Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Birçok kentte 'darbe' protestosu: Berxwedan jiyan e

Birçok kentte 'darbe' protestosu: Berxwedan jiyan e

05 Haziran 2020, 18:45

HDP ve CHP'li 3 ismin vekilliklerinin düşürülmesi ve tutuklanmaları birçok kentte protesto edildi. Vekilliklerin düşürülmesinin "darbe" olarak nitelendirildiği açıklamalarda, Güven'in tutuklanmadan önceki "Berxwedan jiyan e" sözleri hatırlatıldı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ile CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun, kesinleşmiş hükümlerinin Meclis Genel Kurulu’nda okunmasıyla vekilliklerinin düşürülmesi ve tutuklanmalarına tepkiler büyüyor. HDP’liler ve sivil toplum örgütleri, birçok kentte açıklama yaparak, vekilliklerin düşürülmesi ve tutuklamaları protesto etti.
 
İSTANBUL 
 
HDP İstanbul İl Örgütü, parti binası önünde yaptığı açıklamayla vekilliklerin düşürülmesi ve tutuklamaları protesto etti. Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüleri İdil Uğurlu ve Sedat Şenoğlu ile partinin il ve ilçe yöneticileri ve bileşenlerinin katıldığı açıklama öncesinde çevresi ablukaya alınan parti binasının bulunduğu sokak polis tarafından araç trafiğine kapatıldı.
 
 Bina önünde yaptıkları açıklama öncesinde “Darbelerinize direneceğiz” pankartı açan partililer, sık sık “Bexwedan jiyan e”, “Kahrolsun AKP, işbirlikçi MHP”, “Leyla Güven onurumuzdur”, “Bijî bexwedana HDP” sloganları attı. 
 
‘BERXWEDAN JİYAN E’
 
Açıklama öncesinde konuşan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Elif Bulut, Leyla Güven’in tutuklanırken söylediği “Berxwedan jiyan e” sözünü hatırlatarak, bu sözün kendileri için mücadele gerekçesi olduğunu söyledi. 
 
Leyla Güven şahsında kadınlara yönelik saldırı olduğunu dile getiren Bulut, bu saldırılara karşı kadınlar olarak tüm güçleri ile direneceklerini ifade etti. HDP’nin açıkladığı tutum belgesinden sonra böyle bir saldırının gelmesinin tesadüf olmadığını vurgulayan Bulut, “Bizler hep birlikte diyoruz. Biz burada CHP Milletvekili Enis Berberoğlu içinde bulunuyoruz. Ya hep birlikte mücadele edip bunlardan kurtulacağız yada hep birlikte faşizmin zindanlarına gideceğiz” dedi. 
 
ŞENONĞLU: SONLARI GELİYOR
 
HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu ise, Leyla Güven’in faşizme, zulme, demokrasi ve halk düşmanlarına karşı temel gerçekleri olan ‘Yaşamak direnmektir’ dediğini dile getirdi. Şenoğlu, “İşte bu yaşamın en güçlü sözü, on yıllardır Türkiye ve Kürdistan halkları, emekçilerin gücü olmuştur. Onun için biz bu gün ayaktayız. Onun için tüm bu faşist zorbaca uygulamalara, yasa yasadışı her şeye karşı halklar, ezilenler, sosyalistler, kadınlar, gençler, dimdik ayaktayız” dedi. 
 
“Bize boyun eğdiremezler” diyen Şenoğlu, sözlerini “Çünkü halklarımıza demokrasi sözümüz var. Eşitlik sözümüz var.  Adalet sözümüz var. Bu sözümüze sadığız, sadık kalacağız. Biz iyi biliriz ki zorbaların sonları yaklaştığında zulümleri artar. Bu Roma’da Sezar’dan beri böyle. Bu Almanya’da Hitler’den beri böyle. Bu 12 Eylül de Kenan Evren’den beri böyle. Şimdi AKP iktidarı tarafından beri böyle. Evet sonları geliyor, zulümleri ondan artıyor” diyerek noktaladı.
 
26 YILDIR DARBE ZİHNİYETİ DEVAM EDİYOR
 
Konuşmaların ardından açıklama metni HDP İl Yöneticisi Erkan Tepeli tarafından okundu. Açıklamada Türkiye’de darbeci zihniyetin 26 yıldır TBMM’nin üzerinde kara bir leke olarak varlığını sürdürdüğünü ifade edildi.
 
1994 yılında DEP milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırılarak tutuklanmasını hatırlatan Tepeli, 4 Kasım 2016 yılından sonra 27 milletvekilin vekillikleri düşürülüp birçoğunun cezaevine gönderilmesinin ardından dün Meclis’te 3 milletvekilinin vekillikleri düşürülmesinin yeni bir darbe olduğunu kaydetti. Halk iradesine karşı yapılan bu darbeyi tanımadıklarını söyleyen Tepeli, “27 Mayıs’ı, 12 Eylül’ü her fırsatta darbe olarak tanımlayan ve bunun üzerinden içi boş bir darbe karşıtı söylem tutturan iktidar, Türkiye’de yapılan askeri darbelere rahmet okutacak tarzda halk iradesine saldırmaktadır. Bu darbe, Pazartesi günü Eş Genel Başkanlarımız tarafından açıklanan ‘Demokratik tutum belgemize’ ve Türkiye toplumuna yaptığımız ‘birlik ve ortak mücadele’ çağrımıza verilmiş saldırgan bir yanıttır. İktidar bu kararıyla bir kez daha gücümüzden, siyasetimizden, Türkiye için çözüm olacak projelerimizden korktuğunu göstermiştir. Bugün de Saray rejiminin bu saldırısında vermek istediği mesajı aldık. Cevabımız da bir o kadar nettir: Bütün bu saldırılara karşı Türkiye’nin demokratik geleceğini yaratma çabamıza devam edeceğiz. Bu saldırılar ancak ve ancak bizim mücadele azmimizi ve kararlılığımızı bileyecektir” dedi.
 
Açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapan partililer, eylemlerini alkış ve sloganlarla sonlandırdı. 
 
ÇANAKKALE
 
HDP Çanakkale İl Örgütü’nün milletvekillerinin tutuklanmasına ilişkin parti binaları yapmak istediği açıklamaya ise polis izin vermedi. İl binası çevresini ablukaya alan polisler, partililere açıklama yapılması halinde müdahale edecekleri tehdidinde bulundu. Parti binasında yapılmak zorunda kalınan açıklamada milletvekillerinin vekilliklerinin düşürülmeleri ve tutuklanmaları kınandı. 
 

BURSA

HDP ve CHP’li 3 ismin vekilliklerinin düşürülmesi Bursa’da da protesto edildi. HDP İl Örgütü binasında yapılan açıklamaya Bursa Demokratik Güçleri de katıldı.

Hazırlanan ortak basın metnini okuyan Bursa Demokrasi Güçleri Sözcüsü Yiğitcan Karahan, “Milyonların oy vererek iradesi ile tayin ettiği Leyla Güven, Musa Farisoğlulları ve Enis Berberoğlu mazbatalarını iktidar tarafından almadıklarından milletvekillikleri de bunlar tarafından sona erdirilemez” dedi. Karahan, bundan sonra da mücadelelerini yükseltmeye devam edeceklerini dile getirdi.

 
MARDİN  
 
HDP Mardin İl Örgütü, 3 ismin milletvekilliklerinin düşürülmesini protesto etmek amacıyla açıklama yapmak istedi. Ancak, partililer bina girişini kapatan çevik kuvvet polisleri tarafından engellendi. HDP'liler bunun üzerine, "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganları attı. HDP Mardin İl Eşbaşkanı Salih Kuday, 3 ismin halkın oylarıyla seçildiğine işaret ederek, "Biz parti olarak demokratik hakkımızı kullanarak konuya ilişkin basın açıklamamızı yapmak istiyoruz” dedi. Bunun üzerine emniyet amiri, açıklama için 48 saat önce valiliğe müracaatta bulunulması gerektiğini iddia ederek, açıklamaya izin vermeyeceklerini belirtti. Müzakere sırasında polis amirinin, Kuday’ın “TBMM’de bir darbe gerçekleşmiştir” söylemini "Evet" şeklinde onaylaması dikkati çekti. Açıklamaya izin verilmemesi üzerine partililer, "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganı atarak dağıldı.
 
