Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Dersimliler: Alışveriş yapamıyoruz çünkü geçim sıkıntısı yaşıyoruz

Dersimliler: Alışveriş yapamıyoruz çünkü geçim sıkıntısı yaşıyoruz

04 Ekim 2021, 11:29

Türkiye’de ekonominin giderek kötüleşmesine bir de pandeminin eklenmesi halkın belini büküyor. Dersimli yurttaşlara “geçim sıkıntı yaşıyor musunuz?” diye sorduk. Dersimliler, “İnsanlar geçim sıkıntısı yaşıyor her şey pahalı, bir şey alınmıyor. Asgari ücret 5000 TL olacak ki bir vatandaş geçim sıkıntısı yaşamasın” dedi.

Hükümet, “Her şey yolunda” söylemlerini dillendirse de sokaktaki manzara bu söylemlerin tersi yönünde. Türkiye’de ekonominin giderek kötüleşmesine bir de pandeminin eklenmesi halkın belini büküyor.

Dersim’de halka mikrofon uzattık ve geçim sıkıntı yaşıyor musunuz diye sorduk.

“İNSANLARIN ESKİSİ GİBİ EKONOMİK GÜCÜ YOK”

Ekonomik kriz nedeniyle sıkıntı çektiklerini söyleyen Yemoş Gültekin, “Asgari ücret 5000 TL olacak ki bir vatandaş geçim sıkıntısı yaşamasın. Her şey pahalı, bir şey alınmıyor. Domates 10 TL olmuş nasıl geçinsin millet? Memleketimizde iş de yok, bir fabrika yok ki insanlar gidip çalışsın” dedi.

İşlerinin ekonomik kriz nedeniyle zorlaştığını ifade eden Gülbahar Yalçın, “İnsanların alım gücü olmadığı için ürünlerimizi satamıyoruz. Pandemi bizim işimizi çok etkiledi, insanlar hastalıktan dolayı dışarı çıkamıyor ve alışveriş yapmıyor. Dersim’de kiralar çok pahalı, öğrencilere de üzülüyorum ev sahipleri biraz daha merhametli olsunlar”

Sultan isimli yurttaş ise, “Şu anda insanların hayatı durdu, insanlar alışveriş yapamıyor çünkü eskisi gibi ekonomik gücü yok. İşsizlik var, deftere yazıyoruz iki sene sonra borcumuzu alıyoruz. 20 senedir esnaflık yapıyorum ancak kendi yağımda kavruluyorum, zar zor ayakta kalmaya çalışıyorum” diye belirtti.

PİRHA/DERSİM

Bu haber 229 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Etnik, dini, sosyo-politik kimliği ve doğasıyla tarihsel özgünlüğü olan Der..