Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / DİK; Deprem nedeniyle derin bir üzüntü içindeyiz

DİK; Deprem nedeniyle derin bir üzüntü içindeyiz

28 Ocak 2020, 21:10

Merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan deprem nedeni ile bir açıklama yapan Dersim İnşa Kongresi, 'depremde yaşanan can kayıpları nedeniyle derin bir üzüntü içindeyiz' dedi..

Merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan depremde yaşanan can kayıpları nedeniyle derin bir üzüntü içindeyiz. Yapılan resmi açıklamalara göre şu ana kadar 41 insanımızın hayatını kaybettiğini öğrenmiş bulunuyoruz.
 

Öncelikle hayatını kaybeden yurttaşlarımıza rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz.

Türkiye ve Kürdüstan’da bir çok yerleşim bölgesinin deprem kuşağında ve önemli dereceden fay hatları üzerinde yer aldığını biliyoruz. Bundan dolayı bu güne kadar çok sayıda deprem vakıasına maruz kalınmıştır. Yakın tarihimizde büyük toplumsal travmalara yol açan Marmara ve Van depremlerinin acısı ise, yüreklerimizde ve hafızalarımızdaki ilk günkü tazeliğini korumaktadır.

Elbette deprem bir doğa olayıdır. Ancak bu doğa olayı ile birlikte yaşamayı öğrenmek için önceden önlemler almak ise yapılması gerekendir. Bu konuda Japonya başta olmak üzere pek çok ülkenin deneyimleri ve olası yıkıcı sonuçlarla önceden başetmek için aldıkları tedbirler öğreticidir. Türkiye’de ise bu durumun, siyasi iktidarlarını rant odaklı yaklaşımları nedeniyle tersinden işlediği, çok açıktır.

Depremleri en az kayıplarla atlatmak, buna uygun bir yapı ve kent mimarisini zorunlu klıldığını dile getiren Mimar ve Mühendis Odalarının uyarıları başta olmak üzere, yapılan her türden bilimsel uyarı ve açıklamalar, siyasi iktidar cephesinden şu güne kadar görmezden gelinmiştir. Bir süre önce bu uyarının Elazığ ve çevresi için de yapıldığını biliyoruz. Ancak gerekli önlemleri alınmadığı için, dün yaşanan deprem hem can kaybı, hem de ağır düzeyde mal kaybı ile sonuçlanmıştır. Medyaya yansıyan yıkıcı tabloya bakıldığında, can kaybının daha da artmasından derin endişe duymaktayız.

Deprem sonrası yaşanan ağır can ve mal kayıplarının sorumlusu, zamanında tedbirler almayan siyasi iktidardır. İktidarın rant odaklı, vatandaşın yaşamını hiçe sayan pervasızlığıdır. Deprem bir doğa olayıdır denilerek, bu gerçekler yok sayılamaz.

Daha önceki süreçlerde de deneyimlendiği üzere, depremlerle ortaya çıkan yıkıcı sonuçlarla başa çıkabilmenin en önemli yolu, toplumsal dayanışmadır. Bu kapsamda komşu şehirlerden olan Dersim halkı başta olmak üzere tüm halkımızın deprem mağdurlarıyla en üst düzeyde dayanışma göstereceğine yürekten inanmaktayız.

Bu kapsamda bir kez daha halkımızın acısını yürekten paylaşıyor, yaşamını yitirenlere rahmet, yakınlarına baş sağlığı ve sabır diliyoruz.

DERSİM İNŞA KONGRESİ
 

Bu haber 137 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Alevi toplumunun kutsalı olan Munzur Gözeleri için bölge halkına, STK’lere ..