Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / "24 saat izlenen Dersim’de kaybolan kadınlar bulunamıyor"

"24 saat izlenen Dersim’de kaybolan kadınlar bulunamıyor"

12 Nisan 2020, 19:59

HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, Dersim’de Esma Kılıçarslan’ın cansız bedeninin bulunmasını Meclis gündemine taşıyarak, “Dersim gibi 24 saat kameralarla izlenen bir kentte kadınlar kayboluyor, aramalarda bulunamıyor” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim Milletvekili Alican Önlü, 7 Nisan’da Dersim’de Uzunçayır Baraj Gölü’nde cansız bedeni bulunan Esma Kılıçarslan’ın ölümünü Meclis gündemine taşıdı.
 
Önlü, Kılıçarslan ailesinin kayıp başvurusu yapmasına rağmen arama çalışmalarının ciddiyetle yürütülmediği iddialarına yer verilen önergede, “99 gündür kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku’nun arama çalışmalarında olduğu gibi, Esma Kılıçarslan’ın kaybolması sonrasında yürütülen arama çalışmalarının nitelikli ve etkin bir şekilde yürütülmediği ortaya çıkmaktadır. Dersim gibi kalekolarla, karakollarla, çevirme noktalarıyla, 24 saat kameralarla izlenen bir kentte, kadınlar kayboluyor. Aramalarda bulunamıyor. Uzman çavuşu arama çalışmaları olmasaydı, belki de Esma Kılıçarslan’ın cansız bedenine ulaşılamayacaktı” denildi.
 
Önlü, konuyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya şu soruları sordu:
 
“* Esma Kılıçarslan’ın ölümüne dair bakanlık olarak bir soruşturma yürütüyor musunuz? Yürütüyorsanız bu soruşturma ne aşamadadır?
 
* Esma Kılıçarslan’ın kayıp olduğuna dair ilk başvuru hangi tarihte ve kim tarafından yapılmıştır?
 
* Kayıp başvurusu sonrasında Esma Kılıçarslan’ı arama çalışmaları ilk olarak ne zaman başlamıştır? Bu arama çalışmalarına hangi ekipler katılmıştır?
 
* Esma Kılıçarslan’ı arama çalışmaları en son hangi tarihe kadar devam etmiştir? Ve hangi alanlarda arama yapılmıştır?
 
* Esma Kılıçarslan’ı arama çalışmaları sırasında ailesine bilgi verilmiş midir? Arama çalışmaları sırasında hangi olasılıklar üzerinde bulunulmuştur?
 
* Esma Kılıçarslan’ın en son nerede ve ne zaman görüldüğü bilgisine sahip misiniz? Buna dair herhangi bir kamera kaydı ya da telefon kaydı bulunmakta mıdır?
 
* Esma Kılıçarslan’ın cenazesinin detaylı otopsisi yapılmış mıdır? Yapılmışsa bu otopsinin detaylarını kamuoyuyla paylaşacak mısınız?
 
* Son olarak 99 gündür kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku nerededir?”
(MA)
Bu haber 60 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Alevi toplumunun kutsalı olan Munzur Gözeleri için bölge halkına, STK’lere ..