Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Sivas Valisi hakkında suç duyurusu

Sivas Valisi hakkında suç duyurusu

30 Haziran 2020, 17:54

Sivas Katliamı için ‘Sivas olayları’ diyen Vali Salih Ayhan hakkında suç duyurusunda bulunan avukat Coşkun Özgür Piroğlu, “Bir terör katliamına katliam demeden ‘olaylar’ demek o katliamı masumlaştırmaya ve meşrulaştırmaya çalışmaktır” dedi.

Sivas Valisi Salih Ayhan’ın Sivas Katliamı’nın 27’inci yıldönümüne ilişkin yaptığı açıklamada, katliamdan “Sivas olayları” diye bahsetmesi üzerine hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Sivas Katliamı’nda öldürülen Gülsün Karababa’nın ağabeyi Hüseyin Karababa’nın Avukatı Coşkun Özgür Piroğlu, Ayhan hakkında, Sivas Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

‘EN BÜYÜK TERÖR KATLİAMI’

Piroğlu, savcılığa verdiği suç duyurusu dilekçesinde Vali Salih Aydın’ın cezalandırılmasını isteyerek gerekçesini şöyle açıkladı:

“Müvekkilim Hüseyin Karababa, 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas Madımak Katliamı’nda öldürülen Gülsün Karababa’nın abisidir. Sivas Katliamı Cumhuriyet tarihimizin en büyük terör katliamlarından biridir. 3 gün sonra bu katliamın 27. Yıl anması Sivas’ta yapılacaktır. Sivas Valisi Salih Ayhan 27. Yıl anma programıyla ilgili olarak 24.06.2020 tarihinde ve 26.06.2020 tarihinde bazı açıklamalar yapmıştır. Bu açıklamalarında Sivas Valisi Salih Ayhan Sivas Katliamı’nı ‘Sivas Olayları’ olarak değerlendirmiştir ve Sivas Katliamı’nda öldürülenlerden vefat edenler diye bahsetmiştir.

CEZALANDIRILMASINI TALEP EDİYORUM

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas Valisi olan Ahmet Karabilgin o dönemde yapılan etkinliğin ev sahibiydi ve Sivas Kültür Merkezi’ndeki programda konuşmacıydı. O dönem Sivas Valiliği’nin ev sahibi olduğu bu etkinlik katliamla sonuçlandı. Cumhuriyet tarihimizin en büyük terör katliamlarından biri olan Sivas Katliamı’ndan ‘Sivas Olayları’ diye bahsetmek ve bu katliamda katledilen insanların öldürüldüklerini bile söylemekten imtina ederek bu insanlardan vefat edenler diye bahsetmek, terör katliamının katliam olduğunu reddetmek anlamına gelir. Bir terör katliamına katliam demeden ‘olaylar’ demek o katliamı masumlaştırmaya ve meşrulaştırmaya çalışmaktır. Sivas Valisi Salih Ayhan bu açıklamalarıyla Sivas Katliamı’nı gerçekleştiren teröristlere destek vermiştir. Sivas Valisi Salih Ayhan hakkında suç duyurusunda bulunuyorum ve Salih Ayhan’ın cezalandırılmasını talep ediyorum. Arz ederim.”

NE OLMUŞTU?

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas'ta düzenlenen Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli radikal İslamcılar tarafından yakıldı. Alevi 33 yazar, ozan, düşünür yanarak hayatlarını kaybetti.

Katliama ilişkin açılan davada 11 sanıktan sadece biri yakalandı. Bir sanık ise hayatını kaybetti. 9 sanık ise halen yurt dışında. Davası halen devam eden 3 sanığın da iadesi konusunda bulundukları ülkelere çağrı yapılmasına rağmen çağrı sonuçlanmadı.

Bu haber 300 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), 4. Olağan Genel Merkez Kongresi’ni Dersi..