Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Meclis Başkanlığı 'Dersim' ifadesini 'yaralayıcı' buldu

Meclis Başkanlığı 'Dersim' ifadesini 'yaralayıcı' buldu

18 Haziran 2020, 16:40

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın verdiği araştırma önergesinde yer alan “Dersim” ve “Dersim Tertelesi” ifadeleri Meclis Başkanlığı tarafından “kaba ve yaralayıcı” bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın, Dersim Tertelesi’nin sebep ve sonuçlarının ortaya çıkarılması için Meclis Başkanlığı’na sunduğu araştırma önergesi sunmuştu. Meclis Başkanlığı, verdiği yanıtta “Dersim” ve “Dersim Tertelesi” ifadelerinin “kaba ve yaralayıcı” olduğu yer aldı.
 
Önergenin ilgili bölümleri şöyle: “Dersim Tertelesi yarattığı yıkım ve can kayıplarının çokluğu ile birlikte nazara alındığında etkisi son derece büyük ve bir o kadar da vahimdir... Kuşkusuz bu elim hadiselerden birisi de Dersim Tertelesidir... Bu kanun ile Dersim adı Tunceli olarak değiştirilmiş ve 4 Mayıs 1937 günlü Bakanlar Kurulu kararıyla da on binlerce insanın yaşamını yitirdiği büyük bir yıkım gerçekleşmiştir.”
Bu haber 32 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Konuya ilişkin açıklama yapan Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişim..