Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Kayıp Doku'nun baş şüphelisi Abarakov

Kayıp Doku'nun baş şüphelisi Abarakov

20 Haziran 2020, 14:45

167 gündür kayıp olan Gülistan Doku soruşturmasında bir numaralı şüpheli olan erkek arkadaş Zainal Abarakov’un, Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın telefonunun incelenmesi yönünde aldığı karardan öncesinde haberdar olduğu ortaya çıktı.

167 gündür kayıp olan Gülistan Doku soruşturmasında bir numaralı şüpheli olan erkek arkadaş Zainal Abarakov’un, Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın telefonunun incelenmesi yönünde aldığı karardan öncesinde haberdar olduğu ortaya çıktı. Doku soruşturması şüphelinin üvey babasının görevlisi olduğu Asayiş Şube tarafından yürütülüyor.
 
Munzur Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişim Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi olan 21 yaşındaki Gülistan Doku, 5 Ocak’tan bu yana kayıp. Doku’nun bulunmasına yönelik başlatılan arama çalışmaları 9 Ocak’tan bu yana devam ederken, Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmanın bir numaralı şüphesi olan Doku’nun erkek arkadaş Zainal Abarakov’a ilişkin dikkat çekici bir bilgi ortaya çıktı.
 
Doku’nun ortadan kaybolması üzerine ailenin avukatı Ali Çimen, şüpheli Abarakov’un telefonunun incelenmesi için Başsavcılığa başvurmuş, bu talebi kabul edilmemişti. Fakat kamuoyunun tepkileri üzerine savcılık, 27 Şubat tarihinde Abarakov’un telefon kayıtlarını inceleme kararı aldı.
 
Cumhuriyet’te yer alan habere göre, Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğü tarafından Zainal Abarakov’un telefonu ve SIM kartı üzerinde yapılan inceleme tamamlandı. Hazırlanan raporda, soruşturmaya konu bir suç unsuruna rastlanmadığı iddia edildi. Abarakov’un telefonundaki Rusça yazışmalara da yine “özel” olduğu gerekçesiyle bakılmadı.
 
TELEFONUN İNCELENECEĞİNDEN HABERDARDI
 
Doku ailesinin avukatı Ali Çimen, skandallarla dolu olduğunu belirttiği raporun 4 aydır kendilerine verilmediğini ancak şüpheli Abarakov’un savcılık tarafından telefonunun ve SIM kartının inceleneceğinden önceden haberdar olduğunu iddia etti.
 
Savcılığın şüpheli Abarakov’un telefonunun ve SIM kartının incelenmesi kararını 27 Şubat tarihinde aldığını söyleyen Av. Çimen, şüphelinin “birileri sayesinde” bu karardan haberi olduğunu belirtti.
 
'GÜLİSTAN'A NE ODUĞUNU BİLİYOR'
 
Doku soruşturmasını şüphelinin üvey babasının görevlisi olduğu Asayiş Şube tarafından yürütülmesinden kaynaklı Abarakov’un dosyayla ilgili tüm bilgilere ulaşabildiğini öne süren Av. Çimen, şunları söyledi:
 
“Gülistan’ın kaybolduğu ay bizler şüpheli Zainal Abarakov’un telefonunun incelenmesini istedik. Ancak kabul edilmedi. Daha sonra tepkiler üzerine savcılık, 27 Şubat tarihinde Abarakov’un telefon kayıtlarını inceleme kararı aldı. Abarakov, savcılığa telefonunu 27’sinde veriyor. Ancak 26’sında Meltem adında bir arkadaşına ‘Benim telefonu alacaklar. Geri verilince yazarım sana’ diye mesaj atmış. Savcılıktan, önce bu çocuk telefonun alınacağını nasıl öğrenebilir? Defalarca babasının polis olduğunu ve etkin soruşturma yürütülmesine engel olduğunu söyledik. Bu detay kuşkularımızı haklı çıkardı. Rapordaki skandallar bununla da bitmiyor. Abarakov, 5 Ocak’tan beri haber alınamayan Gülistan Doku’ya sadece 26 Şubat günü mesaj atıyor. Aradaki 52 gün boyunca ne mesaj ne de arama yapıyor. Bir insan neden merak etmez çünkü Abarakov, Gülistan’a ne olduğunu biliyor.”
 
“Doku’ya ne olduğunu tek bilen kişi Abarakov’dur. Bu rapor da bunun ispatıdır” diyen Av. Çimen, baş şüpheli olan Zainal Abakarov’un tutuklanması talebiyle geçtiğimiz günlerde Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulundu.
(MA)
Bu haber 24 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Konuya ilişkin açıklama yapan Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişim..