Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Munzur Üniversitesi öğrencilerinden baskılara karşı dayanışma çağrısı

Munzur Üniversitesi öğrencilerinden baskılara karşı dayanışma çağrısı

08 Şubat 2020, 11:15

Munzur Üniversitesi öğrencileri, Çemişgezek ilçesinde öğrencilerin maruz kaldığı baskılara karşı dayanışma çağrısında bulundu.

Munzur Üniversitesi Çemişgezek Meslek Yüksekokulu öğrencileri, son zamanlarda hem depremde mağduriyet yaşadıklarını hem de ilçede taciz, şiddet ve birçok şekilde baskı gördüklerini açıklamışlardı.

Gençlik Komiteleri adına yapılan açıklamada, Çemişgezek’te okuyan öğrenciler için bir dayanışma çağrısı yapıldı.

“ÖĞRENCİLER BASKI ALTINDA”

Açıklamada, “1954 yılından kalma Munzur Üniversitesi Çemişgezek Meslek Yüksokulu fakülte binası, Elazığ depremi sonrası büyük hasar aldı ve senato kararı ile binanın merkez kampüse taşınması kararı alındı. Çemişgezek esnafının itirazları doğrultusunda başka bir bina bulunup oraya taşınması kararı alınınca fakülte, siyasi rant odaklı şahısların hedefi oldu. Üstelik ilçede yurdun bulunmaması nedeni ile öğrencilerin kalmak zorunda oldukları yüksek fiyatlı kiralık dairelerin çoğu depremden zarar görmüş durumda. Çemişgezek Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin yaşadığı sorunlar bunlarla kalmıyor. Yoğun baskılar altında olan öğrenciler, korkularından dolayı bu meşru davalarında bir adım bile atamıyorlar” ifadeleri yer aldı.

TACİZ, ŞİDDET VE TEHDİT İDDİALARI 

Açıklama şöyle devam etti:

“Özellikle de kadın öğrencileri rahatsız etme, taciz hatta kaldıkları evleri basıp tehdit etme gibi olaylar da yaşanması öğrencileri oldukça tedirgin ediyor. Bu gibi durumlar ilçenin küçük olmasından dolayı duyulmuyor. Öğrenci arkadaşlarımız bizden destek bekliyor ve bu sorunların çözülmesi için çağrıda bulunuyorlar.

Bizler Munzur Üniversitesi öğrencileri olarak Dersim’den sesleniyoruz. Gençliğin ‘İletişim, dayanışma ve mücadele ağı’nı kurmak için ileri diyoruz, dört bir yandan herkesi dayanışmaya çağırıyoruz.

PİRHA/DERSİM

Bu haber 172 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
''Özellikle Hasan Hayri Beyin, TBMM başkanlığına adaylık konusu ve ..