Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Gülistan Doku’nun arkadaşları: İntihar etmediğini biliyoruz

Gülistan Doku’nun arkadaşları: İntihar etmediğini biliyoruz

12 Haziran 2020, 17:44

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada bugüne kadar herhangi bir yol kat edilmedi. Doku’nun intihar edecek biri olmadığını belirten arkadaşları, “Bizi sürekli suya yönlendiriyorlar” dedi.

Munzur Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişim Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Gülistan Doku’dan (21), 5 Ocak’tan bu yana haber alınamıyor. Doku için arama çalışmaları 9 Ocak’tan bu yana devam ediyor. Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada bugüne kadar herhangi bir yol kat edilmedi. Doku’nun intihar edecek biri olmadığını belirten arkadaşları, “Bizi sürekli suya yönlendiriyorlar” dedi.

Gülistan’a ne olmuşsa açıklamalılar
Gülistan’ın güler yüzlü, hayat dolu bir kadın olduğunu söyleyen Melek Akar, bir o kadar da güçlü ve haksızlığı kabul etmediğini belirtti. Gülistan’ın adaletsizliklere karşı çıktığını vurgulayan Akar, “Bu yüzden geç kalan öğrencilerden para alan üniversite hocasının yaptığı haksızlığın karşısında durdu. Bizim beraber geçirdiğimiz tüm günler güzeldi. Her akşam yurt odamızda oturur sohbet eder, şakalar yapar, gülerdik. Her şey çok güzeldi, biz o günleri, arkadaşımızı geri istiyoruz. Arkadaşları ve kadınlar olarak engellemelere rağmen Gülistan’ın akıbetini sormaya devam edeceğiz. Bizler baştan beri arkadaşımızı tanıdığımız için intihar etmediğini hep söyledik. Suda olmadığını biliyoruz. Arama çalışmalarının üzerinden aylar geçti. Gülistan’a ne olmuşsa yetkililer bir an önce bunu açıklamalı” dedi.

‘Biz de onun sesi olacağız’
Gülistan’ın yakın arkadaşı Dilek Malay da, “En çok da onu ayakta tutan umutlarıydı. İnce düşünceli, merhametliydi, sokak hayvanlarını elinden geldiğince doyurmaya çalışırdı. Gülistan’la son dönemlerde kadın alanı ile ilgili kitaplar okurduk, birlikte filmler izlerdik ve etkisinde kalırdı. Kadına yönelik haksızlara, şiddete karşı her zaman ön safhalarda bulunurdu. Biz de onun akıbetini öğrenmek için onun sesi olacağız” diye konuştu.

‘İfadem değiştirildi’
Gülistan’ın arama çalışmalarında barajda 3 kişinin cansız bedenine ulaşıldığını hatırlatan Malay, kaybolanların cesedinin barajda bulunduğunu, ancak Gülistan’ın ise 5 aydır bulunmadığına vurgu yaptı. Malay, “İlk günden bu yana suda olduğuna dair algı yarattılar. Bu insanlar bulunuyorsa Gülistan aylardır nasıl bulunamıyor? Baş şüpheli Zainal Abarakov neden gözaltına alınmadı, şüpheliler nerede?” diye sordu. Arama çalışmalarının sadece suda yapıldığını ifade eden Malay, şöyle devam etti: “Gülistan için ifade vermiştim, fakat günler sonra ifademin benim olmadığını, değiştirildiğini fark ettim. Savcılığa böyle bir ifadenin bana ait olmadığını sözlü bir şekilde dile getirdim. Ancak bir şey yapılmadı. Gülistan arkadaşımızı bulunana kadar ne olursa olsun sormaya devam edeceğiz”

‘Bizi suya yönlendiriyorlar’
Gülistan’la üniversiteye başladıklarından bu yana arkadaş olduklarını anlatan Beritan Gengeç ise şunları söyledi: “Kadınlar gününde beraber halay çekmiştik. 25 Kasım’da yan yana elimizde pankartlar vardı. Taşıdığı pankartı kendisi seçmişti. Birlikte küçük notlar yazardık, o saklardı anı olarak. İntihar mektubu diye çıkan not da bunlardan biriydi. O notta aramızda şakalaşmıştık ve Gülistan da anı olarak saklamıştı. Fakat bunu intihar mektubu diye lanse ettiler. Gülistan’ı öldürüp başka bir yere saklamış olabilirler. Bizi sürekli suya yönlendiriyorlar. Gülistan’ın eski erkek arkadaşı Zainal ona zarar vermiş olabilir. Cinayet üzerinde durmayıp sadece intihar etme ihtimalinin değerlendirilmesiyle olayı örtbas etmeye çalışılıyor olabilirler. Gülistan’ı bulmadan susmayacağız. En başından beri söylüyoruz. Gülistan intihar edecek biri değil. Arkadaşımızın ifadesinin değiştirilmesi de gösteriyor ki bu olayın üstünü kapatmak istiyorlar.”  MA/DERSIM

Bu haber 41 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Hüseyin Ayrılmaz, Nuri Dersimî ve Alişêr Efendi’nin o dönem ulusların kendi..