Emek ve Demokrasi Platformu ile İHD, Seyit Rıza'yı andı

Seyit Rıza ve arkadaşları Dersim'de Emek ve Demokrasi Platformu tarafından anıldı. İHD de açıklama yaparak, "Dersim halkından özür dilenmeli" dedi.

İHD'DEN AÇIKLAMA

İnsan Hakları Derneği (İHD), Seyit Rıza ve arkadaşlarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Çok büyük adaletsizlikler gerçekleştirilmiştir. İstiklal Mahkemeleri, Askeri Mahkemeler, Sıkıyönetim Mahkemeleri, Devlet Güvenlik Mahkemeleri, Özel Yetkili ve Görevli Ağır Ceza Mahkemeleri gibi Anayasanın 37. maddesinde yargı yetkisi kullanacak mercilerin kurulamayacağı ve doğal yargıçlık ilkesine aykırı yargılama yapılamayacağı açıkça yer almaktadır. Hatta şimdiki Anayasada 15 Nisan 2017 tarihli referandum ile sıkıyönetim kaldırıldığı gibi askeri mahkemeler de kaldırılmıştır” denildi.

Seyit Rıza ve arkadaşları İzmir’de anıldı: Diz çökmediniz, diz çökmeyeceğiz!

Seyit Rıza ve yoldaşları idam edilişlerinin 84. yıl dönümlerinde İzmir’de gerçekleşen eylemde konuşan DAD İzmir Şube Eşbaşkanı Nebahat Çelik, “84. yılında, Seyit Rıza ve tüm yitirdiklerimizin huzurunda bir kez daha dardayız. Diz çökmediniz, diz çökmeyeceğiz! Dünyada ki örneklerinden hareketle yüzleşme ve adalet talebimizi bir kez daha yineliyoruz” dedi.

Seyit Rıza ve yoldaşları, idam edilişlerinin 84. yılında Mersin’de anıldı

Seyit Rıza ve yoldaşları idam edilişlerinin 84. yıl dönümlerinde Mersin’de anıldı. Anmada konuşan Mersin Dersimliler Derneği Başkanı Hasan Tanrıkut; “Bu katliam, Dersimlilerin belleğinde, tesellisi olmayan ve kabul edilemez bir yara olarak günümüzde de kanamaya devam etmektedir” dedi.

38 Dersim Tertelesi’nde, Dersim toplumunun önderleri 1935’de TBMM’de çıkarılan Tunceli Kanunu’nun tahakkümcü uygulamalarına direndikleri için tutuklanarak, sonucu önceden belli olan sözde yargılamadan sonra Elazığ Buğday Meydanı’nda asılarak idam edildiler.

Esenler Ana Fatma Cemevi, Seyit Rıza ve yoldaşlarını andı!

Esenler Ana Fatma Cemevi, idam edilen Seyit Rıza ve yoldaşlarını, paylaştıkları mesaj ile andı. Yazılı yapılan paylaşımda, Seyit Rıza’nın idama giderken söylediği cümleler hatırlatılarak şu ifadelere yer verildi:

“Bizim alnımızda kara leke yok. Başını dik tut cigeram… Varsın Buğday Meydanı bugün bize Kerbela olsun.

‘Evladı Kerbelayız. Bi hatayız. Ayıptır, zulümdür, cinayettir!’
15 Kasım 1937 Elazığ Buğday Meydanı’nda idam edilen Seyit Rıza, Usene Seyd, Fındıq Ağa, Hesen Ağa, Usene Sey Rıza, Ali Ağa, Hesene İvraime Qız 84. yıldömünde saygı ile anıyoruz.”

DAD’dan Taksim Meydanı’nda Dersim Tertelesi ve idamlar açıklaması

Demokratik Alevi Dernekleri, Seyit Rıza ve arkadaşlarının idam edilişlerinin 84’üncü yılında Dersim Tertelesi’nde katledilenleri İstanbul Taksim Meydanı’nda yaptığı basın açıklaması ile andı. Polisin engellemeye çalıştığı açıklamada, “Dersim ve pirimiz, pirlerimiz bizlere boyun bükeceğimiz bir tarih bırakmadılar. Kimsenin kanına girmediler. Kendisine bir istediler ise cümle varlığa iki dilediler” ifadeleri kullanıldı.

Seyit Rıza ve arkadaşlarına Ankara’da anma: Dersim planlı bir katliamdır

Ankara’da bulunan demokratik kitle örgütleri, Seyit Rıza ve arkadaşlarının andı. Etkinlik kapsamında gerçekleştirilen panelde konuşan Tarihçi-Yazar Mehmet Bayrak, “Dersim planlı bir katliamdır ve Cumhuriyet tarihinin en büyük soykırımıdır” dedi.

Etkinliği düzenleyen Ankara Dersimliler Derneği, Ankara Vartolular Derneği, Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), Ana Fatma Cemevi, Devrimci Parti, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara İl Örgütü, İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi, Karakoçan ve Yöresi Derneği, Kürdistan Komünist Partisi (KKP), Partizan, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Ankara İl Örgütü, Yeşil ve Sol Parti Ankara ve 78’liler Girişimi Ankara Şubesi adına okunan ortak basın açıklamasını Dersimliler Derneği Başkanı Yaşar Kılavuz okudu.

(Basından)