Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / ''HDP fikriyatına saldırı var''

''HDP fikriyatına saldırı var''

30 Mayıs 2020, 09:00

”Faşizmin en üst boyutunun yaşandığı yer Türkiye’dir ve direnme noktası HDP’dir. Bu mevziyi dağıtmak istiyorlar”

Çok yönlü bir saldırı altında olan HDP’nin, Kürt Özgürlük Hareketi ve Türkiye Devrim Haraketi’nin ortak fikriyatı olduğunu vurgulayan Eşbaşkan Yardımcısı Alican Önlü, ‘HDP Kürdistani mi yoksa klasik solcu mu?’ veya ‘Kürt müsün, Türk müsün’ tarzının, fikriyata saldırı olduğunu söyledi.

Önlü, bu tartışma biçiminin HDP’nin tüm farklılıklarını hedef alıp tek hatta sıkıştırmak için kasıtlı ve bilinçli yapıldığını belirterek, ”Faşizmin en üst boyutunun yaşandığı yer Türkiye’dir ve direnme noktası HDP’dir. Bu mevziyi dağıtmak istiyorlar” şeklinde konuştu.

HDP Eşbaşkan Yardımcısı Alican Önlü, “topyekun faşizm” karşısında demokrasi güçlerinin klasik yol ve yöntemlerle duramayacağını söyleyerek, buna karşı 1 Haziran’da tüm halklara, topluluklara ve farklılıklara, faşizmi durdurmanın ve demokrasiyi ortak inşa etmenin belgesini açıklayacaklarını kaydetti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), devam eden baskı politikalarına karşı yeni hamle hazırlığına girdi. Partinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK), son toplantısında “ortak mücadele hattı” tartışması yürüterek, yeni dönem hedeflerinin sinyallerini verdi. HDP Örgütlenme Komisyonundan Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Alican Önlü, partisinin yeni dönem hazırlıklarına dair MA’dan Berivan Altan’a konuştu.

‘Yeşil faşizm’ döneminden geçildiğini belirten Önlü, iktidarın potansiyel demokratik çıkışlara karşı ve yeni döneme dair hazırlık içinde olduğunu söyledi. Önlü, “Bugün gazeteciler, siyasetçiler, seçilmişler cezaevlerine konulurken, çete liderleri özel afla dışarı çıkarıldı. Çeteler yeni bir süreç için hazırlanıyor. Partimiz üzerinden diğer partiler sindirilmek, korkutulmak isteniyor. Bu sadece Siyasi Parti Kanunu’nda değişiklik yapmak ya da milletvekilliği transferiyle de ilgili değil. Topyekun bir faşizm var ve bunu topyekun durdurmak gerekir” dedi.

Üç başlıkta harekete geçiliyor

 Demokrasi güçlerinin, topyekun faşizm karşısında klasik yol ve yöntemlerle duramayacağının altını çizen Önlü, yeni döneme cevap olabilmek için “Demokrasi İnşa Etme Belgesi”, “eylem hattı” ve “inşa etme” olarak üç başlıkta harekete geçeceklerini söyledi. Önlü, şöyle devam etti: “Eşbaşkanlarımız 1 Haziran’da, İstanbul’da ‘Demokrasi İnşa Etme Belgesi’ açıklayacak. Türkiye’deki tüm halklara, topluluklara ve farklılıklara, faşizmi durdurmanın ve demokrasiyi ortak inşa etmenin belgesini açıklayacağız. Sadece bir sorun etrafında değil. Emek, kadın, ekonomi, yolsuzluk, Kürt sorunu, kayyum, tecrit… Hepsinin tek bir çatı ve politik eylemsellik hattında birleşmesi de değil. Herkesin kendi alanında kitlesini harekete geçirmesini hedefliyoruz. Herkesin kendi derecikleriyle oluşturacağı mücadeleyle bir demokrasi nehri hamlesi başlatmayı hedefliyoruz. Bunun içeriği ve açıklaması 1 Haziran’da olacak.”

