Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / AP Dostluk Grubu’ndan Dersim Vakfı’na destek

AP Dostluk Grubu’ndan Dersim Vakfı’na destek

12 Aralık 2020, 13:36

Avrupa Parlamentosu Dostluk Grubu, Tunceli 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin Dersim Tarih ve Kültür Vakfı için “hukuka, ahlaka, milli birliğe ve menfaatlere aykırı” kararını eleştirdi.

Avrupa Parlamentosu Dostluk Grubu’ndan Dersim Tarih ve Kültür Vakfı’na destek geldi. Vakfın kurulması için yapılan başvuruya Tunceli 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin “hukuka, ahlaka, milli birliğe ve menfaatlere aykırı” gerekçesi Avrupa’da yaşayan Alevilerin de tepkisine neden oldu.

Avrupa Parlamentosu Dostluk Grubu adına yazılı paylaşılan açıklamada Milletvekilleri Günther Sidl, Dennis Radtke, Hannes Heide ve Özlem Alev Demirel’in ismi yer aldı.

Dersim Tarih ve Kültür Vakfı müracatındaki red gerekçelerinin hukuki olmadığına işaret eden Avrupa Parlamentosu Milletvekilleri şu açıklamayı yaptı:

“Yaklaşık 20 milyon Alevinin yaşadığı bir ülkede, tarihsel olayların araştırılması, Alevi dua ve ritüellerin kaydedilmesi, Alevilere yapılan soykırım tarihiyle yüzleşilme kapsamında tanık anlatımlarının kamuoyuna açılması elbette olması gerekendir.

Bu anlamda AB Parlamentosunda Alevi Dostluk Grubu adına Dersim Tarih ve Kültür Vakfının kurulmasını destekliyoruz.”

Bu haber 47 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Dersim 1937-1938 tarihinde yapılan katliamların yerleri ile ilgili yapılan ..