Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / DİK ve Aleviler; Dersim Tertele'yi unutmadık, unutturmayacağız!

DİK ve Aleviler; Dersim Tertele'yi unutmadık, unutturmayacağız!

10 Mayıs 2021, 11:16

Dersim İnşa Kongresi, (DİK) Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) ve Hochtaunus AKM, 'Dersim tertele'yi Unutmadık, Unutturmayacağız' şiarı ile ortaklaşa anma yaptı..

Dersim İnşa Kongresi (DİK) Dersim Soykırımı’nın 84. yıldönümünde katledilenler için anma gerçekleştirdi.

Dersim İnşa Kongresi, (DİK) Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) ve Hochtaunus AKM,  'Dersim tertele'yi Unutmadık, Unutturmayacağız' şiarı ile ortaklaşa  anması yaptı..

Almanya’nın Frankfurt yakınlarındaki Oberursel kasabasında gerçekleşen anma Hochtaunus Alevi Kültür Merkezi’n de yapıldı. Anmada, DİK, FEDA ve AKM temsilcileri hazır bulundu.

Pir Sami Eycan’ın çerğları uyandırması ile başlayan anma, DİK yönetim kurulu üyesi ve yazar Hasan Hayri Ateş’in ‚Dersim Tertele’si öncesi, tertele ve sonrası dönemle ilgili sunumu ile devam etti.

Pandemi koşulları nedeni ile sadece kurum temsilcilerinin bir araya geldiği anmada soykırım ile yüzleşilerek arşivlerin açılması, Dersim isminin iade edilmesi, Seyid Rıza ve yol arkadaşlarının mezar yerlerinin açıklanması vb talepler dile getiirilerek Dersim İnşa Kongresi ve Dersimlilerin ‚Derrsim Tertele’yi unutmayacakları ve soykırımcııların hesap vereceği güne değin mücadelelerinin devam edeceği vurgulandı.  

Ozan Ali Xıdır Güler’in klamarı ile devam eden anma, niyazların pay edilmesi ile sona erdi.

Newededersim

Bu haber 83 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
28 Mayıs 1980 günü ırkçıların faşist saldırılarda “Kana Kan İntikam-Kanımız..