Nusaybin'de de HDP İlçe Örgütü binasında yapılan açıklamayla milletvekilliklerinin düşürülmesi ve tutuklanmasına yapılan açıklamayla tepki gösterildi. 
 
ŞIRNAK 
 
Şırnak'ta milletvekilliklerinin düşürülmesi ve tutuklamalar HDP İl Örgütü binası önünde yapılan açıklamayla kınandı. Üzerinde "Darbeye ve darbecilere teslim olmayacağız" yazılı pankartın açıldığı açıklamaya HDP Şırnak milletvekilleri Hasan Özgüneş ve Nuran İmir'in yanı sıra belediye eşbaşkanları, Özgür Kadın Hareketi (TJA) üyeleri ve çok sayıda kişi katıldı. 
 
HDP'li Özgüneş, daha önceki milletvekillerinin görevden alınmaları hatırlatarak, dün yaşananların ise darbe olduğunu söyledi. Özgüneş, "Bu darbelere karşı sesimizi yükselteceğiz. Ne 1 gün ne 4 gün ne de  10 gün, bu mücadele sonuna kadar büyüyerek devam edecektir. Biz hiç bir zaman başımızı eğmedik, diz çökmedik, çökmeyeceğiz. Yaşamak direnmektir, sonuna kadar direneceğiz. Başarı halkların, demokrasi güçlerinin olacak" diye konuştu. 
 
Özgüneş, ayrıca 5 Haziran 2015'te Diyarbakır  İstasyon Meydanı'nda gerçekleştirilen mitinge dönük saldırıda yaşamını yitirenleri andı.  
 
Açıklama, "Berxwedan jiyan e" ve "Leyla Güven onurumuzdur" sloganlarıyla son buldu.
 
ADANA
 
HDP Adana İl Örgütü, Abidin Dino Parkı'nda düzenlediği eylemle vekillerin tutuklanmasına tepki gösterdi. Adana Emek ve Demokrasi Güçleri’nin de destek verdiği açıklamada konuşan HDP Adana İl Eşbaşkanı Mehmet Karakış, iktidarın hem doğaya hem de topluma fütursuzca saldırdığını ifade etti. Karakış, "3 vekil arkadaşımızın hukuksuzca vekilliklerinin düşürülmesi faşizmin zirvesidir. Faşist konformist iktidarınızın son kertesindesiniz. Atık yokuş aşağı hızla iniyorsunuz” dedi.
 
HDP Ceyhan İlçe Örgütü, ilçe binalarının damında yaptıkları basın açıklamasında halkın iradesinin gasp edilmesini kınadı. Çok sayıda partilinin katıldığı açıklamada konuşan HDP Ceyhan İlçe Eşbaşkanı Delal Mamuk, "Milyonların oy vererek iradesini tayin ettiği Leyla Güven, Musa Farisoğulları ve Kadri Enis Berberoğlu; mazbatalarını Saray iktidarından almadıkları gibi milletvekillikleri bu iktidar tarafından sonlandırılamaz" diye konuştu.
 
MERSİN
 
Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, Genel-İş Mersin Şubesi'nde yaptıkları basın açıklamasıyla halkın iradesinin gasp edilmesini kınadı. "Seçimle gelen seçimle gider. İrademe dokunma" pankartının açıldığı açıklamaya kentte bulunan birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı. Açıklamada sık sık "Faşizme karşı omuz omuza", "Direne direne kazanacağız" sloganları atıldı. Açıklamada konuşan Mersin Emek ve Demokrasi Platformu Sözcüsü Mustafa Özbay, halkın iradesinin yok sayıldığını belirterek, "Sözde kalmış demokrasiye son çivi, dün TBMM çatısı altında çıkarılmış oldu" dedi.  Özbay, Saray tarafından yapılanların demokrasiye darbe niteliği taşıdığını ifade etti. 
 
Ardından konuşan HDP Mersin İl Eşbaşkanı Mehmet Alış da, yapılanların hukuk dışı olduğunu söyleyerek, "Bu demokrasi ayıbı sadece bugün değil yıllardır yapılıyor. Bu darbeye karşı tüm muhalefettin ayağa kalkması gerekiyor. Herkes faşizme karşı mücadele etmelidir" ifadelerini kullandı. 
 
Açıklama alkışlarla son buldu.
 
