Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Dersim’de Işkence Tepkisi: Hesap Verecekler

Dersim’de Işkence Tepkisi: Hesap Verecekler

29 Haziran 2020, 20:43

“İşkencenin azmettiricisi ve faili olan iktidara hatırlatırız ki, bu suça ortak olanlar er ya da geç hesap verecektir”

PİRHA – Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri, 26 Haziran İşkence Görenlerle Dayanışma Günü’nde Diyarbakır’da TJA aktivisti ve yerine kayyım atanan Van Edremit Belediyesi Eş Başkanı Sevil Rojbin Çetin’in işkence yapılarak gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Açıklamada, “İşkencenin azmettiricisi ve faili olan iktidara hatırlatırız ki, bu suça ortak olanlar er ya da geç hesap verecektir” denildi. 

Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri, kadın siyasetçilere yönelik işkenceye ilişkin merkez Sanat Sokağı’nda basın açıklaması yaptı.

Siyasi parti ve kurum temsilcileri ile çok sayıda yurttaşın katıldığı açıklamada ‘İşkence insanlık suçudur’ pankartı açıldı.

“İŞKENCENİN HİÇBİR KOŞULDA İSTİSNASI OLAMAZ”

Açıklamayı okuyan HDP Dersim İl Eş Başkanı Nurşat Yeşil, “1997 yılında BM Genel Kurulu, İşkence ve Diğer Zalimane, İnsanlık Dışı ya da Onur Kırıcı Muamele ya da Cezaya Karşı Sözleşmesi’nin taşıdığı önem nedeniyle 26 Haziran’ı, İşkence Görenlerle Dayanışma Günü olarak ilan etmiştir. Türkiye’nin de tarafı olduğu bu sözleşme, işkence ve kötü muameleyi mutlak anlamda yasaklamaktadır. Bu durum Sözleşme’nin 2/2. maddesinde “Hiçbir istisnai durum, ne harp hâli ne de bir harp tehdidi, dâhili siyasi istikrarsızlık veya herhangi başka bir olağanüstü hâl, işkencenin uygulanması için gerekçe gösterilemez” şeklinde açıklanmıştır. Söz konusu hükümden de anlaşılacağı üzere işkencenin, hiçbir koşulda istisnası olamaz” ifadelerini kullandı.

Türkiye, sözleşmenin tarafı olması işkence ve kötü muamele yasağına Anayasa ve Ceza Kanunu’nda yer vermiş olmasına rağmen ne yazık ki bu yasaklar devlet eli ile ihlal edilmekte, işkencenin her dönemde varlığını sürdürmekte olduğunu belirten Yeşil, şunları kaydetti:

“AKP iktidarının da “işkenceye sıfır tolerans” iddiasına rağmen özellikle OHAL ilanından sonra işkence vakaları artmış; sokakta, polis araçlarında, gözaltı ve alıkoyma merkezlerinde yani sadece “resmi gözaltı” yerlerinde değil her yerde işkence, insan onuruna aykırı kötü muamele sıkça kullanılır hale gelmiştir. Hatta işkencenin fotoğrafları kolluk eliyle çeşitli mecralarda “operasyon başarısı” olarak paylaşılmaya başlanmıştır.”

“SORUMLU BULUNAN HERKESTEN HESAP SORULMASINI İSTİYORUZ”

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin’in “Bu ülkede AKP gelene kadar kadın kelimesinin adı yoktu” sözlerini hatırlatan Yeşil, “AKP iktidarının adı kadına yönelik şiddetle, kadın siyasetçilere işkenceyle, kadın kazanımlarına yönelik saldırıyla anılacaktır. Dersim Emek ve Demokrasi güçleri olarak Sevil Rojbin Çetin’in yanında olduğumuzu belirtiyoruz. İşkenceci polislerin bir an önce meslekten ihraç edilerek tutuklanmasını ve sorumluluğu bulunan herkesten hesap sorulmasını istiyoruz” dedi.

Bu haber 69 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Dersim’deki tarikat örgütlenmesiyle ilgili Dersimlilere mikrofon tuttuk. Yı..