Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Dersim’de asker şiddetine sert tepki:

Dersim’de asker şiddetine sert tepki:

23 Mayıs 2021, 10:52

DERSİM - Askerlerin V.Y. isimli kadının başına silah dayaması ve şiddet uygulamasının devlet politikası olduğunu belirten Dersimliler, “Halka gözdağı vererek korku yaratmaya çalışıyorlar. Bu olaylar karşısında sessiz kalmamamız gerekiyor” dedi.

Dersim’in merkeze bağlı Ovacık yolu üzerinde 20 Mayıs’ta “şüpheli” sıfatıyla V.Y. adlı kadının, Genel Bilgi Taraması (GBT) uygulamasından geçirildikten sonra beklediği otobüs durağından, 2 asker tarafından “canlı bomba” şüphesiyle yere yatırılması, şiddet uygulanması ve başına silah dayandırılması tepkilere neden oldu. Yurttaşlar, yaşanan bu olayın devlet baskısı olduğunu ve bilinçli yapıldığı belirtti.
 
İLK DEĞİL 
 
Yaşanan olayı izlediğinde dehşete kapıldığını belirten Deniz Zamur, “Yerde korkudan kıvrılan bir kadın çığlık çığlığa. Ölümcül bir şiddet uygulanması hiç hoşumuza gitmedi. Hiç kimse bu olaylar karşısında sessiz kalmamalı, harekete geçmek gerekiyor. Bu ilk yaşanan olay değil. Özellikle uzman, jandarma, polislerin bu kadar kentimizi sardığı bir dönemde bilinçlenmemiz gerekiyor” dedi.
 
HALKA GÖZDAĞI 
 
Dersim’de askerlerin bir kadına bu şekilde yaklaşmasının oldukça düşündürücü olduğunu ifade eden İbrahim Talay, bu olayın bilinçli yapıldığını söyledi. “Canlı bomba” şüphesinin bir bahane olduğunu vurgulayan Talay, şöyle devam etti: “Canlı bomba deniyor, fakat yakına gelip başına silah dayanıyor. Alınan bir önlem yok, direk silah üzerine tutuluyor. Burada halka gözdağı vererek korku yaratmaya çalışıyorlar. Halkın jandarmaya tepki vermesi iyi oldu. Tepki gösterilmeseydi, bu olaylar çoğalabilir. Kesinlikle yanlış bir hareket.”  
 
DEVLET ŞİDDETİ 
 
Yurttaşlardan Selvihan Gürkmen, insana yönelik devlet şiddetinin artık sonlanması gerektiğini ifade ederek, sorgusuz, sualsiz bir kadına silah doğrultmanın korkunç bir durum olduğunu dile getirdi. Gürkmen, “Halk tepki göstermeseydi, kadını öldürebilirlerdi. Bu olay karşısında biz de tedirginiz” diye konuştu.  
 
38'DEN BUGÜNE BASKI 
 
Halka yönelik baskılara karşı tepki vermek zorunda olduklarını vurgulayan Nuri Uçan, halkın 1938 yılından bu yana devletin baskı politikalarına maruz kaldığını hatırlattı. Halka yönelik baskı ve asimilasyon politikasının devam ettiğini sözlerine ekleyen Uçan, “Her şeyinde farkındayız. Bir kadına da silah doğrultmak doğru bir yaklaşım değil, tepki gösterilmesi gerekiyor” dedi. 
 
'TEPKİSİZ KALMAYACAĞIZ’
 
Baskılar karşısında tepkisiz kalmayacaklarını dile getiren Serkan Çelebi ise bir kadına “canlı bomba” diye şiddet uygulamanın çok vahim bir durum olduğunu belirtti. Burada amaç toplumu baskı altına almak olduğuna dikkati çeken Çelebi, “Fakat bu durumlara kimse sessiz kalamaz. Halk olanlara tepki veriyor” diye belirtti. 
 
'GÜVENMİYORLARSA GİTSİNLER’
 
Kente İzmir’den geldiğini ifade eden Gülnaz Güç de, kadına şiddet uygulamasını kınayarak, “Neden halkımızı bu şekilde bir olaya maruz bırakıyorlar? Bize güvenmiyorlarsa memleketimizden gitsinler, gelmesinler. Bu olaylara karşı da daha çok güçlenmeliyiz” şeklinde konuştu.
 
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ
 
Yurttaşlardan Liza Karataş da İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılarak güvencesiz bir ortam yaratıldığını belirterek, bu gibi durumlarda kadınların birbirine destek olması gerektiğini söyledi. 
 
MA / Ayşe Sürme 
Bu haber 323 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Etnik, dini, sosyo-politik kimliği ve doğasıyla tarihsel özgünlüğü olan Der..