Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Xızır Orucu Şubat’ın ikinci haftası başlıyor

Xızır Orucu Şubat’ın ikinci haftası başlıyor

06 Şubat 2020, 13:10

Alevi inancında önemli bir yeri olan Xızır ayı başladı. Aleviler bu yıl Xızır orucunu Şubat’ın ikinci haftası başlayacak.

Şubat ayı Aleviler için kutsal kabul edilen Xızır ayıdır. Bu ayda oruçlar tutulur, cemler bağlanır, kurbanlar tığlanır. Ayrıca zorlu kış günlerinin geride kalması anlamına da gelen bu ayda lokmalar dağıtılır, ziyaretler ve türbeler ziyaret edilerek iyi dileklerde bulunulur. Xızır Aleviler için bir kurtarıcıyı temsil eder.

Xızır günlerinde pirler talipleriyle buluşur, cem erkanları kurulur. Hızır orucu tarihleri Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde değişiklikler gösterse de Ocak ayının sonlarından itibaren başlar. Xızır oruçları bu yıl Şubat’ın ikinci haftasında perşembe günü tutulmaya başlayacak.

Oruçlar bazı yörelerde 7 gün tutulur. Dersim yöresinde köy köy, aşiret aşiret değişkenlik göstererek 4 farklı haftaya yayılır. Bu tamamen coğrafi şartlar ve pirlerin talipleriyle buluşabilmesiyle ilgili bir durumdur.

Xızır orucu gece yarısından itibaren başlar ve akşam gün batımına kadar devam eder.

Xızır oruçlarıyla beraber sadece bir yıl geride kalmaz, aynı zamanda bütün canlılar açısından oldukça zorlu geçen kış şartları da yavaş yavaş sona ermeye başlar.
(Pirhaber)

Bu haber 360 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), 4. Olağan Genel Merkez Kongresi’ni Dersi..