Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / 'Dersim'de 'Xızır'ın davarı'nı kimler katlediyor?'

'Dersim'de 'Xızır'ın davarı'nı kimler katlediyor?'

13 Ocak 2021, 19:27

HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, Dersim'de kutsal olarak bilinen ve 'Xızır'ın davarı' olarak ta adlandırılan dağ keçilerinin öldürülmesi hakkında yazılı soru önergesi hazırlayarak, “Dersim’de katledilen Dağ Keçisi sayısı kaçtır ve dağ keçisi katleden kaç kişi yakalanmıştır?” diye sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Örgütlemeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Dersim Milletvekili Alican Önlü, dağ keçilerinin öldürülmesi hakkında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemir tarafından cevaplandırılması istemiyle yazılı soru önergesi hazırladı.

Önergede, özellikle son yıllarda “Av Turizmi’ adı altında Dersim’in Raye Haq inancının kutsallarından olan dağ keçilerine yönelik sistematik saldırıların teşhir edildiğini ve gerek Dersim halkı gerekse de kamuoyu baskısıyla engellendiğini ifade eden Önlü, engellenen ihalelere rağmen sıklıkla dağ keçilerinin kaçak avcı ya da provokatörler tarafından vurulduğunu ve öldürüldüğünü belirtti.

Önlü, Dersim’in Mazgirt ilçesinde 8 dağ keçisinin cansız bedeninin bulunduğu ve bunun üzerine de Pülümür karayolu Büyükyurt yol ayrımında bir dağ keçisinin vurulmuş halde can çekişen görüntüsünün sosyal medya da ve çeşitli haber ajanslarıyla paylaşıldığına da değindi.

“DERSİM’İN KÜLTÜRÜNE VE İNANCINA SALDIRI”

Önlü, Dersim Raye Haq inancının doğayı canlı görüp kutsallaştırması ile birlikte dağların, ağaçların, derelerin bir ruhu olduğuna inanıldığına ve bu inanışın Dersim’in kültürüyle iç içe geçerek bütünleştiğine değindiği önergede  “Dersim’de doğal yaşam, inanç ve kültür birbirinden ayrı düşünülemez. Dolayısıyla Dersim’in doğasına ve hayvanlarına yönelik her saldırı aynı zamanda Dersim’in kültürüne ve inancına da yapılmış sayılmaktadır. Sistematik olarak yapılan bu saldırıların faillerinin tespit edilmesi, teşhir edilmesi ve ortaya çıkarılması Dersim halkının en büyük beklentilerinden biridir.” ifadelerine yer verdi.

“DERSİM’DE DAĞ KEÇİSİ KATLEDEN KAÇ KİŞİ YAKALANMIŞTIR?”

Önlü, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemir tarafından cevaplandırılması istenen soruları şöyle sıraladı:

“- Pülümür karayolu Büyükyurt yol ayrımında katledilen dağ keçisi için bir soruşturma başlatılmış mıdır?

– Dağ keçisinden çıkarılan kurşunlar hangi tür silahtan atılmıştır? Bu tür silah kimler tarafından kullanılmaktadır? Buna dair bir araştırma yapılmakta mıdır?

– Dersim gibi dört tarafı kameralarla gözetlenen, adım başı kontrol noktası olan bir coğrafya da dağ keçilerini katleden kişiler neden bulunamamaktadır?

– Dersim’de dağ keçilerinin koruma altına alınması noktasında ne tür çalışmalar yapmaktasınız?

– 5 Ocak’ta cansız bulunan 8 dağ keçisinin ölüm nedeni belli olmuş mudur? Bu konuda yapılan incelemelerin sonuçlarını kamuoyuyla ne zaman paylaşacaksınız?

– Son 1 yıl içerisinde Dersim’de katledilen Dağ Keçisi sayısı kaçtır?

– Son 1 yıl içerisinde Dersim’de dağ keçisi katleden kaç kişi yakalanmıştır? Bu yakalananlar hakkında ne tür işlemler yapılmıştır?”

PİRHA/ANKARA

Bu haber 292 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Etnik, dini, sosyo-politik kimliği ve doğasıyla tarihsel özgünlüğü olan Der..