Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / HDP'den Gazi Cemevine ziyaret

HDP'den Gazi Cemevine ziyaret

12 Mayıs 2020, 19:36

“Alevi yurttaşlarımızın iradesine büyük bir saygısızlık yapılarak, buraya saldırı gerçekleşmiş, İbrahim Gökçek’in cenazesi kaçırılmış, Kayseri’ye götürülürken bile kemikleri sızlatılmış, Alevi yurttaşlarımıza bir azap çektirilmiştir”

Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve beraberindeki HDP’li vekiller, Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in cenaze töreni sırasında polisin saldırdığı Gazi Cemevini ziyaret etti. Burada bir konuşma yapan Eş Genel Başkan Buldan, “Alevi yurttaşlarımızın iradesine büyük bir saygısızlık yapılarak, buraya saldırı gerçekleşmiş, İbrahim Gökçek’in cenazesi kaçırılmış, Kayseri’ye götürülürken bile kemikleri sızlatılmış, Alevi yurttaşlarımıza bir azap çektirilmiştir” dedi. 

Hükümetin Grup Yorum üzerindeki baskısının sona ermesi için 323 gün ölüm orucu eylemi yapan ve eylemi sonlandırdıktan iki gün sonra yaşamını yitiren Bas Gitarist İbrahim Gökçek’in cenaze töreninin yapılmak istendiği Gazi Cemevine polisin saldırısı tepki çekmeye devam ediyor.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, milletvekilleri Hüda Kaya, Zeynel Özen, Garo Paylan, Musa Piroğlu ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker, HDK Sözcüsü, HDP İstanbul İl Eş Başkanları bugün Gazi Cemevini ziyaret etti.

HDP’liler, Gazi Cemevi Başkanı Hıdır Karataş ve cemevi yöneticileri tarafından karşılandı.

Cemevi avlusunda yapılan görüşmede, cemevine ve cenazeye polis saldırısına ilişkin konuşmalar yapıldı.

KARATAŞ: DÜNYAYA SESLENİYORUZ; BİZ MEŞRUYUZ, CEMEVİ BİZİM İNANÇ MERKEZİMİZDİR”

Gazi Cemevi Başkanı Hıdır Karataş, HDP heyetinin ziyaretinden memnun olduklarını belirterek, “Yanımızda olduğunuz için teşekkür ederiz. Sizden isteğimiz var. Biz gerekirse parlamentoyu dava edeceğiz. Gerekirse bugünkü iktidarı dava edeceğiz. Bu sorunların tek sebebi 20 milyon Alevi inançsallığının Anayasal teminat altına alınmamasından kaynaklıdır. Bizi meşru saymamalarından kaynaklıdır. Bütün dünyaya seslenmek istiyoruz. Biz meşruyuz. Burası bizim inanç mekanımızdır” diye konuştu.

BULDAN: SALDIRI ALEVİ YURTTAŞLARIMIZIN KUTSAL MEKANINA, İRADESİNE BÜYÜK SAYGISIZLIK

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise, “İbrahim Gökçek şahsında devam eden aslında yüz yıllardır devam eden inkarcı, baskıcı anlayışın, şiddetten yana olan, kutuplaştırmadan yana olan bir zihniyetin bir kez daha açığa çıktığını bize gösteriyor. İki gün önce bu cemevine, Alevi yurttaşlarımızın bu kutsal mekanına, Alevi yurttaşlarımızın iradesine büyük bir saygısızlık yapılarak, buraya saldırı gerçekleşmiş, cenaze bölümü yazan mekanın içerisine girilmiş ve bu cenaze bölümünde İbrahim’in cenazesi kaçırılmış, Kayseri’ye götürülürken bile kemikleri sızlatılmış, Alevi yurttaşlarımıza bir azap çektirilmiştir” dedi.

“KÜRT HALKINA DA ALEVİ YURTTAŞLARA DA İKİNCİ BİR ÖLÜM YAŞATILMAK İSTENİYOR”

Buldan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sistem, siyasi iktidar bu yok saymayı sadece Alevi yurttaşlarımız üzerinde değil, farklı inançlar üzerinde uygulanan bir sistemi olağan hale getirmeye çalışıyor. Daha önce de Aysel Tuğluk’un cenazesine büyük bir saygısızlık vardır. Hatun Anne gömüldüğü yerden çıkarılmak istenmiş, ölünün kemikleri sızlatılmıştır. Bugün özellikle Kürtlerin mezar taşları kırılarak, tahrip edilerek, Kürt halkına nasıl ikinci bir ölüm yaşatılıyorsa, Alevi yurttaşlarımıza da bir kez daha ölüm yaşatılmak istenmiştir.

“ALEVİLER ŞAHSINDA CEMEVLERİNE YAPILAN SALDIRI, SÜNNÜLERE VE CAMİLERE DE SAYGISIZLIKTIR”

Düşüncesi, ideolojisi ne olursa olsun üzerinden hüküm kalkmıştır. Bir ölüm üzerinden hüküm var sayarak onu suçlu ilan etmek hem cenazeye hem ölülere yapılan büyük bir saygısızlıktır. Hiç bir kitapta, hiç bir surede ölüye saygısızlık yoktur. İktidar dini bir kez daha siyasete alet ederek dine saygısızlık etmektedir. Saygısızlıklara sessiz kalmayacağız. Aleviler sahsında cemevlerine yapılan saldırı aynı zamanda sünnilere ve camilere de saygısızlıktır.”

HÜDA KAYA: SEVGİNİN ÜRETİLEBİLDİĞİ MEKANLAR İBADETHANEDİR

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya da,”Birlikte oturup konuşabiliyorlarsa, çözüm üretebiliyorlarsa, insanlığın, hakikatin yararına hizmet üretebiliyorlarsa işte o mekanlar Allahın evidir. Allahın ibadethaneleridir. Şu anda her kesimden insanın burada toplandığı gibi. Adına cami demekle cem yeri olmuyor orası. Milyarlarca halıları, mermeleri döşemekle, minareler dikmekle gayri meşru kazançlarını kılıf etmekle orası Allahın evi olmuyor. Orası ancak Emevi zihniyetinin egemenliğinde işlevini görmeye devam ediyor. İnsanların her türlü sorununa çözüm üretildiği, gönüllerin buluşulabildiği, sevginin üretilebildiği mekanları ibadethane olarak kabul ediyoruz” dedi.

Yapılan konuşmaların ve görüş alışverişinin ardından ziyaret sona erdi.

PİRHA/İSTANBUL

Bu haber 261 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), 4. Olağan Genel Merkez Kongresi’ni Dersi..