Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Dersim ve Şırnak’tan yola çıkanları polis engelledi

Dersim ve Şırnak’tan yola çıkanları polis engelledi

17 Haziran 2020, 17:48

HDP’nin Hakkari ve Edirne’den Ankara’ya başlattığı Demokrasi Yürüyüşü için Dersim ve Şırnak’tan yola çıkan gruplar polislerce engellendi.

Demokrasi Yürüyüşü için Dersim ve Şırnak’tan yola çıkanları polis engelledi
HDP’nin Hakkari ve Edirne’den Ankara’ya başlattığı Demokrasi Yürüyüşü için Dersim ve Şırnak’tan yola çıkan gruplar polislerce engellendi.
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) “Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü”nün Hakkari koluna, Dersim’den katılmak üzere yola çıkan grup Sanat Sokağı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklama sonrasında Dersim otogarına yürümek isteyenlere izin verilmedi. Açıklamada konuşan HDP İl Eş Başkanı Nurşat Yeşil, “Anayasal demokratik meşru hakların kullanılmasını engellemek provokasyondur” dedi.
 
“ADALET İÇİN YÜRÜYORUZ”
Demokrasi yürüyüşünün hak, hukuk ve adalet, demokratik bir anayasa, Kürt sorununda demokratik çözüm, savaşları durdurmak, iş ve aş, kadınlar, gençler, doğa ve yaşam için yapıldığını aktaran Yeşil, “Haksız ve hukuksuz yere milletvekillikleri düşürülen Leyla Güven, Musa Farisoğulları, Enis Berberoğlu için yürüyoruz. Haksız, hukuksuz yere rehin olarak tutulan önceki dönem eş genel başkanlarımız Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş için yürüyoruz. Mehmet Ali Bul, Edibe Şahin, Nurhayat Altun, Gültan Kışanak ve rehin tutulan tüm belediye eşbaşkanları için yürüyoruz. Hapiste tutulan bütün gazeteciler ve aydınlar için yürüyoruz. Osman Kavala için yürüyoruz. Tüm siyasi tutsaklar için yürüyoruz. Biz bu ülkenin tümüne adalet getirmek için yürüyoruz” dedi.
 
DERSİM’DE YÜRÜYÜŞE ENGELLEME
Açıklama sonrasından Diyarbakır’a gidecek grubu uğurlamak adına Dersim otogarına sembolik yürüyüş yapmak isteyenlere polis izin vermedi. Sık sık “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarının atıldığı açıklamaya EMEP İl Başkanı Ergin Tekin ile EMEP il yöneticileri ve SMF temsilcileri de destek verdi.
 
ŞIRNAK’TA DA İZİN VERİLMEDİ
Şırnak ve ilçelerinden Diyarbakır’a doğru yola çıkan HDP’liler de “15 ve 20 Haziran tarihlerinde kentten çıkış yasak” ve “Seyahat belgesi yok” denilerek engellendi. Yerlerine kayyum atanan İdil Belediyesi eş başkanları Murat Şen ve Songül Erdem’in araçlarının önü, İdil yolu üzerindeki Pınarbaşı mevkiindeki kontrol noktasında kesildi. Eş başkanların geçişine izin verilmedi. HDP İl Örgütü yöneticileri ise kent merkezindeki kontrol noktasında durduruldu. Engelleme üzerine partililer geri döndü.
 
DİYARBAKIR’DA AÇIKLAMA OLACAK
Bu arada, HDP’nin “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü”nün Hakkari kolu bugün Diyarbakır’da olacak.
15 Haziran’da Hakkari’den yürüyüş başlatan HDP Eş Genel Başkan Mithat Sancar, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran ile çok sayıda HDP’li milletvekili bugün saat 17.00’da HDP Diyarbakır il binası önünde karşılanacak ve program basın açıklaması ile devam edecek.
Bu haber 24 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Konuya ilişkin açıklama yapan Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişim..