Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Dersimliler: Devlet hiçbir katliamın hesabını vermedi, toplumsal barış zor gelir

Dersimliler: Devlet hiçbir katliamın hesabını vermedi, toplumsal barış zor gelir

21 Aralık 2020, 20:53

Maraş Katliamı’nın 42. yılında Dersimlilere mikrofon uzattık. Bu ülkede devletin hiçbir katliamın hesabını vermediğini vurgulayan Dersimliler, “Maraş, Sivas, Çorum ve Dersim gibi birçok yerde katliamlar oldu. Bu ülkede katliamlarla yüzleşilmediği sürece toplumsal barış çok zor gelecek” dediler.

Maraş Katliamı’nın üzerinden tam 42 yıl geçti. 19 Aralık ile 26 Aralık 1978 tarihleri arasında, sadece bir hafta içerisinde resmi verilere göre 111 kişi yaşamını yitirdi, yüzlerce insan yaralandı, 210 ev ve 70 iş yeri tahrip edildi. Resmi olmayan beyanlara göre ise 500’ün üzerinde insan yaşamını yitirdi.

Katliam sonrası binlerce Alevi yaşadıkları toprakları terk etmek zorunda kaldı. Katliama dair etkin bir soruşturma ise yapılmadı.

Maraş Katliamı’nın 42. yılında Dersim’de halka mikrofon uzattık.

“BU ÜLKEDE HİÇBİR KATLİAMIN HESABI SORULMAZ”

Turgut Örgün adlı yurttaş, “Bu ülkede devlet hiçbir katliamın hesabını verememiş ki bunun hesabını versin. Maraş Katliamı’nda 125 insan öldürüldü dediler ama en az 300-400 insan öldü. Peşinden ne oldu? Sivas Katliamı oldu, 33 insanı yanarken bütün Türkiye seyretti. Hesap mı soruldu kim ne dedi? Bu ülkede hiçbir katliamın hesabı sorulmaz ama Alevilerin hiç sorulmaz” dedi.

Cemal Söylemez ise, “O dönem lisedeydim. Çok kötü dönemlerdi, faşizmin bu ülkede zirve yaptığı dönemlerdi. Hiçbir sorgulama mantalitesi olmayan ülkede yüzlerce canımızı kaybettik büyük bir acıydı” diye konuştu.

Mehmet Yıldız da, “Zalimliktir, unutulmayan bir yaradır. Kafamızdan gece gündüz çıkmıyor. Sadece Maraş Katliamı olmadı, ülkemizde katliamlar çoktur. Katliamlar Sivas, Çorum ve Dersim’de oldu ve biz daha huzura çıkmadık” diye belirtti.

“BU ÜLKEDE KATLİAMLARLA YÜZLEŞİLMEDİĞİ SÜRECE TOPLUMSAL BARIŞ ZOR GELİR”

Şeref Coşkun ise, “O zamanlar çocuktuk ama bugün hala anlatılıyor ve bugün olayın etkilerini daha çok hissediyoruz. Bugün de yine aynı şeyler yapılmak isteniyor, bunun farkındayız. Maraş’ta insanların katledildiklerini iyi biliyoruz, faillerinin ancak birkaç tanesi yargılanmıştır ama diğerleri hala içimizdeler. Ellerinden gelse bugün yine aynı şeyi yaparlar” dedi.

Cem Vazo adlı yurttaş da şunları kaydetti:

“Alevilere, Kürtlere hiç acımadan çocuk, kadın, yaşlı demeden sopalarla vurarak katlettiler. Maraş’ı sorgulamadan önce Dersim Katliamı’yla ilgili bir özür dilediler mi? Maraş, Çorum, Sivas katliamlarını sayabiliriz ama unutmadık, unutturmayacağız. Bununla ilgili bir özür de dilenmedi, aksine faillerinin önleri açıldı. Bu ülkede katliamlarla yüzleşilmediği sürece toplumsal barış çok zor gelir.”

Video Link: https://www.pirha.net/dersimliler-devlet-hicbir-katliamin-hesabini-vermedi-toplumsal-baris-zor-gelir-video-246531.html/21/12/2020/

 

Bu haber 209 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Etnik, dini, sosyo-politik kimliği ve doğasıyla tarihsel özgünlüğü olan Der..