Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Üç Fidan için denize karanfiller bırakıldı

Üç Fidan için denize karanfiller bırakıldı

06 Mayıs 2020, 18:23

Devrimci gençlik örgütleri, idam edilişlerinin 48'inci yılında Dolmabahçe sahilinde andıkları Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan için denize karanfiller bıraktı.

68 Kuşağı'nın öncü isimlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, 6 Mayıs 1972’de idam edilişlerinin 48'inci yılında 6. Filo'ya bağlı Amerikan askerlerini denize döktükleri Dolmabahçe sahilinde anıldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Gençlik Meclisleri,  Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDP) ve Partizan üyesi gençler tarafından gerçekleştirilen anmaya HDP milletvekilleri, Züleyha Gülüm, Musa Piroğlu ve Murat Çepni de katıldı. 
 
Her yıl aynı noktada gerçekleştirilen anma, bu yıl koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle sosyal mesafe önlemlerine dikkat edilerek gerçekleştirildi. Anma öncesinde çok sayıda polis ve zırhlı aracın sahilde hazır bekletildiği görüldü. 
 
Ellerinde Gezmiş, İnan ve Aslan’ın fotoğraflarını taşıyan gençler, "Emperyalizme karşı Denizlerin izinde umut sosyalizmde" pankartı açıp, sık sık “Yaşasın devrim ve sosyalizm” ve “Denizlerin yolunda gençlik sokakta” sloganları attı. 
 
TARİHE İSİMLERİNİ YAZDIRDILAR
 
Saygı duruşu ile başlayan anmada gençlik örgütleri adına açıklamayı Nazlı Yöyler okudu. Yöyler, 3 fidanının direnişleriyle tarihe isimlerini yazdırdıklarını söyledi. Kapitalist ve emperyalist sistemin yağma, rant ve talan politikalarının günümüzde devam ettiğini dile getiren Yöyler, “Ellerinde kalanı korumak ile alakalı olan iktidar artık bu ülkeyi yönetememektedir. Yaşadığı ekonomik ve siyasi krizden Suriye ve Kürdistan’da uyguladığı savaş politikalarıyla çıkmaya çalışmakta, baskı ve şiddetle yaşadığı krizi atlatmaya çalışmaktadır” dedi.
 
‘ÇABALARI NAFİLE’
 
Yöyler, yaşanan salgının sınıf savaşımları tarihi olduğunu belirterek “Bugün burjuvazinin devleti kendi sınıf çıkarları doğrultusunda örgütleniyor. Siyasal ve ekonomik krizlerden baskı ve şiddetle kurtulmaya çalışıyor ama çabaları nafiledir. Nasıl ki Denizler bu topraklara anti-emperyalist mücadeleyi kazıdılarsa, Amerikan 6. Filo’sunun döküldüğü denizde bugünün kan emicileri de yerlerini bizlerin mücadelesiyle bulacaktır” diye konuştu.
 
Devrimin ise hiç olmadığı kadar yakın olduğunu vurgulayan Yöyler, “Kapitalist sistem emekçi halka salgından, ekolojik krizden, doğa ve emek sömürüsünden, ekonomik krizden, emperyalist savaşlardan başka bir şey ifade etmiyor. Ancak devrimi görmek, eşit ve özgür bir yaşamı yani sosyalizmi inşa etmek için mücadeleye atılmak gerekiyor” ifadelerini kulandı.
 
MARŞ OKUNUP KARANFİL BIRAKILDI 
 
Yöyler, sözlerini devrimci öğrenci ve gençler olarak Denizlerin kendilerine bıraktığı mirası devraldıklarını ve mücadeleyi büyütme sözünü yineleyerek noktaladı. Gençler daha sonra hep bir ağızdan Gündoğdu Marşı’nı okuyarak, denize karanfiller bıraktı.
 
EMEP GENÇLİĞİ DE ANMA YAPTI
 
Emek Partisi (EMEP) Gençlik Meclisi de, 3 fidanı Dolmabahçe sahilinde andı. Gezmiş, İnan ve Aslan'ın fotoğrafları taşıyan gençler adına konuşan EMEP Gençlik Meclisi üyesi Metekağan Yıldırım, şunları söyledim: "Bugün içinden geçtiğimiz pandemi süreci ne onları anmamızın ne de onlara verdiğimiz devrim ve sosyalizm sözünü tutmamızın önünde engel. Denizlere verdiğimiz sözü bir kez daha yineliyoruz!
 
Etkinliğimiz bitecek salgından dolayı çoğumuz evlerimize döneceğiz. Ancak bu süreç bittiğinde okullarımıza, fabrikalarımıza, iş yerlerimize, mahallelerimize mücadeleyi büyüterek, daha da kararlı, daha da cesaretle döneceğiz. 
 
