Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / 'İnanç alanları reklam aracı değildir'

'İnanç alanları reklam aracı değildir'

03 Kasım 2021, 10:28

CHP’li Gürsel Erol’un “peyzaj” çalışması adı altında Ana Fatma Ziyareti’nin doğal dokusunu bozduğunu belirten DAM Başkanı Selman Yeşilgöz, inanç merkezlerinin reklam aracı olarak kullanılacak yerler olmadığını söyledi.

Munzur Vadisi’nde bulunan Ana Fatma Ziyareti’nde, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ Milletvekili Gürsel Erol tarafından “peyzaj çalışması” adı altına düzenleme yapıldı. Duvarların örüldüğü ziyarette iki aslan heykeli de yerleştirildi. 28 Ekim günü “peyzaj” çalışmasının bitmesi ile Ana Fatma Ziyareti’nin açılışını gerçekleştiren Erol, ziyarete “Onarımı ve çevre düzenlemesi 2021 yılında 26’ıncı dönem Tunceli ve 27’inci dönem Elazığ Milletvekili Sn. Gürsel Erol tarafından yapılmıştır” yazılı mermer tablet astırdı.
 
DOĞAL DOKU VURGUSU
 
Duruma tepki gösteren Dersim Araştırmaları Merkezi (DAM) Başkanı Selman Yeşilgöz, son yıllarda Dersim’de bulunan birçok inanç merkezinin Erol ve bazı iş insanları tarafından doğal dokusunun bozdurularak turistik alanlara çevrildiğini belirterek, “Restorasyon adı altında kutsallık atfettiğimiz yerlerin doğal dokusu bozan çalışmalar yapılıyor. Ortaya bir ucube çıkıyor. Ne yazık ki burayı böyle yapan insanlarda, kendi yerleriymiş gibi bir alana dönüştürme anlayışı başladı. Bu inanç yerlerimize karşı da bir saygısızlıktır. Buradaki çalışmaların inanç yerlerimizin doğal dokusunu bozmayacak şekilde yapılması ve reklam amaçlı kullanılmaması gerekir” diye belirtti.
 
HER YERE YAYIYORLAR
 
Dersim’de inanç yerlerine yönelik bu tarz çalışmaların Gürsel Erol tarafından günden güne abartılı bir şekilde yapılmaya devam edildiğinin altını çizen Yeşilgöz, “Düzgün Baba, Büyük Çeşme ve birçok yerde yaptı bunu. Birçok kişi de bunu takip ederek yapmaya devam ediyor. İnsanlarımız buraya bir kutsiyet atfederek yalın ayakları ile gelir, mumlarını yakardı. Ama bugün inanç yerlerimiz, bazı siyasetçiler ve iş insanları tarafından reklam aracı olarak kullanılmaya başlanıldı. Buralarda bir çalışma yapacaklarsa, doğal halini koruyarak yapmaları en doğru olanıdır. Tüm inanç kurumları bunun önüne geçmeleri için bir araya gelerek neler yapılması gerektiğine ilişkin kararlar almalı. Çünkü inanç yerleri artık bir reklam alanı haline gelmeye başladı” şeklinde konuştu.
 
REKLAM PANOLARI KALDIRILSIN
 
İnanç alanlarının turistik yerlere dönüştürülmeye çalışılması nedeniyle alanın kirlenmesine de neden olduğunu belirten Yeşilgöz, insanların geldikleri ziyaret yerlerine ellerinde bez ve poşetleri asmaya başladığını söyledi. Ziyaret alanında yapılacak çalışmalarda pirlerin ve ocakzadelerin görüşlerinin alınarak yapılması gerektiğini kaydeden Yeşilgöz, “Eğer Munzur Gözeleri peyzaj çalışmaları adı altında yapılan o ucubeyi doğru bulmuyorsak aynı şekilde burayı da doğru bulmuyoruz. Çünkü bu inanç yerlerimizi kirletiyorlar. Bu reklam panolarının da kendileri tarafından bir an önce kaldırılması çağrısında bulunuyorum. Kendileri bu reklam panolarını kaldırmıyorsa inanç kurumlarının bir an önce buna bir el atıp bir çeki düzen vermesi gerekiyor” şeklinde konuştu. 

