Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Peri Belediyesi’nde kayyım tepkisi 6. gününde:

Peri Belediyesi’nde kayyım tepkisi 6. gününde:

18 Kasım 2019, 18:53

Peri Belediyesi’ne kayyım atanmasına karşı oturma eylemi devam ediyor. Yapılan açıklamada, “Yüzyıllardır Kürt iradesi bu coğrafyada yok sayılıyor. Kürtler gasp ve asimilasyon politikaları ile bastırılmaya çalışılıyor. Buna karşı Kürtler ülkenin yüz akları olarak mücadele etmeye devam ediyor” denildi.

Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Peri Belediyesi’ne atanan kayyıma karşı oturma eylemi 6. gününde devam ediyor.

Belediye binası önünde yapılan eyleme Muş Varto Belediye Eş Başkanı Ülkü Karaaslan, Belediye Meclis üyeleri, HDP Parti Meclis üyesi Ferhat Yıldız ile yurttaşlar katıldı.

“KÜRTLER KENDİ İRADELERİNİ TESLİM ETMEZLER”

Açıklamada ilk olarak konuşan Peri Belediye Eş Başkanı Orhan Çelebi, özelikle köy ve mahallerde çalışmalarının sürdüğünü belirterek, halkın kayyıma karşı tepkili olduğunu, kayyımı kabul etmediklerini söyledi.

Ardından konuşan Varto Belediye Eş Başkanı Ülkü Karaaslan, atanan kayyımlar Türkiye’de seçilmiş herkesin iradesine yönelik olduğunu belirterek, kayyım politikasının sürdürülemeyeceğini ifade etti.

Karaslan şöyle devam etti:

“Yüzyıllardır Kürt iradesi bu coğrafyada yok sayılıyor. Kürtler gasp ve asimilasyon politikaları ile bastırılmaya çalışılıyor. Buna karşı Kürtler ülkenin yüz akları olarak mücadele etmeye devam ediyor. Asla boyun eğmeyen Kürtler kendi iradelerini de teslim etmezler. Bu ateşle oynayanların kendisi yanacak. Bu ateş onları da yakacak. Halkın iradesine karşı iktidarlar ezilmiştir. AKP iktidarı da ezilecektir.”

Açıklama yapılan oturma eyleminin ardından son buldu.

PİRHA/DERSİM

Bu haber 394 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
”Dünyaya malum olsun ki, Kürdistan’ın kuzey hududunda bulunan Erzincan’ın k..