İSKENDERUN
 
HDP İskenderun İlçe Örgütü de yaşananlara ilişkin parti binasında toplantı düzenledi. HDP İskenderun İlçe Eşbaşkanı Hülya Ateş, bu irade gaspına sessiz kalmayacaklarını belirtti. Ateş, “Bizler onların yoldaşları olarak AKP-MHP faşist blokuna sesleniyoruz; Leyla Güven ,Musa Farisoğulları  biziz, Leyla Güven, Musa Farisoğulları halktır. Onların mücadelesi bizim de mücadelemizdir” dedi.
 
ANTALYA
 
HDP Antalya İl Örgütü de il binaları önünde yaptıkları basın açıklamasıyla halkın iradesinin gasp edilmesini protesto etti. "Halk iradesi gasp edilemez" pankartının açıldığı açıklamada konuşan HDP Antalya İl Eşbaşkanı Muhsin Taşan, halk iradesine yapılan gaspa karşı mücadele edeceklerini söyledi.
 
URFA 
 
HDP Urfa İl Örgütü, milletvekilliklerin düşürülmesini parti binasında yaptığı açıklamayla tepki gösterdi. HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü ve partililerin yanı sıra çok sayıda yurttaş açıklamaya katıldı. Açıklamada sık sık “Leyla Güven onurumuzdur”, “AKP halka darbe yaptı” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı. Polisler, ablukaya aldığı il binasına gelen yurttaşlar kimlik kontrolünden geçirdi.  
 
HDP'li Sürücü, Diyarbakır’da 5 Haziran 2015’te HDP mitingine yapılan bombalı saldırı sonucu yaşamını yitirenleri anarak, söz konusu tarihten sonra kaosun her geçen gün derinleştiğine işaret etti. Sürücü, “Bu süreçten sonra tasfiye politikaları geliştirildi. Bir kez daha halkın iradesine darbe yapıldı. Bu hukuksuzluğu lanetliyoruz. Her ne kadar Kürt Halkı’nın iradesine saldırsanız da baş eğmedik, eğmeyeceğiz. Sonun kadar bu faşist sistemin karşısında mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu. 
 
Açıklama, 5 dakikalık oturma eyleminden sonra alkışlar eşliğinde son buldu. 
 
ANTEP 
 
HDP Antep İl Örgütü binası önünde de açıklama yapıldı. Çok sayıda partilinin katıldığı açıklamada, Leyla Güven, Musa Farisoğulları ve Enis Berberoğlu’nun fotoğraflarının basılı olduğu pankart açıldı. Açıklamada sık sık “Mecliste darbe var”, “Ya hep birlikte ya hiç birimiz” ve “Baskılar bizi yıldırmaz” sloganları atıldı. HDP İl Eşbaşkanı Musa Aydın tarafından okunan ortak açıklamanın ardından eylem sona erdi.  
 
ADIYAMAN 
 
HDP Adıyaman İl Örgütü,  parti binası önünde yaptığı açıklamayla konuya dair tepkisini ortaya koydu. Adıyaman önceki dönem HDP Milletvekili Behçet Yıldırım’ın yanı sıra çok sayıda kişi açıklamaya katıldı. Sık sık “Yaşasın halkların mücadelesi” sloganları atıldı. HDP PM üyesi İzzet Karadağ, ortak metni okudu. Açıklama alkışlar eşliğinde son buldu.  
 
MANİSA 
 
HDP Manisa İl Örgütü, 3 milletvekillerinin vekilliklerinin düşürülmesini düzenlediği toplantıyla protesto etti.Fiziki mesafenin korunduğu toplantıda İl Eşbaşkanı Ali Aslan, HDP genel merkez tarafından gönderilen ortak açıklamada, vekillerin tutuklanmasına tepki gösterildi. 
 
DENİZLİ
 
HDP Denizli İl Örgütü, HDP ve CHP’li milletvekillerin milletvekilliklerinin düşürülmesine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Merkezefendi ilçe binasında düzenlenen açıklamaya çok sayıda kişi katılırken ortak metni Gençlik Meclisi üyesi Murat Engiz okudu. 
 
MUĞLA 
 
HDP Muğla İl Örgütü, konuya ilişkin basın toplantısı düzenledi. İl Eşbaşkanı Fulya Erdoğan’ın okuduğu basın metinde vekillerin halkın iradesi olduğunu belirtirken, HDP’ye yönelik yapılan saldırılara tepki gösterdi. 
 
