Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / 'Munzur kutsalımızdır, betonlaşmasına izin vermeyiz'

'Munzur kutsalımızdır, betonlaşmasına izin vermeyiz'

07 Ağustos 2020, 21:15

Dersim-Der Ankara Şube Eş Başkanı Yaşar Kılavuz, Dersim’de ziyaretçilerin doğaya ve kutsallara duyarlı olmalarını istedi. Kılavuz, Munzur Gözelerindeki peyzaj çalışmasına ilişkin de “Yapılacak peyzaj projesinde doğal SİT alanının korunması ve uygun bir şekilde yapılması gerekiyor” dedi.

Dersim-Der Ankara Şube Eş Başkanı Yaşar Kılavuz son dönemde Dersim’deki insan yoğunluğunun kutsalların ve doğanın tahribatına yol açmasına ve Munzur Gözelerine yapılmak istenen peyzaj projesine ilişkin PİRHA’ya değerlendirmelerde bulundu.

“DERSİM’E GELEN DOSTLARIMIZDAN ÇEVREYE ÖZEN GÖSTERMELERİNİ İSTİYORUZ”

Kılavuz, pandemiden kaynaklı hastalanma oranlarında artışların olduğuna dikkat çekerek, şunları ifade etti:

“Kurban Bayramı dolayısıyla Dersim’e çevre illerden ciddi bir yığılmalar oldu. Tabii ki bu bizleri memnun ediyor fakat bu ziyaret dolayısıyla hastalığın yayılması da fazlalaştı. Biliyorsunuz Dersim’de sağlık kurumları yeterli düzeyde değil, 1-2 tane devlet hastanesi var. Bu da Dersim nüfusuna cevap verebilecek durumda değil. Buraya gelen dostlarımızdan ricamız hastalıkla ilgili kurallara uymaları gerekiyor. Uymadıkları sürece hastalık daha da çoğalacak. Dersim’e gelen dostlarımızdan ricamız, çevreye özen göstermeleri gerekiyor. Dersimliler olarak bizlerin çevre duyarlılığı oldukça yüksek bir düzeyde. Maalesef dışarıdan gelen dostlarımız çevremizi, Munzur‘u, Kutu Deresi’ni büyük bir ölçüde kirletmekte, çöplerini bırakmaktalar. Bu konuda duyarlılık göstermelerini istiyoruz.”

Munzur Gözelerine yapılmak istenen peyzaj projesine de değinen Kılavuz, konuyla ilgili Dersim Dernekleri Federasyonu’nun süreci takip ettiğini belirterek, “Valilikle ve diğer kurumlarla ilgili görüşmeler yapıldı ancak olumlu bir netice alınamadı” dedi.

“MUNZUR BİZİM KUTSALIMIZDIR”

Munzur Gözelerinin, Dersimliler açısından kutsal mekân olduğunu vurgulayan Kılavuz, sözlerine şöyle devam etti:

“Yapılacak peyzaj projesinde doğal SİT alanının korunması ve uygun bir şekilde yapılması gerekiyor. Bu proje hazırlanırken maalesef ne Dersimlilerden ne Dersim’deki kurumlarından herhangi bir görüşme, herhangi bilgi alınmadı. Kurumların görüşleri alınsaydı ortak bir proje yapılabilirdi. Görüşmeler sürüyor, ihalesi yapılmış peyzajına başlanacak. Bu durum bizler açısından önemli bir problem. Bu problemin giderilmesi ve yetkililerin duyarlı olması gerekiyor. Munzur bizim kutsalımızdır. Munzur’a yapılacak herhangi bir betonlaşma, herhangi bir yanlış proje doğanın tahribatını daha da yükseltecektir. Mücadelemiz devam ediyor ve herkesin de duyarlı olmasını istiyoruz.”

Cebrail ARSLAN/ANKARA

Bu haber 28 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Alevi toplumunun kutsalı olan Munzur Gözeleri için bölge halkına, STK’lere ..