Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Munzur Gözleri için imza kampanyası

Munzur Gözleri için imza kampanyası

09 Ağustos 2020, 17:49

DERSİM - Munzur Özgür Aksın Meclisi, Munzur Gözelerinde hayata geçirilmek istenen projeye karşı imza kampanyası başlattı.

Dersim’de Munzur Gözelerinin yapılaşmaya açılmak istenmesine karşı tepkiler devam ediyor. Munzur Özgür Aksın Meclisi, “Peyzaj düzenlemesi adı altında Munzur Gözlerinin tahrip ve talan edilmesini durdurun” başlığıyla change.com üzerinden imza kampanyası başlattı. Kampanyaya dair yapılan açıklamada, Munzur Gözelerinin 2001 yılında Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak ilan edilmesinin yanı sıra Milli Park statüsündeki Munzur Vadisine de kaynak teşkil ettiği ve bunun uluslararası sözleşmeler ile koruma altına alındığı hatırlatıldı. 
 
‘İZİN VERMEYECEĞİZ’
 
Alevi–Kızılbaş inancı için kutsal bir mekan olan Munzur Gözerlerinde hayata geçirilmeye çalışılan Peyzaj Projesinin inanç, kültür ve hafızalarına müdahale ile eş değer olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Munzur Gözelerindeki Peyzaj projesi ile koruma altındaki bir mekânın betonlaşmanın önü açıldığı gibi doğal bir inanç merkezi özünden koparılarak mesire ve ticaret alanına çevrilmek istenmektedir. Dersimliler için kutsallığı olan inanç merkezlerine ve topraklarına büyük şirketlerin sokulması bu alanların ihaleye verilmesi yanlıştır ve kabul edilemez. Bilimsel ve teknik raporların hiçe sayılarak, yapılmaya çalışılan bu proje yaşam alanlarımıza yönelik bir yıkım projesidir. Gözeler, ziyaret alanımızdır! İnancımıza tahammülü olmayanlar orayı düzenleyemez. Halkın, kanaat önderlerinin, ekoloji hareketlerinin, demokratik kitle örgütlerinin görüşleri, rızalığı alınmadan Munzur Gözelerine yapılacak herhangi bir müdahaleye izin vermeyeceğimizi belirtmek isteriz. Peyzaj düzenlemesi adı altında Munzur Gözlerinin tahrip ve talan edilmesine hayır” denildi.
 
 
Kampanyaya bu linkten ulaşabilirsiniz:  
Bu haber 31 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Alevi toplumunun kutsalı olan Munzur Gözeleri için bölge halkına, STK’lere ..