Bizlere yoksulluktan-yoksunluktan, açlıktan, savaştan, işsizlikten, salgından başka hiçbir şey vadetmeyen Emperyalist kapitalist sistemin ve onun temsilcilerinin karşısında insanlığın en ileri birikimi olan Sosyalizm bayrağıyla dikileceğiz.  
 
Örgütlenmeye, çoğalmaya, her yerde olmaya, bulunduğumuz her alanda sözümüzü söylemeye devam edeceğiz. Denizlere verdiğimiz sözü tutacağız, bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm için mücadelemizi büyütecek, onları idam edenlerin düzenlerini yıkacağız!" 
 
ADANA
 
Emek Partisi (EMEP) Adana İl Örgütü ve Adana Emek Gençliği, 68 kuşağının devrimci önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilişlerinin 48’inci yıldönümü nedeniyle binalarında basın açıklaması düzenledi.  Anmada konuşan Emek Gençlik üyesi Adnan Karataş, Türkiye gençliğinin Denizlerin açtığı antikapitalist antiemperyalist mücadele yolunda yürümeye devam ettiğini söyledi. Karataş, tüm Türkiye gençliğini geleceğini kazanmak için Denizlerin devrettiği mücadeleyi güçlendirmeye, bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm için örgütlenmeye çağırdı.
 
İSKENDERUN
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi,  68 kuşağının devrimci önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilişlerinin 48’inci yıldönümü nedeniyle binalarında basın açıklaması yaptı. İHD İskenderun Eşbaşkanı Ayten Kılınç, "Her şeye rağmen şu unutulmamalıdır ki; Türkiye’de insan hakları ve demokrasi mücadelesi yürütenler ölüm cezasının geri getirilmesine kararlı biçimde karşı çıkacaklardır" dedi.
 

Öte yandan Ankara'da Mezar başından seslendiler: Denizlere sözümüz devrim olacak

 
Sosyalist gençlik örgütlerinin, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idam edilişinin 48'inci yılında mezarı başında yaptığı anmada, “Denizlere sözümüz devrim olacak” mesajı verdi. 
Ankara’da bulunan sosyalist gençlik örgütleri, Türkiye devrim hareketi öncülerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilişlerinin 48’inci yılında, Yenişehir Karşıyaka Mezarlığı’nda anma düzenledi. Anmaya Deniz Gezmiş'in kuzeni Mustafa Gezmiş ile Hakların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Mehmet Rüştü Tiryaki, Kemal Bülbül, EMEK Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan ve siyasi parti temsilcileri katıldı.  
 
FOTOĞRAFLARA ENGELLEME
 
Polis, Karşıyaka Mezarlığı 2 Nolu kapı önünde bir araya gelen gençlerin toplu şekilde, pankart, flama ve Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan'ın fotoğraflarını mezarlığa girmesine izin vermedi. Sosyal mesafe gerekçesiyle gelen kişileri gruplar halinde içeriye alan polis, mezarlığa sadece çiçek alınmasına izin verdi.
 
İKİ KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
 
Polis, mezarlığa flama soktukları gerekçesiyle Devrimci Gençlik Birliği, Devrimci Gençlik Derneği, Dev-Güç Gençlik Komiteleri, HDK Gençlik Meclisleri, Kaldıraç Üniversite, SGDF Öğrenci İnisiyatifi, Yeni Demokrat Gençlik ve Devrimci Lise Birliği üyesi gençlere müdahale ettti. Kısa süreli yaşanan müdahalede gazetecilerin çekim yapması engellenirken, Sait Boztaş ve Yücel Yavuz isimli gençler gözaltına alındı. 
 
Polisin müdahalesini protesto eden gençler, "Denizlere sözümüz devrim olacak" sloganı atarak, mezarlara karanfil bıraktı. Polis, gençlerin mezar başında açıklama yapmasına da izin vermedi. 
 
‘TEREDDÜT ETMEYECEĞİZ’
 
Gençler, “Saldırılara rağmen bugün Denizleri anmak için buradayız. Bundan sonra her sene anmaya geleceğiz. Onlar ölürken tereddüt etmediler, bizde onları anmak için tereddüt etmeyeceğiz. Gözaltına alınan arkadaşlarımızı almaya gidiyoruz” diyerek polise tepki gösterdi. Gençler, “Gündoğdu Marşı” eşliğinde mezarlıktan ayrıldı.
(MA)
Bu haber 20 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Diyanet'ten bu kez de eğlenmeye müdahale: Kadın-erkek el ele halay çekm..