DTK’den Meclis kararına tepki: Halk iradesi yargılanamaz

HDP’li iki ve CHP’li bir vekilin milletvekilliğinin düşürülmesine tepki gösteren DKT, “Demokratik tüm kuralları ve ilkeleri ortadan kaldıran AKP, Kürt düşmanlığının yanı sıra demokrasi ve hukuk düşmanı olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur” dedi.

Yazılı bir açıklama yapan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Meclis’te HDP’li ve DTK’li vekillerin, milletvekilliklerinin düşürülmesine tepki gösterdi. DTK, halk iradesinin yargılanamaz olduğunu kaydetti.

DTK açıklamasında şunları belirtti: “Eşbaşkanımız Hakkâri Milletvekili Sayın Leyla Güven ve Divan Üyemiz Amed Milletvekili Musa Farisoğulları’nın vekilliği AKP'nin siyasi darbesi sonucunda hukuksuz bir şekilde düşürüldü. AKP bizim için bir siyasi parti olmaktan çıkmıştır. Bunu tüm halkımız ve demokratik kamuoyu böyle bilmelidir. Demokratik tüm kuralları ve ilkeleri ortadan kaldıran AKP, Kürt düşmanlığının yanı sıra demokrasi ve hukuk düşmanı olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. AKP'nin bu kararla hedeflediği temel mesele Kürt halkının iradesine müdahale ederek tüm Kürtleri bir kaosun içine sürüklemek ve buradan kendilerine bir çıkış sağlamaktır. Ancak Türkiye'de siyaseten içinde bulunduğumuz denklemin gerçekliği, bu saatten sonra Kürtlere saldırarak kimseye bir çıkış yolu sağlamaz. Bu gerçeği tüm kamuoyuna yeniden hatırlatmak istiyoruz.

Bir kez daha yüksek sesle söylemek istiyoruz. Halk iradesi yargılanamaz. Bu hakikati hiçbir güç değiştiremez. Bugün bizleri yargılayanlar yarın sıra kendilerine geldiğinde bizlerden ve Kürt halkından hiçbir şey beklemesinler. Bizler kaldığımız yerden halkımızın bize yüklediği demokratik misyonu ve görevi sonuna kadar her koşulda sürdürmeye kararlıyız. Kürtlerin ve demokrasinin düşmanı olanlar kesinlikle kaybedecektir. En başta halkımızı ve tüm demokratik kamuoyunu bu hukuksuz karar karşısında Eş Başkanımız ve Hakkari Milletvekili Sayın Leyla Güven, Divan Üyemiz ve Amed Milletvekili Musa Farisoğulları ile dayanışma içinde olmaya ve bu hukuksuz karara karşı demokratik tepkilerini dile getirmeye davet ediyoruz.”