 

Yeni dönem başlatılıyor

 Eylem hattıyla toplumun örgütlenmesini sağlayacaklarını dile getiren Önlü, “Yeni bir dönem başlatıyoruz. Yeni dönem, yeni muhalefet ve yeni eylem tarzı. Yeni bir inşa mantığını esas alıyoruz. HDP olarak örgütümüzü, derleyip toparlayacağız. Tüm demokrasi güçleriyle ortak bir mücadele zemini oluşturacağız. Topyekun saldırıya karşı topyekun mücadele için de herkesi bu sürece katmamız gerekiyor. En esas olan şudur; direnme, mücadele ve inşa etme. Mücadeleyi toplumsallaştırmamız ve yerelleştirmemiz gerekiyor. Demokrasi ve ittifak güçleriyle yaygınlaştırılıp, alana indirilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

HDP’yi tek hatta sıkıştırmak

 Fiziki yönelimlerin yanı sıra çok yönlü bir saldırı olduğunu anımsatan Önlü, şunları dile getirdi: ”HDP, Kürt Özgürlük Hareketi ve Türkiye Devrim Haraketi’nin ortak fikriyatıdır. Bu zeminin esen rüzgarlara kolay kolay kapılması mümkün değildir. ‘HDP Kürdistani mi yoksa klasik solcu mu?’ gibi dar taşmaların yürütülmesi basit değildir. Eksikliklerimiz, yetmezliklerimiz vardır ama ‘Kürt müsün, Türk müsün’ deniliyor. Bu söz, fikriyata saldırıdır. Bu tartışma biçimi HDP’nin tüm farklılıklarını hedef alıyor. HDP tek hatta sıkıştırılmak isteniyor. Kasıtlı ve bilinçli yapılıyor. Faşizmin en üst boyutunun yaşandığı yer Türkiye’dir ve direnme noktası HDP’dir. Bu mevziiyi dağıtmak istiyorlar. Bu mevziiyle beraber emek güçlerini, kadın mücadelesini, Kürt mücadelesini, demokrasi siyaseti, sol, sosyalist güçlerin mücadelesini dağıtmış olacaklar.”

 

Bu sürece dahil olabilirler

 Önlü, partilerine dönük eleştirilerin muhataplarına da şu çağrıyı yaptı: “1 Haziran’da açıklayacağımız Demokrasi İnşa Etme Belgesi sonrası sürece davet ediyoruz. ‘Gelip HDP’ye dahil olun’ demiyoruz. Aydın yanıyla, kalemiyle, yazısıyla, sanatıyla kendi cephesinde bu sürece dahil olunabilir. Faşizmin gelmiş olduğu nokta artık bir fikri tartışmayı, tespitleri, köşe yazısını, sosyal medyada paylaşımıyla faşizmden çıkılmaz. Böyle düşününler faşizmin geldiği noktayı ya algılamıyorlar ya da bu noktadan etkilenmiyorlar. Bütün her şeyi HDP’nin üstüne yüklemek de faşizmi geriletmez.”

 

HDP’yi güçlendirmeliler

 HDP Eşbaşkan Yardımcısı Alican Önlü, şunları ekledi: “Faşizme karşı örgütlüyseniz direnirsiniz, değilsiniz direnemezsiniz. Bugün en güçlü örgütlenme, HDP’dir. Eksiklikleri ve hatalarıyla en güçlü paradigma HDP’dir. Bütün herkese çağrımızdır; HDP’yi zayıflatmak hiçbir güce fayda sağlamayacak, tersine karşı gücün önünü açacaktır. Oysa bu süreçte HDP’yi güçlendirmek ve korumak gerekiyor. Bu koruma, bütün halkların, kadının, gençliğin, emeğin, ekolojistin, hukukun kendisini korumaktır. Bugünkü muhalefet partilerini bile korumaktır. Eğer bugün HDP’nin direnme gücü ve paradigması olmazsa rejim bir gün de hepsini siler atar. HDP, sadece bir parti olarak değil, direnme ve paradigma olarak korunmalıdır.”

(MA)

Bu haber 370 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Prof. Dr. Bedriye Poyraz, Dersim’deki tarikat örgütlenmesinde Munzur Üniver..