Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Dersim’de kayyım atamalarına tepki: Kayyım bir darbe rejimidir

Dersim’de kayyım atamalarına tepki: Kayyım bir darbe rejimidir

15 Mayıs 2020, 23:22

HDP Dersim İl Örgütü, HDP’li belediyelere kayyım atanmasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Saray vesayetinin halkın belediyelerine atadığı memurlar, yanlarına aldıkları çıkar grupları ve çeteler aracılığıyla Kürt kentlerini sömürmenin bedelini er ya da geç adil bir yargı karşısında vereceklerdir” ifadelerine yer verdi.

İçişleri Bakanlığı’nca, Siirt Belediye Başkanı HDP’li Berivan Helen Işık ile aynı partili Baykan Belediye Başkanı Ramazan Sarsılmaz ve Kurtalan Belediye Başkanı Baran Akgül yerlerine sabah saatlerinde kayyım atandı.

Siirt’e Vali Ali Fuat Atik, Baykan’a Kaymakam Mehmet Tunç, Kurtalan’a ise İhsan Emre Aydın, belediye başkan vekili olarak görevlendirildi. Kayyum darbesinin ardından polis, belediye binalarının çevresini abluka altına aldı.

Görevlerinden alınan Siirt Belediye Başkanı HDP’li Berivan Helen Işık ile aynı partili Baykan Belediye Başkanı Ramazan Sarsılmaz ve Kurtalan Belediye Başkanı Baran Akgül, haklarındaki soruşturmalar nedeniyle gözaltına alındı.

Öte yandan, HDP’li Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş da, hakkında yürütülen bir terör soruşturması kapsamında gözaltına alınarak emniyete götürüldü.

Duruma tepki gösteren Halkların Demokratik Partisi Dersim İl Örgütü, merkez sanat sokağında basın açıklaması yaptı. Açıklamaya il eş başkanları, HDP PM üyeleri, siyasi parti ve kurum temsilcileri ile Dersim Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu katıldı.

“KÜRT HALKINI TESLİM ALACAĞINI DÜŞÜNEN SARAYA TARİHE BAKMAYI TAVSİYE EDİYORUZ”

Basın metnini okuyan HDP Dersim İl Eş Başkanı Nurşat Yeşil, “Darbe karşıtı nutukların havada uçuştuğu bugünlerde Saray Rejimi, bütün ırkçı, vesayetçi, darbeci ortaklarıyla beraber 5 yıldan beridir sürdürdükleri kayyım gasp rejimini Siirt, Iğdır, Altınova, Baykan ve Kurtalan belediyelerine el koyarak sürdürmüştür. Halk iradesinin gasp edilmesini salgın hastalık, hukuk, kural, kaide dinlemeden devam ettiren bu rejim, başta Kürt halkı olmak üzere Türkiye halklarının seçme ve seçilme iradesine saldırmaya devam etmektedir. Dünyayı kasıp kavuran Korona salgınında bile belediyeler eliyle yardımları engelleyen, halkın dayanışma duygusunu çökertip çaresiz kılmak isteyen tekçi rejim, bütün engellemelere rağmen halkın yanında yer alan belediyelerimize darbe dönemlerini aşan bir biçimde el koymuştur.
Bu şekilde özellikle Kürt halkının iradesini kıracağını, Kürt halkını yıldırıp teslim alacağını düşünen Saray vesayetine tarihe bakmayı tavsiye ediyoruz. 12 Eylül Cuntasına boyun eğmeyen, sayısız faili meçhule, hukuksuzluğa, zorbalığa rağmen 1990’ların karanlık gladyosunu tarihe gömen Kürt halkı, 24 Haziran ve 31 Mart seçimlerinde işaretini verdiği üzere bu tekçi iktidarın mezar kazıcısıdır” ifadelerini kullandı.

Son 5 yıl içerisinde 30 milyonu aşkın vatandaşın seçim iradesini ortadan kaldırarak bir Kayyım rejimi inşa eden ve bunu kalıcı hale getirmek isteyenlerin HDP belediyelerinden korkmakta olduğunu ifade eden Yeşil, “HDP belediyelerinin alternatif yaşam ve yönetim biçimlerine karşı uygulayabilecekleri hiçbir politika ve pratiği olmayan iktidarın kayyım rejimi ranta, israfa, zorbalığa, hukuksuzluğa, çalmaya ve çırpmaya dayalıdır. Saray vesayetinin halkın belediyelerine atadığı memurlar, yanlarına aldıkları çıkar grupları ve çeteler aracılığıyla Kürt kentlerini sömürmenin bedelini er ya da geç adil bir yargı karşısında vereceklerdir” dedi.

“KİRLİ ZİHNİYETLE MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Yeşil, “Kürtlerin iradesinin gasp edilerek kara günler yaşatmak isteyenlerin sonları yakındır. Zerre boyun eğmeden, geri adım atmadan bu kirli ve kara zihniyetle mücadele etmeye devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

‘Kayyım bir darbe rejimidir’ pankartının açıldığı açıklama, alkışlarla son buldu.

PİRHA/DERSİM

Bu haber 19 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
“Bizler kadın mücadelesinden bildiğimiz arkadaşlarımızın gözaltına alınmala..