Nesimi Aday: Ana Fatma Ziyaretinde yapılan yeleli aslan heykeli kaldırılmalıdır

Alevilerin inanç yerlerinin düzenleme adı altında doğal dokusuna zarar veriliyor. CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol tarafından Ana Fatma Ziyaretinde yapılan yeleli aslan heykeline HDP Parti Meclisi Üyesi, Halklar ve İnançlar Komisyonu Alevi Masası Eşsözcüsü Nesimi Aday tepki gösterdi. Aday, “Halkın kutsalları üzerinden kişisel piar yapmak etik değildir. Ana Fatma Ziyaretinde yapılanların kabul edilemez” dedi.

Alevi inancında ziyaret yerleri önemli bir yere sahip. Devletin Alevilerin inanç yerlerine müdahalesi devam ediyor. Munzur Gözeleri’ndeki peyzaj projesinde olduğu gibi Ana Fatma Ziyareti’nin de yenileme adı altında doğal dokusuna zarar veriliyor.

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol tarafından Ana Fatma Ziyaretinde yapılan çalışma büyük tepki çekti. HDP Parti Meclisi Üyesi, Halklar ve İnançlar Komisyonu Alevi Masası Eşsözcüsü Nesimi Aday, Ana Fatma ziyaretinde yapılan düzenlemeye bir açıklama yaparak tepki gösterdi.

“HALKIN İNANÇ MERKEZLERİ ÜZERİNDEN KİŞİSEL RANT ELDE EDİLİYOR”

Halkın kutsalları üzerinden kişisel piar yapmak, yani halkla ilişkiler fırsatına dönüştürmenin etik olmadığını belirten Aday, “Maalesef Türkiye’de bu yönlü bir gelenek oluşmuş durumda. İnsanlar kendi ekonomik güçlerini kullanarak, halkın inanç merkezleri üzerinden kişisel rant elde ediyor. Bu yaklaşım sadece Alevilerde yok elbet, tüm inanç merkezleri ya devletin olanaklarını kullanıp kişisel reklam yapan kurum temsilcilerinin ya da ekonomik, sosyal gücü olanların istismarı altında. Bu yapılanlar inanç istismarıdır. Başta Alevi Ocakları olmak üzere tüm Alevi dünyası benzeri tüm istismar edilen kutsalları bu nahoş durumdan kurtarmalıdır. Dersim’deki Anafatma Ziyaretinde yaşanan da budur. CHP Milletvekili Gürsel Erol siyasal kimliği için halkın kutsalını araçsallaştırmıştır” dedi.

“GÜRSEL EROL, KİŞİSEL REKLAM VE ERKEK SİMGESİ ASLAN HEYKELİ KALDIRMALIDIR”

Ana Fatma ziyaretinde yapılanların kabul edilemez olduğunu vurgulayan Aday, “Gürsel beye önerim derhal kişisel reklamı yapılan tabelaları ve erkek simgesi olan yeleli aslan heykelini kaldırmasıdır. Fatma Ana elbette Hz. Ali’nin eşitidir ve Ali’nin simgesi de aslandır. Ama Hz. Muhammed’in kızı olan Fatma Ana’yı neden bir erkek -heykel erkek aslan olarak tasarlanmış çünkü- üzerinden tarif edelim. Alevi yol düsturu ‘’Birimiz kırk, kırkımız bir’’ demiyor mu? Dolayısıyla kadını, anayı erkek üzerinden simgeleştirmek, öyle ifade etmek hem Alevi hakkaniyetine hem de yola zarardır. Şah Hatayî ‘’Özün eğri ise yola zararsın’’ der. Bu kişilerin yola hürmeti var ise şayet özünü dara çekip, kendileriyle yüzleşsinler, belki o zaman yaptıkları yanlışın farkına varırlar” diye konuştu.

Bu haber 215 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Etnik, dini, sosyo-politik kimliği ve doğasıyla tarihsel özgünlüğü olan Der..