Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / "Dersimli bir nesil, anasız-babasız bırakıldı!"

"Dersimli bir nesil, anasız-babasız bırakıldı!"

16 Kasım 2021, 11:53

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Halklar ve İnançlar Meclisi, idam edilişlerinin 84. Yılında Seyit Rıza ve arkadaşlarını andı. Yapılan açıklamada “Mücadelelerine bağlılığımızı ifade ediyoruz” denildi.

HDK Halklar ve İnançlar Meclisi, 15 Kasım 1937’de idam edilen Seyit Rıza’yı, oğlunu ve arkadaşlarını andı. Yazılı yapılan açıklamada “Tarihle samimi yüzleşilmelidir” denilerek Dersim Katliamı’nın aydınlatılması gerektiği vurgulandı.

“MÜCADELELERİNE BAĞLILIĞIMIZI İFADE EDİYORUZ”

HDK Halklar ve İnançlar Meclisi, Seyit Rıza ve arkadaşlarının idamına ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Dersimli bir nesil, anasız-babasız bırakıldı; binlerce bebek ve çocuk ya ailelerin elinden alınıp başka ailelere evlatlık verilerek, topraklarından uzaklaştırılarak ya da kendilerine öksüz bir yaşam dayatıldı. Daha sonra gelen nesiller bu kara günün mirasını devraldı. Akrabalarını ve yakınlarını tanıma olanağından mahrum yaşama mahkûm edildi. Çoğu kardeşe, amcaya, dayıya, halaya sahip olma duygusundan yoksun büyüdü. İdam edilen Dersim Seyitleri’nin yakınları, bugün hala dedelerinin mezarlarını aramaktadırlar. 1938’de evlatlık ya da kimsesizler yurduna verilen binlerce çocuğun önemli bir kısmı hala kayıp.

Türkiye halklarının tarihi Ermeni, Süryani, Alevi, Kürt, Çerkez, Rum halklarının katliam, sürgün ve asimilasyon tarihidir. Devlet bu tarihi gerçeklerle yüzleşmek zorundadır. Anadolu ve Mezopotamya gibi bir Halklar ve İnançlar mozaiği coğrafya çoraklaştırılmış, teklik üzerinden yürütülen merkezi ideoloji ile çöle dönüştürülmüştür. Savaş politikalarında ısrarcı olan tekçi sistem bu haliyle halklara zulmetmekte, karanlık bir gelecek hazırlamaktadır. İnancımız şudur ki halkların birlikte mücadelesi ancak özgür bir gelecek umudumuzu gerçeğe dönüştürebilir.

Türkiye halkları geçmişi ile samimi yüzleşerek birlikte güçlü bir geleceği inşa edeceği inancımızla. 84. Yılında Seyit Rıza ve Yarenlerini saygı ile anıyor, Mücadelelerine bağlılığımızı ifade ediyoruz.”

Bu haber 198 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Etnik, dini, sosyo-politik kimliği ve doğasıyla tarihsel özgünlüğü olan Der..