Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Elazığ'da 6.8 büyüklüğünde deprem

Elazığ'da 6.8 büyüklüğünde deprem

25 Ocak 2020, 11:38

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde AFAD'a göre 6,8, Kandilli'ye göre 6,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde en az 21 kişinin öldüğü hastanelerde bazıları ağır 1030 yaralı olduğu duyuruldu.

Elazığ’da 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde 21 kişi öldü, 1030 kişi yaralandı. 30 kişinin de arandığını belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bölgeye gönderilen bütün yardımların AFAD tarafından düzenleneceğini söyledi. İçişleri Bakanı, depremin siyasete alet edilmemesi gerektiğini belirterek, sosyal medyada bu yönde yapılan bazı paylaşımlar hakkında takibatta bulunulacağını belirtti.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) Twitter hesabından yapılan bilgilendirmede, Sivrice ilçesinde saat 20.55’te 6,8 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Deprem sonrasında 97 artçı deprem yaşandı. Elazığ’daki deprem, toplam nüfusu 10 milyona yaklaşan Adıyaman, Gaziantep, Kayseri, Adana, Şırnak, Dersim, Sivas, Diyarbakır, Mardin, Malatya, Bingöl, Siirt, Kahramanmaraş ve Batman gibi illerin dışında Samsun, Tokat, Çorum, Trabzon, Ordu, Giresun ve Hatay’da hissedildi.

Deprem bölgedeki farklı merkezlerde yıkıma ve can kaybına neden olurken Elazığ’daki İstasyon Meydanı’nda bulunan bir binada da yangın çıktı. Elazığ’da ciddi bir panik havası yaşandığı, halkın sokaklarda olduğu, trafikte sıkıntılar yaşandığı belirtiliyor. Elazığ merkeze 40 kilometre uzaktaki Çevrimtaş köyünde bir binanın yıkıldığı enkaz altında çok sayıda kişinin bulunduğu bildiriliyor.

Deprem yerin 6,75 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

Kandilli Rasathanesi ise depremin 6,5 büyüklüğünde ve 5 kilometre derinlikte gerçekleştiği bilgisini verdi.

MALATYA PÖTÜRGE’DE DE 5 AYRI SARSINTI OLDU

Elazığ’ın Sivrice ilçesinin ardından bölgede artçı sarsıntılar devam ederken Malatya’nın Pötürge ilçesinde de 5 ayrı sarsıntı meydana geldi. En büyüğü 4,7 büyüklüğünde olan sarsıntılar iki adet 3,9 şiddetinde olmak üzere 4,1 ve 3,1 olarak kaydedildi.

Depremin ardından bölgede artçı sarsıntılar meydana geldi. AFAD’ın açıklamasına göre Sivrice’de 5,4 ve 5,1 büyüklüklerinde iki ayrı sarsıntı gerçekleşti.

AFAD: HASARLI YAPILARA KESİNLİKLE GİRİLMESİN

AFAD’dan yapılan açıklamada, “Afet bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir. Telefon görüşmelerinde mümkünse web tabanlı uygulamaların ve SMS’lerin tercih edilmesi önem arz ediyor” ifadeleri kullanıldı.

Elazığ’daki depremin ardından AFAD koordinasyonunda 28 çalışma grubunun 7 gün 24 saat çalışma esasına göre faaliyete geçirildiği bildirildi.

KANDİLLİ: ARTÇILAR BİR HAFTA DEVAM EDEBİLİR

Kandilli Rasathanesi’nden depremle ilgili yapılan açıklamada, “Depremin artçılarına baktığımızda 75 km’lik bir alana yayılıyor. 30’un üzerinde deprem oldu. Bu artçıların da önümüzdeki birkaç gün ya da birkaç hafta devam etmesini beklemek yanlış olmayacaktır. Bölge sismik olarak aktif olan bir bölge. Uzun zamandır da eksikliği çekilen bir deprem vardı. Bu sismik boşluğun dolması olarak nitelendirebiliriz. Bu tip depremleri görme olasılığımız var. Kaydettiğimiz en büyük artçı sarsıntı 4,8. Hasarlı binalara girmekten kaçınmakta fayda var” denildi.

NTV canlı yayınına katılan AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, Elazığ’da meydana gelen depremin ardından ekiplerin saha taramasına başladığını belirterek, “Yıkım var mı, enkaz altında kimse var mı, bunun araştırmasını yapıyorlar” dedi. Depremin geniş bir coğrafyada hissedildiğini belirten Güllüoğlu, “Sivrice ve civarındaki ilçelerde hissedildi. Şu an çalışmalarımız devam ediyor. Biz de yakından takip ediyoruz” ifadesini kullandı.

Depremin ardından çeşitli televizyonların canlı yayınlarına katılan bölgedeki çeşitli köy muhtarları enkaz altında kalanlar olduğunu belirtti. Deprem bölgesindeki köylerde de soğuk havada dışarıda bekleyenlerin yardım bekledikleri ifade ediliyor.

Elazığ’da 8 Mart 2010 tarihinde 6,1 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti. Depremde 51 kişinin hayatını kaybettiği ve 34 kişinin yaralandığı açıklanmıştı. Kandilli Rasathanesi, büyük depremi takip eden 800 artçı sarsıntı olduğunu bildirmişti.

Bu haber 30 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
”Dünyaya malum olsun ki, Kürdistan’ın kuzey hududunda bulunan Erzincan’ın k..