Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / FEDA: Rüstem Polat Yol önderlerimizdendi

FEDA: Rüstem Polat Yol önderlerimizdendi

12 Ocak 2021, 18:30

Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA), Hakk’a yürüyen Sey Rıza’nın torunu Raywer(Rayber)Rüstem Polat’ın zalime, egemene karşı mazlum ve mağdurun hak mücadelesinde dedesi Sey Rıza’ya yaraşır yaşamı esas alan Yol önderi olduğunu vurguladı.

Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) Dersim soykırımında hakikate ulaşan Sey Rıza’nın torunu Raywer(Rayber)Rüstem Polat Hakk’a yürümesine ilişkin açıklama yaptı.

“FEDA olarak değerli ailesinin ve tüm Alevi canların acısını ve üzüntüsünü derinden paylaşıyoruz” denilen açıklamada, “Raywer Rüstem Polat yaşamı boyunca inkâr, asimilasyon, katliam ve soykırıma karşı hakikat arayışı ve mücadelesi içinde olmuş, yaşamını Kürt ve Raya (Rêya)Heqî inancının hakikatini açığa çıkartmaya adamıştı. Zalime, egemene karşı mazlum ve mağdurun hak mücadelesinde dedesi Sey Rıza’ya yaraşır yaşamı esas alan Yol önderlerimizdendi” vurgusu yapıldı.

Açıklamada şöyle devam edildi:

“Alevi kutsallarına dönük saldırılara karşı durmuş, Alevi ve Kürt hafızasını silmeye çalışan AKP- MHP iktidarına karşı itirazın öncülüğünü yapmaktan geri durmamıştır.
Alevilere ve Kürtlere karşı devletin yürüttüğü kültürel soykırım politikalarına, hafızasızlaştırma ve başkalaştırma faaliyetlerine karşı Raywer Rüstem Polat bu unutturma ve başkalaştırma dayatmalarına karşı hakikatin sembollerindendi. Tarihi hakikat arayışımızın çınarlarından Raywer Rüstem’in kaybı biz Aleviler için çok büyük kayıptır.
Yol önderlerimizin yokluğunda, onların mirasına ve zalimler karşısındaki dik duruşlarına yakışanı; Yol’u sahiplenmektir. Halklarımız ve biz Aleviler üzerine çöreklenen faşizme karşı laik, demokratik ve hukuk ülkesi için birlikte mücadeleyi sürdüreceğimizin sözünü Raywerimiz Rüstem Polat’a veriyoruz. Devri daim olsun! Yıldızlar yoldaşı olsun!”
Bu haber 267 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Etnik, dini, sosyo-politik kimliği ve doğasıyla tarihsel özgünlüğü olan Der..