Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / HDP: Munzur Gözeleri’nin doğal yapısına müdahale kabul edilemez

HDP: Munzur Gözeleri’nin doğal yapısına müdahale kabul edilemez

12 Ağustos 2020, 20:35

Halkların Demokratik Partisi(HDP) Dersim’de Munzur Gözeleri’ne yapılmak istenen Peyzaj Projesi’ne ilişkin yazılı açıklama yaparak, Dersim doğasına yönelik sistematik olarak sürdürülen yıkım ve talan projesine bir yenisinin daha eklendiğine dikkat çekildi.

Halkların Demokratik Partisi(HDP) Dersim’de yapılmak istenen Peyzaj Projesi’ne ilişkin yazılı açıklama yaptı.

HDP Ekoloji Komisyonu Eş Sözcüleri Menekşe Kızıldere ve Naci Sönmez’in imzasıyla yayımlanan açıklamada Dersim’in doğasına, kültürüne, inancına, kutsal mekanlarına yönelik sistematik olarak sürdürülen yıkım ve talan projelerine her geçen gün bir yenisinin eklendiğine değinildi.

Dersim’in Ovacık ilçesinde bulunan Munzur Gözeleri ‘Peyzaj Projesi’ adı altında tahrip ve talan edilmek istendiğinin altı çizilen açıklamada, “Dersim inancı ve kültüründe kutsal kabul edilen ve halkın inanç merkezi olan Munzur Gözeleri’ne yapılan bu müdahale Dersim’e yönelik bin yıllardır süren asimilasyon politikalarından ayrı ele alınamaz. Bu proje Dersim halkının inancına, kültürüne, tarihine, diline ve doğasına yönelik geliştirilen planlı politikaların bir parçasıdır” denildi.

“DERSİM HALKININ KUTSAL MEKANI TİCARİLEŞTİRİLECEK”

Munzur Gözeleri’nin uluslararası sözleşmelerce koruma altında olduğuna ve buraya yapılacak herhangi bir müdahalenin hukuka aykırı olduğuna dikkat çekilen açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

“Peyzaj adı altında sit alanı sınırları içerisinde çadır kamp alanları, hayvan kesimhanesi, otopark, büfe, stant alanları, yürüyüş parkuru gibi yapılar inşa edilerek Dersim halkının kutsal mekanı ticari işletmeye açılacak, özünden koparılacaktır. Dersim coğrafyasında barajlar, HES’ler, maden-taş ocakları, kalekollar, av ihaleleri, peyzaj projeleri ve orman yangınlarıyla yapılmak istenen; Dersim halkının köklerinin ve inancının izlerini, varoluş ve hakikat arayışını silmeye çalışmak, toplumsal hak ve hakikat hafızamızı, geçmişimiz yok etmektir.

Dersim özelinde 1937-38 yılında bilinçli, planlı, programlı olarak hayata geçirilen soykırım bugün ekolojik ve kültürel kırım yapılarak devam etmektedir. Dersim, özünden, tarihinden, kültüründen, inancından, dilinden, değerlerinden koparılmak istenmektedir. Faşizm ölü bedenler ve ölü toplum arzular. Her şeye düşmanlar. İnsana, insanın yaşama hakkına, tarihe, doğaya, doğanın koruma hakkına, kültüre, farklı inançlara, uçan kuşa, kendilerinden olmayan her şeye düşmanlar. Buna karşı verilebilecek en güçlü cevap Türkiye ve Kürdistan’daki mücadeleyi ortaklaştırmak ve direniş hattını yeniden örgütlemektir. Bunu kendimiz için değil insanlık tarihine ve doğaya olan sorumluluğumuzdan dolayı yapmak ve işgale son demek zorundayız.

“MUNZUR GÖZELERİNDEKİ TALANA BİRAN ÖNCE SON VERİN”

Munzur Gözeleri’nin doğal yapısına müdahale asla kabul edilemez! Munzur Gözeleri Kürt Alevilerin kutsal mekanıdır, ‘Peyzaj Projesi’ adı altında turizme, ticari işletmelere açılacak alan değildir.  Alevilerin kutsallıklarına dokunmayın! Dersim halkının rızası alınarak, doğal yapısı korunarak iyileştirme yapılmalıdır. Munzur Gözeleri’ndeki talana bir an önce son verin, projeyi derhal durdurun! Munzur Gözeleri, Dersim’in can damarıdır! Doğamıza, kültürümüze, inancımıza ve değerlerimize yönelik saldırılara karşı asla sessiz kalmayacak, mücadelemizi büyüteceğiz.”

Bu haber 30 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Alevi toplumunun kutsalı olan Munzur Gözeleri için bölge halkına, STK’lere ..