Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Önlü: Hasta Mahpus Yıldırım’ın Testi Pozitif Çıktı, Serbest Bırakılsın

Önlü: Hasta Mahpus Yıldırım’ın Testi Pozitif Çıktı, Serbest Bırakılsın

25 Haziran 2020, 18:25

HDP Örgütlemeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Dersim Milletvekili Alican Önlü, Elazığ Cezaevi’nde kalan siyasi tutuklu Deniz Yıldırım’ın korona testinin pozitif çıktığını belirterek, “Hasta tutukluların serbest bırakılması gerekmektedir” dedi.

HDP Hozat ilçe örgütü yöneticiliği yapmış olan Deniz Yıldırım, 4 yıla yakındır Elazığ Cezaevi’nde tutuluyor.

Geçtiğimiz aylarda kolon kanserine yakalanan Yıldırım, ameliyat geçirip iyileşme süreci kapsamında bağırsakları dışarıda bir vaziyette cezaevi koşullarında yaşam mücadelesi veriyor.

Bu süreçte Sitotoksik (Kemoterapi) tedavi gören Deniz Yıldırım tek başına hayatını idame ettirememesine rağmen şu an bir odada yalnız başına kalıyor.

Yıldırım’ın koronavirüs (Covid-19) testi pozitif çıktı.

“BİRÇOK HASTA MAHPUS TEHLİKE İÇERİSİNDE YAŞAMAKTADIR”

Konuya ilişkin açıklama yapan HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, şunları belirtti.

“Koronavirüs yaşamın her alanını doğrudan etkilerken, en yüksek risk grubu içerisinde de cezaevlerindeki mahpuslar bulunmaktadır. Hapishaneler yapıları gereği virüsün ve salgın hastalıkların en hızlı yayılabileceği ve yayılması durumunda da en çok ölümün gerçekleşeceği alanlardan biridir. Hapishanelerin kapasite yetersizliği ve koşulları sağlık açısından bir sorun oluşturduğu gibi cezaevlerinde yeterli doktor ve sağlık personellerinin bulunmaması, mahpusların revir taleplerinin ret edilmesi, istenilen sürede hastaneye sevklerin yapılmaması, mahpusların muayene sırasında kelepçeli olarak tutulması, yüksek risk grubu içerisinde yer alan hasta mahpusların tek kişilik hücrelerde tutulması, hijyen malzemelerinin verilmemesi ya da fahiş fiyatlarla satılması ve sıcak su ihtiyacının yeterince karşılanmaması hastalıklara davetiye çıkarmakta ve mahpusların yaşam hakkını doğrudan tehlikeye sokmaktadır. Bir çok hasta mahpus halihazırda büyük bir tehlike içerisinde yaşamaktadır. Olağan durumlarda dahi sağlık hizmetlerine erişmekte sıkıntı çeken mahpusların, korona kaynaklı ciddi tehlikelerle karşı karşıya oldukları görülmektedir.”

“AĞIR HASTA MAHPUSLAR ÖLÜME TERK EDİLMEKTEDİR”

Önlü, “AKP iktidarı yetkililerinin hapishanelerdeki Covid-19 vaka ve ölümlerine ilişkin yaptıkları çelişkili açıklamalar tüm kamuoyu tarafından bilinmektedir. Hapishanelerde, siyasal iktidarın yürüttüğü düşman hukuku neticesiyle ağır hasta mahpuslar ölüme terk edilmekte ve bir kez daha cezalandırılmaktadır. Deniz Yıldırım ve hasta mahpuslar başta olmak üzere dezavantajlı grupların kısa sürede tahliyesini sağlayacak düzenlemelerin yapılması ve hasta tutukluların serbest bırakılması gerekmektedir” dedi.

Bu haber 17 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Konuya ilişkin açıklama yapan Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişim..