Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / “Kampanyaya waûbirayêna çêyan-Kardeş Aile Kampanyası”

“Kampanyaya waûbirayêna çêyan-Kardeş Aile Kampanyası”

06 Nisan 2020, 19:55

Büyük Dersim'de (Koçgiri’den Varto’ya kadar) “Kampanyaya waûbirayêna çêyan-Kardeş Aile Kampanyası” Dersim İnşa Kongresi (DİK) Koronavirüs salgınına karşı “Kampanyaya waûbirayêna çêyan-Kardeş Aile Kampanyası” başlattı.

Merkezi Almanya’da bulunan Dersim İnşa Kongresi, koranavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle dayanışmayı örgütlemek için “Kampanyaya waûbirayêna çêyan-Kardeş Aile Kampanyası” başlattıklarını duyurdu. Kongre, ilk etapta 3 ay sürecek “Kardeş Aile Kampanyası” için HDP Dersim İl Örgütü ile işbirliği içinde çalışacaklarını, Dersim merkez ve ilçelerde komisyonlar kurulduğunu bildirdi.
 
Kampanya duyurusunu yayınladıkları açıklamayla yapan Dersim İnşa Kongresi, salgın nedeniyle dünya genelinde on binlerce insanın yaşamını yitirdiğini belirtti. Açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve tıp uzmanlarının salgının uzun bir süre daha devam edeceği uyarıları hatırlatılarak, “Bu da bu ölümcül salgının daha çok insanın ölümüne yol açacağı anlamına geliyor. İtalya, İspanya, Fransa, İran ve Amerika gibi ülkelerde trajediler yaşanıyor. Bu risk diğer ülkeler içinde geçerli” denildi.
 
İNSANLAR OLUMSUZ ETKİLENDİ
 
Türkiye’de önlemlerin yetersiz olduğu ve şeffaflığın olmadığına dikkat çekilen açıklamada, salgın ve işsizlikten milyonlarca insanın olumsuz etkilendiğine vurgu yapıldı. Açıklamada, “Yoksulların, herhangi sosyal bir güvencesi olmayanların bu pandeminin esas mağdurları olacakları açık. Gelişmiş ülkelerde devletler yurttaşlarının sağlık, kira, yiyecek, içecek, su ve elektrik masraflarını karşılarken, devlet Türkiye’de vatandaştan para toplama kampanyası başlattı. İnsanlar bir nevi açlığa, ölüme mahkum ediliyor” ifadelerine yer verildi. 
 
Bölge kentlerinde durumun daha da vahim olduğu belirtilen açıklamada, insanların korumasız bırakıldığı ifade edildi. Güçlü dayanışma ağının önemine vurgu yapılan açıklamada, “Bu aynı zamanda Dersimin Raa Haq öğretisinin de bir gereğidir. Dayanışma artanı değil, var olanı paylaşmakla mümkün olur. Diasporada yaşayan Dersimliler, büyük Dersim’de (Koçkiri’den Varto’ya kadar) yaşayan ve zor durumda olan insanlarımızı devlete muhtaç etmemeli. Dayanışmanın gücüyle bu sorunun da üstesinden gelelim” çağrısı yapıldı.
 
‘LOKMANI KOMŞUNLA PAYLAŞ’
 
Kampanyanın detaylarına ilişkin bilgilerin paylaşıldığı açıklamanın devamı şöyle: “İlk etapta 3 ay sürecek kampanyada, gücünüz oranında bir ya da birden fazla aileyi ‘kardeş aile’ olarak seçebilirsiniz. Dersim İnşa Kongresi, Kardeş Aile Kampanyası’nın başarısı için Dersim’de HDP ile işbirliği içinde çalışacaktır. Bu amaçla Dersim merkez ve ilçelerde komisyonlar oluşturuldu. Bu komisyonlar yoksul insanlarımızı tespit edip, kardeş aileleriyle buluşturacaktır. Aracı herhangi bir hesap olmaksızın, doğrudan belirlediğiniz ‘kardeş aile’nin banka hesabına aylık mutfak gideri olarak düşünülen 500 TL’yi kendiniz yatıracaksınız. Böylece hiç kimsenin maddi değerle teması olmayacaktır. Dersim İnşa Kongresi, ilk aşamada 50 aile olarak düşündüğü kardeş aile sayısını 100’e çıkarmıştır. Bu 100 ailemizin 3 aylık mutfak masrafı karşılanacaktır. Yoksul insanlarımızın onurunun korunması için, kampanyaya destek ol, dayanışmayı büyüt! Loqme xo cirane xo de bareke! (Lokmanı komşularınla paylaş) Kardeş Aile kampanyamıza katılmak, bu zor günde dayanışma içinde olmak isterseniz aşağıdaki e-mail adresi üzerinde Dersim İnşa Kongresi’ne ulaşabilirsiniz.”
 
Kampanyaya, kampanyaciraniye@hotmail.com adresinden katılım sağlanabiliyor.
Bu haber 482 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Hakk’a yürüyen Seyit Rıza’nın torunu Ali Ekber Polat, Dersim’in Xaçeli (Dik..