Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Dersimli Kurumlar, ‘Ayıptır, günahtır, zulümdür, cinayettir’ (Yenilendi)

Dersimli Kurumlar, ‘Ayıptır, günahtır, zulümdür, cinayettir’ (Yenilendi)

10 Temmuz 2020, 19:57

Dersim’de kutsal kabul edilen ve ‘Xızır’ın davarı’ diye anılan dağ keçilerini avlatmak için ihale açılmasına tepki gösteren Dersim İnşa Kongresi, Dersim İnşa Konresi İsviçre, Dersim Soykırım Karştı Derneği, Hınıs-Der, Karakoçan İnsiyatifi, Koçgiri Kültür Merkezi, Kormeçliler Derneği, Kürecikler isiyatifi, MARDEF(Maraş Dernekleri Federasyonu) ve Varto-Der yazılı açıklama yaptı.

BASINA VE KAMUOYUNA!

Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü Dersim’de 17 dağ keçisinin (Pesquvi) katledilmesi için 13 Temmuz 2020 tarihinde ihale açacağını duyurdu.

 Dersim Reya Heq/Raa Haq. inancında ve Kürt kültüründe dağ keçileri kutsal kabul edilir ve dokunulmaz. Dersim halkı dağ keçilerini Xızır’ın davarları olarak görür, sahiplenir ve korur. Onlara dokunanlar düşkün ilan edilir ve toplumdan dışlanır. Selam verilmez, selamı alınmaz. Niyaz verilmez, niyazı alınmaz.

Dersim Reya Heq/Raa Haq. inancında kutsal sayılan dağ keçilerinin ihale yoluyla katledilmesi sıradan bir olay değildir.

Dağ keçilerinin katledilmesine yönelik alınan bu karar Dersim’e, Alevilere ve Kürtlere dönük yapılan sistematik saldırıların bir parçasıdır.

Devlet, Kürdistan’da bir asırdan beri sürdürdüğü yok etme politikasını toplumun bütün maddi ve manevi değerlerine, doğasına, yaban yaşamına saldırarak sürdürüyor. Kürdistan Coğrafyasının Fauna ve Florasına yönelik kırım politikası yürütülüyor. 

Tarım ve Orman Bakanlığı Alevi toplumuna, doğaya, yaban hayatına karşı açık ve aleni suç işlemekte, taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ise ihlal edilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin taraf olduğu Avrupa Yaban Hayatı ve Yaşam Ortamlarının Korunması (BERN)sözleşmesi gereğince dağ keçileri kesin korunma altında olan türler arasında yer almaktadır.

 Dünya Doğa Koruma Birliği (UICN) tarafından dağ keçileri nesli tükenme tehlikesi altında olan türler arasında kırmızı listede de bulunmaktadır.

Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesinin 4. maddesine göre “Vahşi hayvanlar yaşama hakkına ve kendi doğal çevrelerinde özgürce üreme hakkına sahiptirler.” 8. maddesine göre ise “Vahşi bir hayvan soyunun hayata kalma onurunu hiçe sayan her yasa ve böylesi bir harekete sebep olan her karar soykırıma eşdeğer olup soya kaşı işlenmiş suçtur.”

Türkiye Devleti’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler çerçevesinde dağ keçilerinin avlanmasına yönelik karar suçtur, soykırımdır.

 ‘Ayıptır, günahtır, zulümdür, cinayettir’

Dersim Reya Heq/Raa Haq. inancını ve temel değerlerini ortadan kaldırmaya dönük bu saldırılar asla  kabul edilemez.

Doğayı, yaban hayatı yok edecek bu saldırılara karşı tüm Dersimlileri, Alevileri örgütlü olmaya ve bu katliamı durdurmaya çağırıyoruz.

Avrupa Konseyini, Uluslararası Doğayı Koruma Birliğini, Ekoloji Hareketlerini, ve  Hayvan Severleri   planlanan bu katliam karşısında sorumluk almaya davet ediyoruz

Dersim İnşa Kongresi

Dersim Soykırım Karştı Derneği

Hınıs Der

Dersim İnşa Konresi İsviçre

Karakoçan İnsiyatifi

Koçgiri Kültür Merkezi

Kormeçliler Derneği

Kürecikler isiyatifi

MARDEF(Maraş Dernekleri Federasyonu)

Varto Der

Bu haber 64 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
''İhalenin iptali davası devam ederken alanda çalışmaya başlanılmas..