AYDIN 
 
HDP Aydın İl Örgütü, parti binasında düzenlediği toplantıda tutuklamaları protesto etti. “HDP Halktır halk burada” dövizlerinin taşındığı açıklamayı İl Eşbaşkanı Ayşenur Vaizoğlu okudu. 
 
Türkiye halklarının demokratik iradesinin merkezi olması gereken Meclis’te yeni bir darbeye daha tanıklık edildiğine dikkat çeken Vazioğlu, 1994 yılında DEP milletvekillerinin dokunulmazlıkları düşürülerek Meclis’ten yaka paça alındıkları günden bugüne demokratik siyaset ısrarında bulunan partilerine yönelik saldırıların sürdüğünü ifade etti. 
 
BATMAN
 
Milletvekillerin tutuklanması ve vekilliklerinin düşürülmesine ilişkin HDP Batman il binası önünde basın açıklaması yapılmak istendi. HDP il binasını ablukaya kalan polisler, önce açıklamaya izin vermedi, ardında yapılan görüşmeler sonucu 6 kişinin katıldığı açıklama yapıldı.  Milletvekilleri Feleknas Uca ve Necdet İpekyüz'ün katıldığı açıklamada "halk iradesinin değiştirilemeyeceği" mesajı verildi. Açıklamada konuşan Uca, Güven ve Farisoğulları'nın tutuklanmasına tepki göstererek,  "Bu sistem ile FETÖ'ye karşı mücadele ettiğinizi söylüyorsunuz. Bu yalandır. Siz onların yolundan gidiyorsunuz. Siz bizi irademizden koparmak istiyorsunuz. Siz bizi ne kadar tutuklarsanız biz daha fazla mücadele edeceğiz. Bu zihniyetin hesabını vereceksiniz. Leyla Güven ve Musa Farisoğulları bu halkın iradesidir. Onların yanındayız" dedi. Basın mensuplarının yan tarafında bulunan kadın polislerin konuşması sırasında gülmesine tepki gösteren Uca, "Siz burada gülmeyin, siz kendinize gülün" dedi.
HDP’li vekil İpekyüz ise halkın bu kararları alanlara cevabını verdiğini, vermeye devam edeceğini söyledi.
 
SİİRT
 
HDP Siirt il binası önünde yapılan açıklamaya,  partililerin yanı sıra HDP Milletvekili Sıddık Taş katıldı. Açıklama yapan Taş, baskı ve tutuklamalarla önlerinin kapatılamayacağını belirterek, “Faşizm ile Kürt halkını durduramazsınız. Anketler yapılıyor, o yüzden sarayın durumu iyi değildir. Herkes bunu çok iyi bilsin ki direne direne kazanacağız" diye konuştu. Açıklama, 5 dakikalık oturma eylemi ardından sona erdi.
 
VAN
 
HDP Van İl Örgütü, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ile CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun milletvekilliliklerinin düşürülerek, tutuklanmasına yapılan açıklamayla tepki gösterdi. 
 
Sanat Parkı'nda yapılmak istenen açıklama için il binasından çıkan ve aralarında HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan'ın da bulunduğu partililer, bina girişinde polis engeliyle karşılaştı. Dakikalar süren tartışma sonrası HDP İpekyolu ilçe binasının önüne yürüyen kitle açıklama yaptı. 
 
AKP hükümetinin bir darbe daha gerçekleştirdiğini söyleyen HDP Van İl Eşbaşkanı  Öznur Bartın, Kürt halkının bu durumu kabul etmeyeceğini söyledi. 
 
HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, AKP ve MHP iktidarının savaş ve halklar ile doğayı talan ederek kendini var ettiğini söyledi.  
 
BİTLİS
 
Bitlis'te HDP İl Örgütü de Gazibey Mahallesi’nde açıklama yaptı. Açıklama yapan HDP İl Eşbaşkanı Rumet Dursun, "Milyonların oy vererek iradesi tayin ettiği Leyla Güven, Musa Farisoğulları ve Kadri Enis Berberoğlu mazbatalarını saray iktidarından almadıkları gibi milletvekillikleri de bu iktidar tarafından sonlandırılamaz. Demokratik değerleri mecliste, sokakta ve olabilecek her platformda sürdüreceğiz. Faşizme asla boyun eğmeyeceğiz” dedi.
 
