Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Aleviler için ilk ve tarihi bir karar

Aleviler için ilk ve tarihi bir karar

13 Aralık 2020, 09:42

Almanya Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti hükümeti, Alevilik inancını bir inanç toplumu olarak en üst seviyede tanıdı. Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu, ‘Kamu Tüzel Kişilik statüsü‘nü elde etti.

Almanya’nın Nordrhein-Westfalen (NRW) eyaletinde Alevilik, "inanç toplumu" olarak en üst düzeyde tanındı. Bundan sonra Alevilik diğer inanç gruplarıyla eşit düzeyde tanınacak ve aynı haklara sahip olacak. 
NRW Eyalet Parlamentosu, eyalet bakanlar kurulu tarafından önerilen, eyalet başbakanının onayladığı, Alevilerin bir inanç topluluğu olarak kabulü kararını önceki gün yapılan toplantıda görüştü. Alınan karar parlamentoda okundu ve Alevilere "kamu tüzel kişiliği" verildi. Böylece Aleviler Almanya’da bir inanç toplumu olarak en üst seviyeden tanınmış oldu.

Talep edilen tüm haklar elde edildi
Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) kararın "tarihi bir kazanım" olduğunu belirtti. Düsseldorf’ta NRW Eyalet Parlamentosu önünde bir açıklama yapan Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı Hüseyin Mat, “Tarihi bir gün yaşıyoruz. Parlamentoda yapılan oturumda oybirliğiyle Almanya’da yüz binlerce Aleviyi ilgilendiren çok değerli bir karar alındı. Bu karar dünyada ilk olma özelliğini taşıyor" dedi. "Aleviler hangi ülkede yaşıyorlarsa yaşasınlar elde ettikleri en yetkili haktan bahsediyoruz" diyen Mat ekledi: "Bu hak aynı zamanda Almanya’da anayasal olarak talep ettiğimiz bütün haklarımızın aynı zamanda elde edilmesi anlamına geliyor."

30 yıllık mücadelenin sonucu
"Almanya’da 30 yıl verilen mücadele sonucu taleplerin elde edildiğini vurgulayan Mat, "Alevilerin kutsal sembolleri Alman federal parlamentosunun inançlar odasında hak ettiği yeri aldı. Almanya Radyo Üst Kurulu’nun daimi üyesiyiz. Almanya’nın en güçlü sivil toplum örgütü durumuna kavuştuk" dedi. 

Kiliseler hangi haklara sahipse
Alevilerin "kamu tüzel kişiliği" elde ettiğinin altını çizen Mat, “Dünyadaki Alevilere hayırlı olsun. Bu bir tarihi kazanımdır. Yeni bir açılımdır. Yeni bir mücadelenin başlangıcıdır. Bu statüyle bir çok haklara sahip olacağız” diyerek şunları kaydetti:
* Bu tarihi kararla kiliseler hangi haklara ve yetkilere sahiplerse, Aleviler de aynı haklara ve yetkilere sahip oldular. 
* Devletin bir partneri statüsünde olarak, denetiminde olmadan bir statüyü elde etmiş olduk. 
* Özerkliğimiz ve bağımsızlığımız daha güçlü olacak. 
* Kendi iç hukukumuz olabilecek, kendi kamulaştırma yetkimizi kullanabileceğiz.
* Vergi, harç gibi konuları ilgilendiren ayrıcalıklardan faydalanacağız.
* Ekonomik destek fonlarından faydalanabileceğiz.
* Siyaset kurumları içerisinde söz hakkımız gibi birçok hak ve yetkiye sahip olacağız.

Anayasal güvence sağlandı
"Bu kararla inancımız ve değerlerimiz Almanya’da devletin teminatı altına, anayasal güvenceye alınmış oldu" diyen Mat, "Ayrıca bu hak talebimizin gerçekleşmesi, yüzyıllardır bizi inkâr eden, asimile etmeye çalışan, ötekileştiren, Türk-İslam sentezine verilen en anlamlı cevaptır" diye belirtti. 

Hangi haklar elde edildi?
Bu hakkın elde edilmesinde katkı sunan herkese teşekkür eden Mat, 30 yıl süren mücadelede önemli kazanımlar elde ettiklerini kaydederek şöyle devam etti: 
* Aleviliği kendine özgü bir inanç olarak kabul ettirdik.
* Alevilik derslerinin Alman devlet okullarında verilmesini sağladık ve veriyoruz.
* Üniversitelerde Alevilik Kürsüleri kurulmasına ön ayak olduk.
* Eyaletlerde Hak Eşitliği Anlaşmalarını imzaladık.
* Alevilerin kutsal sembolleri Almanya Federal Parlamentosu inançlar odasında yer bulmasını sağladık.
* Almanya Radyo-Televizyon üst kurulu üyesi olduk.
* Almanya’da Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar düzeyinde kabul gördük. Temsil ediliyoruz.
* Almanya’nın önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olduk.

4 eyalette Hak Eşitliği anlaşması
Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun Almanya’da 160, Avrupa genelinde 300 cemevi bulunuyor. 
AABF, Hamburg eyaletiyle 2012, Niedersachsen’da 2013, Bremen’de 2014 son olarak Rheinland-Pfalz eyaletiyle 2019 yılında Hak Eşitliği konusunda anlaşma imzalamıştı. 

8 eyalette Alevilik dersi
Alevilik dersleri ilk olarak 2002 yılında Berlinʼde başladı ve daha sonra da 2006-2007 eǧitim öǧretim yılında Mannheim ve Villingen-Schwenningen şehirlerinde ise pilot proje olarak başladı. Şu an toplam 8 eyalette; Bayern, Baden-Württemberg, Berlin, Hessen, Niedersachsen, Nordrhein-Westfallen, Rheinland-Pfalz ve Saarland eyaletlerinde Alevilik Dersleri veriliyor. Hamburg eyaletinde “Herkes için Din Dersi” çerçevesinde Alevilik ile ilgili konular anlatılıyor ve AABF ders içerikleri konusunda aktif olarak yer alıyor.

(Y.Ö.Politika)

Bu haber 214 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), 4. Olağan Genel Merkez Kongresi’ni Dersi..