Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Ölüm orucundaki iki avukat için imza kampanyası

Ölüm orucundaki iki avukat için imza kampanyası

20 Mayıs 2020, 18:04

Adil yargılanma talebiyle ölüm orucunda bulunan avukatlar Aytaç Ünsal ve Ebru Timtik için Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu tarafından bir ima kampanyası başlatıldı.

Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu, “adil yargılanma hakkı” talebiyle ölüm orucunda olan avukatlar Aytaç Ünsal ve Ebru Timtik için imza kampanyası başlattı.

 
Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu, 5 Şubat 2020 tarihinde “adil yargılanma hakkı” talebiyle başladıkları açlık grevini 5 Nisan Avukatlar Günü’nde ölüm orucuna dönüştüren tutuklu avukatlar Aytaç Ünsal ve Ebru Timtik için imza kampanyası başlattı. 
Ünsal ve Timtik’in sağlık durumları ve yaşamlarına için endişelerin dile getirildiği metinde şu ifadelere yer verildi:
 
“Kamuoyunun da bildiği üzere, ÇHD üyesi 18 avukata, adil yargılamaya ilişkin tüm usul güvenceleri, savunma hakkı ihlal edilerek, toplamda 159 yıl hapis cezası verildi. Tahliye kararını veren yargıçlar kararlarını geri almaya zorlandı ve ardından davadan alındı. Sonraki atanan yargıçlar tarafından hızlıca verilen ve bizatihi avukatlık faaliyetinin suç sayıldığı bu karar, bugün hala Yargıtay önünde beklemektedir. Bu metne imza atanlar olarak, mevcut durumda Türkiye'de hakim olan siyasallaşmış yargı pratiğinden endişe duyuyoruz.
 
Yaşatmanın hepimizin sorumluluğu olduğunun altını çizerek, demokratik bir devletin özü ve gereği olan adil yargılanma hakkının tüm yurttaşlar için güvence altına alınması ve ÇHD'Ii avukatların adil yargılanabilecekleri koşulların sağlanması konusunda Yargıtay ve Adalet Bakanlığı başta olmak üzere tüm yetkilileri derhal göreve çağırıyoruz!
 
Herkesi ÇHD'Ii avukatların adil yargılanma hakkı için başlatılan imza kampanyasını desteklemeye çağırıyoruz.” 
 
İmza kampanyasına katılmak isteyenler ad, soyadı, meslek ve şehir bilgilerini savunmayaozgurluk@gmail.com adresine mail göndererek kampanyaya katılabiliyor. 
(MA)
Bu haber 93 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
İSİG, 2020 yılı iş cinayetleri raporunu açıkladı. Rapora göre, 2020 yılında..