IĞDIR
 
HDP Iğdır İl Örgütü, il binası önünde basın açıklama yaptı. Açıklama yapan HDP Iğdır İl Eşbaşkanı Haydar Mızrak, halkın iradesi karşısında AKP iktidarının eriyen bir muma dönüştüğünü söyledi. Mızrak, iktidarın ülkeye karanlıktan başka verecek hiç bir şeyinin olmadığını vurguladı. 
HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik, asla diz çökmeyeceklerini belirterek, Kürt halkının iradesinin hiçbir zaman esir alınamayacağını söyledi. 
 
AĞRI
 
Ağrı'da ise Diyadin, Patnos ve Doğubayazıt Diyadin'de HDP ilçe örgütleri açıklama yaparak, milletvekillerinin tutuklanmasına tepki gösterdi. 
 
HAKKARİ
 
Vekilliklerinin düşürülmesi Hakkari ve Yüksekova'da protesto edildi. Hakkari İl binasında yapılan açıklamayı HDP İl Eşbaşkanı Sinan Kaya okudu. Halk iradesinin bir kez daha ayaklar altına alındığını ifade eden Kaya, "Toplumun tamamını bir cendereye almak isteyen bir iktidar var. Sokaklara çıkıp demokratik tepkimizi göstermek isterdik ama dün Hakkari Valiliği alelacele bir karar alarak tüm basın açıklamalarını yasakladı. Bu durum AKP ve MHP faşizminin korkuyu iliklerine kadar hissettiğinin kanıtıdır. Yüz bin oy alan vekilimizin mecliste bir avuç insanın el kaldırıp indirmesiyle vekilliğinin son bulması faşizme ve düşmanvari tutumdan başka bir şey değildir. Leyla Güven'e her zaman sahip çıkacağız” dedi. 
 
YÜKSEKOVA
 
Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde yapılan açıklamaya ise HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, yerine kayyım atanan Yüksekova Belediye Eşbaşkanı İrfan Sarı ile çok sayıda partili katıldı. Burada konuşan HDP İlçe Yöneticisi Selcan Saygı “Bu darbeci zihniyet 18 yıldır halkın üzerinde baskılarını sürdürüyor. Halk iradesine karşı yapılan bu rantçı ahlaksız ve faşist darbeciliği asla tanımayacağız. Yapılanlara karşı yılmayacağız. Bizler demokratik mevzilerimizi terk etmeyeceğiz ve direnmeye devam edeceğiz” dedi. 
 
CHP'Lİ BAŞKANDAN TEPKİ 
 
Karara tepki gösteren CHP İl Başkanı Nazım Demir ise, yaşananların kabul edilemez olduğunu söyledi. Yaşananların son dönemdeki siyasi gelişmelerin sonucu olduğunu söyleyen Demir, "Mevcut uygulama ile milletin iradesi yok sayılmıştır. Adaleti ve hukuku savunmak için demokrasi mücadelemize devam edeceğiz. Yapılanlar millet iradesine darbedir. Bu yüzden bizler her alanda demokrasi ve hukuk mücadelemize devam edeceğiz. Çalışacağız ve hep beraber başaracağız” dedi. 
 
DERSİM 
 
Dersim Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, milletvekillerin vekilliğinin düşürülmesini protesto etmek amacıyla Sanat Sokağı’nda basın açıklaması yaptı. “Darbelere teslim olmayacağız. İrademe Dokunma” yazılı pankartın açıldığı açıklamada, “Leyla Güven onurumuzdur” ve “Berxwedan jiyane” sloganları atıldı.
 
HDP İl Eşbaşkanı Nurşat Yeşil, “Saldırılar ancak ve ancak bizim mücadele azmimizi ve kararlılığımızı bileyecektir. Bu saldırganlık bizi yıldıramayacak ve kazandığımız demokratik mevzileri terk ettirmeyecektir. Halkımıza karşı yönelmiş bu saldırganlığı bugün durdurmak, halk olarak hepimizin ortak görevidir. Herkesi görevine sahip çıkmaya çağırıyoruz. Diz çökmedik, çökmeyeceğiz” dedi.
 
