Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Dersim HDP; Ölümü araştırılmalı, takipçisi olacağız

Dersim HDP; Ölümü araştırılmalı, takipçisi olacağız

14 Mayıs 2021, 14:48

Dersim HDP İl Örgütü: Valiliğin açıklaması tatmin edici değildir. M. Yıldız'ın ölümü araştırılmalı, takipçisi olacağız. Bu tür ölümlerin sıradanlaşmaması için bütün halkımızı bu olayı sahiplenmeye ve Aile ile dayanışma içinde olmaya çağırıyoruz.

Murat Yıldız isimli gencin Ağdat-Işıkvuran (Merxo) köyleri arasında bombalanarak yaşamını yitirmesi ilişkin açıklama yapan HDP Dersim İl Örgütü, sivil ölümlerinin sıradanlaşmamasını, Murat Yıldız’ın ölümünün araştırılmasını ve kamuoyu ile paylaşılmasını istedi.

Ovacık Tilek (Yoğunçam) köyünden Murat Yıldız adlı genç mantar toplamak için gittiği Ağdat-Işıkvuran köyleri kırsalında SİHA’lar ve helikopterler tarafından bombalandı.

Ovacık’ta mantar toplamaya giden ve Seyit Rıza’nın üç kuşak torunu olduğu belirtilen Murat Yıldız isimli gencin Ağdat-Işıkvuran (Merxo) köyleri arasında bombalanarak yaşamını yitirmesinin ardından, saldırıya tepkiler devam ederken, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim İl Örgütü konuya dair açıklama yaptı.

HDP Dersim İl Örgütü tarafından yapılan açıklamada, “Kürt sorununu sadece silah ile çözmeyi bilen bir anlayışla murat yıldız bu coğrafyada katledilen son sivil olmayacaktır. Bütün uluslararası anlaşmalar ne şartta olursa olsun sivillerin korunmasını hükmeder” denildi.

“ÇATIŞMALI ORTAM BAHANE EDİLEREK BİR ÇOK SİVİL İNSAN KATLEDİLMİŞTİR”

Açıklamanın devamında şunlara yer verildi:

90’lı yıllardan beri coğrafyamızda devam eden çatışmalı ortam bahane edilerek bir çok sivil insan katledilmiştir. 90 larda Hengirvan  bölgesinde SERİN ve IŞIK Aileleri, 2016 yılının Eylül ayında Venk Köprüsü’nde Ersin Demir, 2017 yılının Temmuz ayında Nazimiye’nin Rabat Köyü’nde Ercan Güneş,  bu şekilde öldürüldüler. Tüm bunların hesabı sorulmadığı için geçtiğimiz günlerde ovacık ilçesi Tilek köyünden Seyit Rıza’nın üçüncü kuşak torunu olan Murat Yıldız adlı gencimiz, Ovacık ilçesi Ağdat- Işıkvuran kırsalında yapılan operasyon sırasında bombalanarak hayatını kaybetti.

“BU OLAY İÇİNDE BİR ÇOK SORU İŞARETİ BARINDIRMAKTADIR”

Bu olay içinde birçok soru işareti barındırmaktadır. köylüler, bölgede yaşanan olaydan birkaç gün öncesinden başlayan bir operasyon olduğunu ve bölgenin yasaklı bir bölge olduğunu söylüyorlar. Muhtarların deyimiyle, ‘Hayvanları bile köyün dışına bırakmamışlar. Mantara ve ışkına hiç kimsenin gitmemesi uyarısı da yapılıyor. Kimsenin Ağdat ve Ağaçpınar  bölgesine girmesine izin verilmezken Murat Yıldızın, Ağaçpınar’a yayla evini kurmak ve çadırını yerleştirmek için gitmesine neden izin verilmiştir.

“VALİLİĞİN YAPMIŞ OLDUĞU AÇIKLAMA TATMİN EDİCİ DEĞİLDİR”

Murat Yıldız’ın, operasyon bölgesine neden bırakıldığına dair herhangi bir açıklama yapılmamıştır. Valiliğin Twitter dan yapmış olduğu açıklama tatmin edici değildir. Murat Yıldız’ın ölümüne ilişkin detaylı bir soruşturma yürütülmeli, SİHA ve İHA görüntülerinin paylaşılmalı, ölümle sonuçlanan bu olayda suçu olanlar yargı önüne çıkarılmalı ve cezalandırılmalıdır. Halkların Demokratik Partisi  olarak bu olayın takipçisi olacağımızı, ailenin her daim yanında olduğumuzu belirtiyoruz. Bu tür ölümlerin sıradanlaşmaması için bütün halkımızı bu olayı sahiplenmeye ve Aile ile dayanışma içinde olmaya çağırıyoruz.

PİRHA/DERSİM

Bu haber 262 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Etnik, dini, sosyo-politik kimliği ve doğasıyla tarihsel özgünlüğü olan Der..