Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Dersim Halvori'de Munzur'a karafiller bırakıldı

Dersim Halvori'de Munzur'a karafiller bırakıldı

16 Kasım 2021, 11:58

Dersim 38’de, Halvori’de Soykırıma uğramamak için kendilerini kayalıklardan Munzur’a atan 280 Dersimli ve Dersim Soykırımı’nda yaşamını yitirenler anıldı. Anmada yüzleşme ve yaşamanı yitirenlerin mezar yerlerinin açıklanması istenirken, “Unutmayacağız” denildi.

15 Kasım 1937 tarihinde Seyit Rıza, Uşenê Seydi, Fındık Ağa, Resık Uşen (Seyit Rıza’nın oğlu), Aliye Mırzê Sıli, Hesenê İvraime Qıji ve Hesen Ağa’nın Elazığ Buğday Meydanı’nda idam edilmelerinin üzerinden 84 yıl geçti.

Türkiye’nin bir çok kentinde gün boyunca anma ve açıklamalar yapılırken, Dersim 38’de, Halvori’de katliama uğramamak için kendilerini kayalıklardan Munzur’a atan 280 Dersimli ve Dersim Katliamı’nda yaşamını yitirenler anıldı.

Dersim Araştırma Merkezi (DAM) Başkanı Selman Yeşilgöz, 280 kişinin katliamdan, zulümden, tacizden kurtulmak için el ele tutuşup kendilerini Munzur’a attıkları bir yer olduğuna dikkat çekerek, “Bu nedenle katliam hafızasında önemli bir yerdir. Dersim’in her karışında aynı hafıza yerleri vardır. Bizler 84 yıldır seyitlerimizin mezarlarını ve sürgüne gönderilip metropollerdeki cezaevlerinde hayatlarını kaybedenlerin akıbetini sormaya devam edeceğiz” dedi.

“Dilimize, kültürümüze ve inancımıza tahammülsüzlük hala devam etmektedir” diyen Yeşilgöz, “Daha üç gün önce anmaların afişlerinin asıldığı billboardlar kaldırıldı. Şu bilinmeli ki o gün afişleri kaldırabilirler, ancak 84 yıl değil 184 yıl geçse de idam edilen seyitlerimizin ve bu topraklarda kefensiz düşenleri asla unutmayacağız. Unutturamayacaklar. Yüzleşmek demokratik iktidarlardan istenir. Ancak despotik iktidarlarından istemek nafiledir. Biz atalarımızın mezar yerlerini sormaya devam edeceğiz. Kefensiz yatanların belgelerinin açıklanmasını istiyoruz. Devlet arşivlerini açmalıdır. Devletin yüzleşmesi için mücadele etmeye devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Yeşilgöz’ün ardından konuşan PSAKD Dersim Şube Başkanı Ali Ekber Kaya da, 84 yıl önce yaşananların bugün de devam ettiğini dile getirerek, “Devlet bugün bile anmaya izin vermiyor. Bu zulüm ne zaman bitecek” diye sorarak, Dersim Katliamı’nı unutmayacaklarını söyledi.

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı ve Halklar ve İnançlar Komisyonu Sözcüsü Tülay Hatimoğulları ise, “Alevilerle ‘anlaşacağız’ diyorlar ancak Seyit Rıza ve yol arkadaşlarını anmaya en sert şekilde müdahale ediliyor” diyerek “Tüm Alevi kamuoyu görsün ve duysun ki mevcut olan iktidar bugüne kadar olan mevcut iki yüzlüğünü bir kez daha sergilemiştir. Bizler bu ülkenin demokratikleşmesi için Kürt’ü, Alevi’yi yok sayan anlayışına karşı gelin yüzleşelim. Alevilerle barışmak istiyorsanız, Meclis’te araştırma komisyonu kuralım” çağrısında bulundu.

Askerler, Pirha Dersim muhabirinin çektiği görüntüleri almak isterken arbede yaşandı. Anma ‘Daye daye’ şarkısının söylenmesi ve karanfillerin Munzur’a bırakılmasıyla tamamlandı.

Seyit Rıza ve arkadaşları idam edilişlerinin 84. yılında Dersim’de engellemeye karşın anıldı

Öte yandan Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, 84 yıl önce idam edilen Seyit Rıza ve arkadaşlarını anmak için yapılan açıklama Valilik kararıyla yasaklanırken, yasağa karşı Seyit Rıza Meydanı’nda toplanan yurttaş, yasağı protesto ederek, Seyit Rıza ve arkadaşlarını andı.

15 Kasım 1937 tarihinde Seyit Rıza, Uşenê Seydi, Fındık Ağa, Resık Uşen (Seyit Rıza’nın oğlu), Aliye Mırzê Sıli, Hesenê İvraime Qıji ve Hesen Ağa’nın Elazığ Buğday Meydanı’nda idam edilmelerinin üzerinden 84 yıl geçti.

Türkiye’nin bir çok kentinde gün boyunca anma ve açıklamalar yapılırken, Dersim Emek ve Demokrasi Platformu’nun Seyit Rıza Meydanı’nda yapmak istediği açıklama Valiliğin yasağı gerekçe gösterilerek engellendi.

Açıklamanın yapılacağı alan polis ablukasına alınırken, yurttaşların alana girmesi engelledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Parti Sözcüsü Mardin Milletvekili Ebru Günay ve Dersim Milletvekili Alican Önlü’nün polis ile yaptığı görüşme sonuçsuz kalınca, Seyit Rıza heykelinin karşısında Seyit Rıza’nın torunu Zeliha Polat’ında katılımıyla açıklama yapıldı.

Sık sık polis anonsunun geçtiği açıklama sırasında yurttaşlar alkış ve zılgıtlarla engellemeyi protesto etti.

Engellemeye karşı açıklama yapan HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, Seyit Rıza ve arkadaşlarının anmasına gösterilen tahammülsüzlüğün kabul edilemez olduğunu belirterek, “Seyit Rıza nasıl baş eğmediyse, Seyit Rıza’nın torunları da, baş eğmeyecek” dedi.

84 yıldır Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerlerinin açıklanmadığına dikkat çeken Ebru Günay, “Bizler, emekten, demokrasiden, özgürlükten yana olan güçler olarak, bu ısrarımızı mezar yerleri açıklanıncaya, devlet soykırımla yüzleşinceye, inancı ve dili kabul edilinceye kadar mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

Açıklamanın ardından oturma eylemi yapılırken, sanatçılar Erdoğan Emir, Metin Kahraman ve Musa Baki’nin Dersim Tertelesi’nde katledilenlerin ve Seyit Rıza ve arkadaşları için seslendirilen klamlarla son buldu.

PİRHA/DERSİM

Bu haber 192 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Etnik, dini, sosyo-politik kimliği ve doğasıyla tarihsel özgünlüğü olan Der..