Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / "Devlet Dersim’den resmi özür dilemeli ve kamuoyu ile paylaşmalı"

"Devlet Dersim’den resmi özür dilemeli ve kamuoyu ile paylaşmalı"

17 Kasım 2019, 10:44

Dersim Barosu, Seyit Rıza, oğlu ve arkadaşlarının idamının 82. yılı dolayısıyla bir açıklama yaptı. Baro, Dersim’de o dönem binlerce insanın kasıtlı olarak katledildiğini belirtti ve devletten 7 talepte bulundu.

Seyit Rıza, oğlu ve arkadaşlarının idamının 82. yılı dolayısıyla Dersim Barosu bir açıklama yayınladı. Baro, “Adil bir yargılama yapılmadan Seyit Rıza 15 Kasım 1937 tarihinde Elazığ Buğday Meydanı’nda oğlu Resik Hüseyin ve diğer 5 Dersim ileri geleniyle birlikte idam edilmiştir. Gelinen aşamada Seyit Rıza ve diğer Dersim ileri gelenlerinin idamı ile sonuçlanan muhakemenin iadesi gerekmektedir. Dersim ismi de iade edilmelidir.” denildi.

“HER YAŞ GRUBUNDAN BİNLERCE İNSAN KATLEDİLDİ”

Dersim Barosu açıklamasında, Dersim’de her yaş grubundan kadın ve erkek binlerce insanın kasıtlı olarak katledildiğini belirterek, binlerce kişinin de Türkiye’nin çeşitli yerlerine sürgün edildiğini ve gönderildikleri yerlerde mecburî iskâna tabi tutulduğunu hatırlattı.

“EVLATLIK VERİLEN ÇOCUKLARDAN HABER ALINAMADI”

Dersim’de 1937/38/39 yıllarında birçok çocuğun ailelerinden alınarak çeşitli ailelere evlatlık olarak verildiğini ve bu çocukların tamamına yakınından bir daha haber alınamadığını dile getiren Tunceli Barosu, “1937/38/39 Askerî Harekâtı süreci ve sonrasında on binlerce çocuk, kadın ve erkeğin insanlık vicdanını derin bir şekilde yaralayan hayal bile edilemeyecek kötülüklerin kurbanı olduğu tarihsel bir gerçektir” vurgusunu yaptı.

“RESMİ ÖZÜR DİLENMELİ VE KAMUOYU İLE PAYLAŞILMALI”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 23 Kasım 2011’de bir toplantıda Dersim Katliamı’yla ilgili belgeler açıkladığını ancak bugüne kadar devletçe herhangi bir eylem ve işlemde bulunulmadığını kaydeden Tunceli Barosu şu talepleri sıraladı:

– Resmi Özür dilenmesine ve özrün kamuoyuyla paylaşılmasına,

– Dersim 1937.38.39 sürecine dair hakikatin tamamının kamuoyuyla paylaşılmasına,

– Öldürülenlerin yakınlarının onurlarını, itibarlarını ve haklarını iade eden resmî bir açıklama yapılmasına,

– Kayıpların (çocuk-kadın-yaşlı) nerede olduklarının araştırılmasına; öldürülenlerin kimliklerinin tespiti için araştırma yapılmasına;

– Öldürülenlerin naaşlarının bulunması, tanımlanması ve ailelerin ve toplumların kültürel pratikleri veya mağdurların vasiyet ettiği veya ettiği varsayılan şekillerde yeniden defini için gerekli işlemlerin yapılmasına;

– Öldürülenler için anma törenleri düzenlenmesine,

– Dersim 1937/38.39 süreci ve sonrasında meydana gelen ihlâllerin doğru bir anlatımının uluslararası insan hakları hukuku ve uluslararası insancıl hukuk çalışmalarına yönelik dokümanlara dâhil edilmesini Avukatlık Kanunu’nun 76. ve 95. maddeleri hükümleri çerçevesinde talep ediyoruz.

DERSİM/PİRHA

Bu haber 393 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
”Dünyaya malum olsun ki, Kürdistan’ın kuzey hududunda bulunan Erzincan’ın k..