Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / DAD Munzur Gözeleri için ses vermeye çağırdı

DAD Munzur Gözeleri için ses vermeye çağırdı

11 Ağustos 2020, 17:27

DERSİM – Munzur Gözeleri’nde yapılmak istenen projeye ilişkin açıklama yapan DAD, “Yaşananlar Alevi tarihini, inancını, yok etmeye yönelik bir hamledir” dedi.

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Genel Merkezi, Munzur Gözeleri’nde yapımına başlanan projeye karşı tüm Alevilere çağrıda bulundu. DAD Genel Merkezi yaptığı yazılı açıklamada, aleviler için kutsal mekan kabul edilen Munzur Gözeleri’nin ranta açılmasının Alevi tarihi ve inancını yok etmeye yönelik bir bir hamle olduğunu belirterek, izin verilmemesi çağrısı yaptı. 
 
‘TOPLUMSAL HAFIZAYI YOK ETMEYE YÖNELİK HAMLE’
 
Alevi toplumu için kutsal kabul edilen Munzur Gözeleri’nin saldırı altında olduğunun belirtildiği açıklamada, “Başta Munzur Gözeleri olmak üzere, birçok Alevi coğrafyasında, farklı süreklere ait kutsal mekanlar çeşitli amaç ve söylemlerle rant alanına çevrilmekte, birçoğu uluslararası şirketlerin denetiminde işletmeye açılmaktadır. Bu yaşananlar Alevi hakikatini, tarihini, inancını, kültürünü, toplumsal hafızasını yok etmeye yönelik bir hamledir. Kayıtsız kalmak, gayret etmemek, cümle kurmamak, el ele vererek bir araya gelmemek, Cem olmamak, yaşanan bu yok oluşa ortak olmaktır. Bugün değilse ne zaman hak kelamını söyleyip, nehak anlayışın zulmüne karşı duracağız. Yarın çok geç olabilir” denildi. 
 
‘ALEVİLERİN SESİNİ DUYARMAK İÇİN…’
 
DAD’ın yaptığı açıklamanın devamında şunlara yer verildi : “Çağrımız, Türkiye'deki bütün Alevi-Bektaşi kurumlarına, diasporada örgütlü bulunan Alevi kurumlarına, emek, barış, demokrasi, insan hakları mücadelesi veren kurumlara, çocuklarına yaşanabilir bir ülke, onurlu bir gelecek bırakmak isteyenleredir; gelin bu kutsal  Muharrem ayının sonunda, Pir divanında, Ana kadın Kemaleti ile, kutsallarımızın darında, Cem olalım. Alevilerin sesini duyurmak, Kerbela'da direnen inanç gerçekliğinin manevi huzurunda, masum pakların hakkı için, cemal cemale gelelim. İnancımızı yok etmeye çalışan nehak zihniyetlere karşı, hakikatimizle buluşalım. El ele vererek, birlik meydanında tek ses olma zamanıdır.” 
Bu haber 24 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Alevi toplumunun kutsalı olan Munzur Gözeleri için bölge halkına, STK’lere ..