Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / HDP Dersim’den Gözaltılara Tepki:

HDP Dersim’den Gözaltılara Tepki:

26 Haziran 2020, 20:53

HDP Dersim İl Örgütü, DTK’ye yönelik gözaltılara tepki gösterdi. Açıklamada, “Bu saldırı ve yıldırma siyasetini, kadınları hizaya getirme anlayışını, kadın düşmanı politikaları her iktidar denedi; ancak başarılı olamadı. Bu saldırılar bizi susturmadı; aksine direnişimizi daha çok biledi” denildi.

Halkların Demokratik Partisi Dersim İl Örgütü,  Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK)  yönelik farklı kentlerde yapılan gözaltılara tepki gösterdi.

İl binasında yapılan açıklamaya il eş başkanları ile çok sayıda HDP’li katıldı. 

Açıklamayı okuyan HDP Dersim İl Eş Başkanı Nurşat Yeşil, “DTK siyasal, kültürel ve toplumsal olarak Kürdistan’da yaşayan tüm halkların ve inançların temsilini bulduğu çok sesli, çok renkli bir kurumdur. DTK, çözüm sürecinde meclis tarafından muhatap kabul edilmiş, iradesi tanınmış, sivil, demokratik, meşru bir oluşumdur. DTK’ye saldırı hem çözüm iradesine yönelik bir sabotajdır ve hem de Kürt halkının iradesine karşı hakaret ve onu tanımamaya yönelik bir saldırganlıktır” ifadelerini kullandı. 

“SALDIRILAR BİZİ SUSTURMADI; AKSİNE DİRENİŞİMİZİ DAHA ÇOK BİLEDİ”

İktidarın yıllardır Kürt halkına, temsilcilerine, diline ve kültürüne yönelik inkârcı, yasakçı ve saldırgan tutumunun sonucu olarak gerçekleşen bu siyasi darbe Kürt halkı ve onun iradesinin yok sayıldığına dair net bir mesaj olduğunu ifade eden Yeşil, “Bu saldırı ve baskın DTK Eş Başkanı Sayın Leyla Güven ve Divan Üyesi Musa Farisoğulları’nın dokunulmazlıklarının kaldırıldığı darbenin devamıdır. Gözaltına alınanların çoğunun kadın olması tesadüf değildir. İktidarın savaş, baskı ve zulüm politikalarına karşı yüksek sesle karşı çıkan kesimlerin başında kadınlar olduğu içindir bu saldırı ve sindirme operasyonu. Sokakları terk etmediğimiz için, buradayız dediğimiz için, militarist, cinsiyetçi siyasi anlayışa boyun eğmediğimiz için hedef olduğumuzu biliyoruz. Ama nafile! Bu saldırı ve yıldırma siyasetini, kadınları hizaya getirme anlayışını, kadın düşmanı politikaları her iktidar denedi; ancak başarılı olamadı. Bu saldırılar bizi susturmadı; aksine direnişimizi daha çok biledi. Biz Kadınlar; dünyanın her yerinde, tarih boyunca mücadele etmiş, direnmiş tüm kadınların mücadelesinin parçası olmaktan gurur duyduk, duyuyoruz” diye konuştu. 

“MİLLİYETÇİLİK VE ONU TEMSİL EDEN KLİK SİZİ KURTARAMAYACAKTIR”

“Bu tür ucuz operasyonlar ile Kürt halkının iradesini illegalize edemezsiniz. Saldırganlığınızın nedeni her gün daha fazla battığınız suç haliniz ve günden güne toplum nazarında kaybettiğiniz imajınızdır” diyerek tepki gösteren Yeşil, “Kürt halkına saldırarak, düşmanlık yaparak palazlandırmaya ve üzerinden kendinizi var etmeye çalıştığınız milliyetçilik ve onu temsil eden klik sizi kurtaramayacaktır” diye belirtti

PİRHA/DERSİM

Bu haber 115 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
28 Mayıs 1980 günü ırkçıların faşist saldırılarda “Kana Kan İntikam-Kanımız..