Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Düzgün Baba Cemevi’nde 6 Şubat’ta Xızır Cemi bağlanacak

Düzgün Baba Cemevi’nde 6 Şubat’ta Xızır Cemi bağlanacak

28 Ocak 2020, 21:07

Nazımiye Düzgün Baba Cemevinde 6 Şubat günü Xızır cemi bağlanacak.

Bir açıklama yapan Düzgün Baba Cemevi Sinan Kırmızıçiçek “Xızır günlerinde biz de harde dewreşte, evliyalar diyarında, xızırın mekanında, Duzgının xanesinde onların huzurunda ana ve pirlerimizle dar didar olup Xızır Cem’ine duracağız. Hak yoluna ikrar vermiş, Hak yoluna talip olmuş, bütün yol evlatlarını Duzgın Bava’nın huzurunda cemevimizde gerçekleştireceğimiz cemimize Xızır lokmasıyla Xızır aşkına davet ediyoruz” dedi.

Elazığ’da yaşanan deprem nedeniyle yaşamını yitiren canlara Haktan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar dilediği açıklamasında Kırmızıçiçek, “Düzgün Baba Cemevi kapıları ve evleri, yıkılan ve dışarda kalan canlara ardına kadar açıktır” diyerek şunları belirtti:

“Xızır; toplumumuzun inanç, itikat, kültür ve yaşamının en büyük değerlerindendir. İçinde bulunduğumuz bu ay Xızır ayıdır. İçinden geçtiğimiz bugünler Xızır günleridir. Bu vesileyle acılı, zorda ve darda olan halkımızın Xızır yardımcısı olsun. Yaşadığımız bu topraklarda cümle canın birbirlerine ikrar olduğu, birbirlerine hak ve xızır olduğu bilinci ve inancıyla hakikate giden Hak yoluna talip olmuşuz. Yaşadığımız yerleşim yerlerini evliyalar diyarı, Xızır mekanı, ocakların hanesinin kurulduğu kutsal diyarlar olarak Harde dewreş diye adlandırmışız. Kureyş, Duzgın bava Khalmem u sır, Khal Ferhat birbirlerine ikrar vermiş el ele, el hakka diyerek ikrarlık ve rızalık üzerine kurulu yaşamın, inancın, itikatın ve kültürün temel hakikatidirler. Bu Xızır günlerinde biz de harde dewreşte, evliyalar diyarında, xızırın mekanında, Duzgının xanesinde onların huzurunda ana ve pirlerimizle dar didar olup Xızır Cem’ine duracağız. Hak yoluna ikrar vermiş, Hak yoluna talip olmuş, bütün yol evlatlarını Duzgın Bava’nın huzurunda cemevimizde gerçekleştireceğimiz cemimize Xızır lokmasıyla Xızır aşkına davet ediyoruz. Hak aynamız Xızır yardımcımızdır…”

PİRHA/DERSİM

Bu haber 348 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), 4. Olağan Genel Merkez Kongresi’ni Dersi..