Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Kasım Engin’e kitlesel anma

Kasım Engin’e kitlesel anma

12 Haziran 2020, 17:33

27 Mayıs günü Türk devletinin hava saldırısında şehit düşen PKK Merkez Komite üyesi Kasım Engin, Almanyanın Darmstadt kentinde düzenlenen törenle anıldı.

Türk devletinin hava saldırısında şehit düşen PKK Merkez Komite üyesi Kasım Engin için Almanya’nın Darmstadt kentinde anma töreni düzenlendi. Darmstadt Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde yapılan anmaya katılanlar salona sığmayınca dernek bahçesinde de çok sayıda kişi toplandı. Kasım Engin’in ailesi, yoldaşları ve Kürdistanlıların katıldığı anma Kürt özgürlük mücadelesinde şehit düşenler için yapılan saygı duruşuyla başladı. Salona Kasım Engin ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın yan yana fotoğrafları asılırken, KCDK-E, KON-MED gibi birçok kurum da anmaya çiçek gönderdi.

KCK’nin mesajını okuyan Zilan Serhat “Yaşamının 35 yılını Kürt mücadelesine adamış Kasım Engin (İsmail Nazlıkul) yoldaş Türk devletinin uçak saldırısı sonucu şehit düşmüştür. PKK Merkez Komite ve KCK Yürütme Konsey üyeliği yapan, başta Tolhildan eyaleti ve Botan olmak üzere birçok alanda gerilla komutanlığı yapan Kasım Engin yoldaşın uğrunda mücadele ettiği özgür Kürdistan ve demokratik Ortadoğu mutlaka gerçekleşecektir. Apocu fedai bir militan olarak her zaman özgürlük mücadelesinde yaşatılacaktır. Mustafa Yöndemlerin, Engin Sincerlerin, Hasan Vuralların, Şiyar Amonosların, Atakan Mahirlerin, Bese Anuşların, Nucanların yoldaşıdır. Şehadeti özgürlük mücadelesinde başarma iradesini güçlendirmiştir” denildi. Kasım Engin’in mücadelesini konu alan sinevizyon gösterimi ardından sık sık ‘Şehid namirin’ ve ‘Bijî Serok Apo’ sloganları atıldı.

Paradigmanın öğretmeniydi

Kasım Engin’in mücadele arkadaşı “35 yıl boyunca zor koşullara rağmen Önder Apo’nun paradigması için kesintisiz bir mücadele verdi, şehitler kervanına katıldı, onun şahsında tüm şehitleri saygıyla eğiliyoruz. Hem Önder Apo’nun talebesi hem paradigmanın öğretmeniydi. Binlerce arkadaşı eğitti. Sonuna kadar mücadele etti. Bizler de onun arkadaşları, halkı olarak hayallerini gerçekleştirene kadar mücadele edeceğimizin sözünü veriyoruz.  Şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak” dedi.

O bir tarihtir

Ailesi adına Kasım Engin’in ağabeyi Ahmet Nazlıkul, “Kasım’ın yoldaşları hoş geldiniz. O bir tarih oldu. Kasım Engin sadece benim kardeşim değil sizlerin çocuğu, sizlerin yoldaşı, sizlerin komutanıydı. Kürt halkına başsağlığı diliyorum. Başımız sağ olsun” diye konuştu.

Kadın Hareketi adına Aysel Doğan ise şunları belirtti: “Kasım arkadaşı tepeden tırnağa Apocu hareketin gerçekleşmiş halidir. Kasım arkadaş Dersim’in intikamıydı, şehitlerin intikamıydı, bütün katliamların intikamıydı. Tepeden tırnağa bir Apocu olarak Şeyh Said’in, Şengal’in intikamıydı. Kadının yüzyıllara sığmayan intikamıydı. Arkadaşıma söz veriyorum. Sen, halkının özgürlüğünü kadın özgürlüğünde gördün. Ben de senin intikamın olacağım.”

Kürt gençliği adına yapılan konuşmada ise “Heval Kasım şahsında söz veriyoruz, bu mücadeleyi zafere ulaştıracağız. Bu mücadeleyi sahip çıkarak ona yanıt olacağız” mesajı verildi.

Mücadeleyi yükseltmeyi emrediyor

TEV-ÇAND sanatçılarının da katıldığı KOMAW, MARDEF, FEDA yetkililerinin de birer konuşma yaptığı anmada KCDK-E Eşbaşkanı Fatoş Göksungur yaptığı konuşmada şunları belirtti: “Özgür Kürdistan dağları filozofunu, dervişini, büyük komutanını yitirdi. Sadece bir savaşçı değil, 35 yıllık mücadele tarihine büyük mücadeleyi sığdıran bir devrimciydi. Maraş topraklarındaki soykırıma karşı bir öfkeydi. Onu anlatabilmek her zaman eksik kalacaktır. Bize mücadeleyi yükseltmeyi emrediyor. Şehitlerimizin özgürlük hayallerini gerçekleştireceğiz.”

Politika

Bu haber 360 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Boksör İsmail Özen, Almanya’da spor, medya ve iş dünyasında tanınan bir isi..