi Havzasında Ovacık Otlubahçe köyü Reşo Deresi kaynağında bakır madenciliği projesi için yürütülen sondaj çalışmalarını izinsiz çalışma yapıldığı gerekçesiyle durdurarak, maden şirketine para cezası verdi.

Bugün de Munzur Çevre Derneği, DEDEF, HDP, EMEP, CHP, köylülerin avukatı Barış Yıldırım ve yurttaşlar maden sahasının bulunduğu alana gitti. Jandarma tarafından Sarıtosun köprüsünde durdurulan yurttaşların geçişi ‘Özel Güvenlik Bölgesi’ gerekçesiyle engellenmek istendi. Yapılan görüşmeler sonucunda heyetin maden sahasının bulunduğu alana girişine izin verildi.

“SONDAJ MAKİNALARI KALDIRILMALI”

Şirketin faaliyetinin durduğunu yerinde gören heyette yer alan kurum temsilcileri, doğaya karşı hukuk dışı uygulamalara karşı yaşamı ve doğayı savunmaya devam edeceklerini belirttiler.

Köylülerin avukatı Barış Yıldırım da, gerekli başvuruları yaptıklarını ve idarenin de işlem yaparak alandaki çalışmayı durdurduğunu ifade ederek, sondaj makinalarında kaldırılması gerektiğinin altını çizdi.

Munzur Vadisi Milli Parkı’nın Türkiye’deki en önemli milli parklardan biri olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Korunması gereken alan yasa dışı maden faaliyetlerine açık hale getiriliyor. Bu durum sadece hukuka değil, insanlık vicdanına da aykırıdır” diyerek yapılması planlanan maden çalışmalarının durduruluncaya kadar mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Nuray ATMACA/DERSİM

Bu haber 242 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Etnik, dini, sosyo-politik kimliği ve doğasıyla tarihsel özgünlüğü olan Der..