“Tek kişi kalana kadar mücadele edeceğiz” diyen HDP İstanbul Milletvekili Dılşat Cambaz ise, halkın sokaklarda iradesine sahip çıktığını söyledi. 
 
HATAY

Hatay Emek ve Demokrasi Güçleri, HDP ve CHP’li 3 ismin vekilliklerinin düşürülüp, tutuklanmalarını protesto etti. HDP Hatay İl Örgütü binası önünde yapılan açıklamada, "Leyla Güven ve Musa Farisoğulları milyonların iradesidir.#Meclistedarbevar" pankartı ile HDP ve CHP’li 3 ismin fotoğraflarının olduğu dövizler taşındı. HDP Hatay İl Eşbaşkanı Kerem Nalbant, yapılan irade gaspına tepki gösterdi. Nalbant, "Her türlü baskı, zulüm ve zorba anlayışınıza rağmen demokratik siyasette kalma ısrarımız devam edecektir. Unutmamalısınız ki bu devranın mutlak döneceğini ve en çok katlettiğiniz demokrasi ve hukukun size lazım olacağını hatırlatarak önünüzde de diz çökmeyeceğimizi tüm dünyaya haykırıyoruz" dedi.
 
İZMİR

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, HDP ve CHP’li isimlerin vekilliklerinin düşürülmesini Konak ilçesinde bulunan eski Sümerbank önünde yaptıkları açıklama ile protesto etti.

Açıklamaya CHP Milletvekili Kani Beko, HDP İzmir İl Örgütü ile çok sendika üyeleri ve sivil toplum kuruluşu üyeleri destek verdi. Açıklamanın yapılacağı alanda çok sayıda polis hazır bulundu. Açıklama öncesi Genel İş Sendikası 2 No’lu Şubesi’nin açtığı “Halkın iradesine darbe yapılmıştır. Tutuklanan milletvekilleri serbest bırakılsın” yazılı pankart polis tarafından yırtıldı. Pankartın yırtılmasına tepki gösteren sendika üyeleri, yırtılan pankartı bant ile yapıştırdı. “İrademe uzanan eller kırılsın” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganların atıldığı açıklamayı, Eğitim Sen 2 No’lu Şube Başkanı Veysel Beyazadam okudu.

‘KARA BİR LEKE’

Beyazadam, vekilliklerin düşürülmesinin vatandaş ile devlet arasındaki bağı koparmaya yönelik bir tutum olduğunu belirterek, “İnanıyoruz ki AKP’ye oy veren yurttaşlarımızı bile tedirgin eden ve şaşırtan bu karar ülkemizin demokrasisine yapıştırılan kara bir lekedir. Yaşananlardan ve hatta belgelerden anlıyoruz ki bu kara leke devletin en tepesinden saraydan gelmiştir. İnsanların demokratik temel haklarına en çok saygı duyması gerekenler, yine halk iradesine en güçlü saldırıyı yapanlardır. Bu talihsiz tutumla idare edilemez ve sürdürülemez durumdadır. Meclisin sandalye aritmetiğiyle oynayarak kazanç elde ettiğini düşünenler yine kendi temellerini çürütmektedirler” dedi.

‘DİRENİŞİ BÜYÜTELİM’

“Milletvekilliklerinin saray talimatıyla düşürülmesi ve ardından apar topar tutuklanmaları tam anlamıyla bir akıl tutulmasıdır” diyen Beyazadam devamla “Bu siyasi karardır. Tanımıyoruz ve kınıyoruz. İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri olarak uyarıyoruz. Gelin bu yanlışlardan geri dönün. Millet iradesi dediğiniz gerçekliğe saygı duyun. İnsanlarla devlet arasındaki bağı yıkmayın. Demokrasiye inancı yıkmayın. Milletvekillerini derhal serbest bırakın. Bu nedenle gönlü emek, demokrasi ve özgürlükten yana çarpan herkesi bu direnişi büyütmeye çağırıyoruz” diye konuştu.

Açıklama alkış ve sloganların ardından son buldu. 

(MA)

Bu haber 187 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
İSİG, 2020 yılı iş cinayetleri raporunu açıkladı. Rapora göre, 2020 yılında..